arkadaşlar msi yetkili servisi ile deneyimi olan var mi aramizda? parça değişimi ve işçilikle ilgili sorun yaşayan vs oldu mu? ya da genel olarak iyiler mi nasillar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Mehmet @m-menguc

    ben sıfır anakartta sorun yaşadım, servise yolladım hocam. ürünün onarımı 1 gün sürdü ama onarıma kadar inceleme süresi 10 gün sürdü. ben iki kutunun içine koyup yolladım kendileri kendi kutusuyla yollamışlar. soket pinlerinde eğik varmış. ben göndermeden önce detaylı bir video aldım. görünürde öyle bir sorun yoktu. bir de not yazmışlar. aynı sorunu tekrar edersem garanti dışı işlem yapacaklarmış. 5/10 diyorum.

  • Orcun @orcun

    Kötü, birtane arkadaş msi katana birşey modeli 12. nesil intelli notebook'u tanıdık 4 5 hafta önce aldı. 1 hafta sorunsuz kullandılar 2. haftası galiba pilde kapanıyordu alet. Dedim servise verin ve mutlaka tamir edilmemesi gerektiğini yenisiyle birebir değişimini isteyin bu yasal hakkınız ilk 6 ay fabrikasyon hatalarında tüketici ürünün yenisini isteyebilir. Herifler 15 güne yakın bunu sallıyor, sonrada sorun anakartta anakart değişecek diyorlar, o anakartta yokmuş ellerinde dışardan gelecekmiş falan. Değişim onayını verin hepsiburada yenisini versin demiş servis vermemiş zaten ulaşmakta ölümmüş bunlara vs. dedim tek çaren kaldı thh servisi şikayet et böyle böyle bahset tamir olacağını benim tamir istemediğimi tüketici olarak seçimlik haklarımın gasp edildiğini belirt ver dedim. Verdi işte savunması bekleniyor kısmında galiba hala bakalım. Adam 2. taksidini ödedi ortada mal yok. Tamam bu belki çok uç bir örnek olabilir ama işte başınıza gelebilir garantisi yok.