3D Yazıcı ve Arduino ile bir buton kutusu deneme çalışması yaptım. Toplam 31 adet buton ve 3 adet analog çıkışı var. Parçaları lehimleme işinde biraz sıkıntı yaşadım daha önce hiç tecrübem yoktu, lehim ucu köreldiği için analog potansiyometreleri bağlayamadım, geçici duruyor.

Kutunun ana duvarlarını tek seferde basmak yerine (uzun sürüyor), gün aşırı tek tek duvar şeklinde çıktı alıp vidalama ile sabitledim. Butonlarda klasik switchler yerine 7mm'lik sessiz tactile switch kullandım böylece tuşlara basarken çat çat ses çıkarmasının önüne geçtim. Kodlama işini bilmediğimden parçaların iletişimini Arduino'ya MMJoy yazılımı kullanarak yaptım. Tasarım 3D Max ile yapıldı.

Kullandığım yazıcı Anycubic Mega Zero. Alalı 1 ay kadar oldu ve epey bir deneme çıktıdan sonra cihazın çok düşük toleransla (yaklaşık 0.02 mm sapma) ve kaliteli çıktılar verdiğini söyleyebilirim. En azından şimdilik, ileride ne olur bilemem. Filament olarak Microzey marka beyaz PLA filament kullandım. Başka marka filament denemem olmadığı için kıyaslama yapamıyorum ancak bu markadan oldukça memnun kaldım.

#3dyazıcı #Anycubic #filament #3dsmax #Arduino

BeğenFavori PaylaşYorum yap