#FilmTavsiyesi Yaratık İstilası - Alien Raiders

Bu filmi gece Dmaxte izledim. SPOİLER VERİCEM. GERİSİNİ ONA GÖRE OKUYUN:

Filmin konusu, atmosferi ve konu işlenişi The Thing efsanesi ve The Mist tırtı gibi filmlere benziyor. Film bir süpermarketin kapanış saatiyle başlıyor. Bir grup suçlu, marketin kapanış saatinde içeri girip soygun yapmaya çalışıyor. Birkaç dakika sonra olayın basit bir market soygunu olmadığını anlıyoruz ve filmin ortalarında konu uzaylılara bağlanıyor.

25 bin nüfuslu küçük bir kasabada geçen uzaylı hikayesinde başta market soyacakmış gibi gösterilen suçluların aslında yıllardır bir kral uzaylının ve üreyen dişilerin peşinde olduğunu ve bu marketede olayları sona erdirmek için geldiklerini anlıyoruz. Bu uzaylı avcısı grup yanlarında getirdikleri kimin içinde uzaylı saklandığını gösteren kişiyle daha ilk dakikadan itibaren marketteki bazı müşterilerin temiz olduklarına karar veriyorlar. Ancak marketteki bir polis içine uzaylı girenleri tespit edebilen kişiyi silahlı çatışmada öldürüyor ve bu avcı grubun artık içinde uzaylı olan insanları tespit etmesi için geriye B planından başka seçenek kalmıyor. The Thing benzeri bu filmde içine uzaylı giren insanları tespit etmek için rehinelerin sırayla sol el serçe parmaklarını kesmeye başlıyorlar. İçine uzaylı girmiş biri varsa parmak kesildikten birkaç saniye sonra tekrar eski sağlam formuna dönüyor. Film bu şekilde ilerlerken bir yandanda dışarıda bunu basit bir market soygunu zannedip içeriye girmeye çalışan polislerle içerideki grup lideri arasında geçen konuşmalar filmin düşük temposunu azda olsa artırmaya çalışıyor. Grup lideri polislere olayı aktarmaya çalışıyor ve bir uyuşturucu bağımlısının kimin içine uzaylı girdiğini, kimin kral taşıyıcı olduğunu vs. görebildiği için acilen markete getirilmesiyle ilgili pazarlıklar yapıyor. Sonunda bu uyuşturucu bağımlısınında uyuşturucuları neden kullandığıyla ilgili güzel bir bilgi sıkıştırılmış araya. Film bu tempoda ilerlerken uyuşturucu bağımlısı markete gelip içine uzaylı girenleri teşhis ediyor ve kral taşıyıcı bu gruba saldırırken öldürülüyor. Bu arada içeride bu olaylar olurken market kasiyerleri polis aracına girip olaydan korunmaya çalışıyor. Buradada siyah ekranda içeriden gelen polis uyarısını duyuyoruz. Kral taşıyıcı o polis aracındaki 2 market çalışanından biri. Kim olduğunu izleyip öğrenin..

Filmi özellikle The Thing, The Mist gibi filmleri sevenlere, bir binaya sığınmış bir grup insanın başından geçen gerilim ve korku hikayelerine bayılanlara öneriyorum. Filmde avcı gruptaki baş erkekle baş kadının oyunculukları çok başarılı. Yine avcı gruptaki diğer elemanlarda fena değil. Kasiyer kızda sırıtmıyor ancak geri kalan oyuncular Gerçek Kesit seviyesinde performansa sahipler. Filmdeki çekimler ve kurgu biraz zayıf kalmış. Daha ilk dakikadan itibaren düşük bütçeliyim diye bağırıyor. Konu güzel ama oyunculuk ve işleniş zayıf kalmış. 10 üzerinden 6 veriyorum. Film maalesef zayıf oyunculuk ve zayıf konu işlenişine ek olarak bolcada mantık zayıflığı içeriyor. Canavar tasarımlarıda zayıf. Ancak birçok yere göğe sığdırılamayan efsane denilen filmden daha izlenebilir bir film. Öneririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap