2018 yılında üniversitedeyken hocamla birlikte yaptığımız ve 2020 yılında yayınlanan Semantic Web ve Image Processing konularıyla ilgili akademik çalışmamızın kaynak kodlarını açık kaynak olarak paylaştım.

Bu çalışmayla yapmaya çalıştığımız şey, dış mekan kameralarından toplanan videolardaki kalabalık insan topluluklarının davranışlarını inceleyen, bunları çeşitli video parçalarına bölen ve üzerinde arama yapılabilir bir hale getiren bir semantik arama arayüzü oluşturmaktı. Videolardaki anormal/normal kalabalık davranışlarını (anormal şekilde koşuyor ya da normal şekilde yürüyor) ayıklayan algoritmalar yeni değil, fakat bizim bu projeyle birlikte kattığımız bakış açısı bu videoları aranabilir bir formata getirmek oldu.

Benim bu akademik çalışmadaki görevim ise web arayüzü geliştirmek ve geliştirdiğim arayüzü kullanıcılar üzerinde test ederek, anahtar kelime bazlı arama yöntemleriyle arasındaki verimlilik farkını ölçmekti. Arayüz, tasarım olarak iyi değil; hem tasarım yeteneklerimin zayıf olmasından hem de akademik çalışma için bir PoC (Proof-of-Concept) projesi olduğu için o kısımlara pek odaklanmadım. Amacım kısa bir zamanda kullanılabilir bir arayüz ortaya çıkarmak olduğu için o zamanlarda ilgimin de yüksek olduğu VueJS ve Vue-Router ile SPA (Single-Page Application) formatında arayüzü oluşturdum. Kullandığım diğer araçlar ve teknolojiler README dosyasında mevcut.

Konuyla ilgili akademik yayın süreçlerini de kapsayan daha detaylı bir blog yazısı sözüm vardı fakat maalesef henüz ufukta öyle bir yazı gözükmüyor. Şimdilik kaynak kodları paylaşmakla yetineceğim.

GitHub deposu: https://github.com/erenhatirnaz/semantic-video-search
Akademik makale: https://doi.org/10.1007/s11042-020-08659-2
Arayüzün çalışmasını gösteren demo video: https://youtu.be/8f4UVgYBmHs

#Programlama #SemanticWeb #ImageProcessing #GitHub #AkademikMakale #VueJS

erenhatirnaz/semantic-video-search

A Single-page Application semantic search user interface. - erenhatirnaz/semantic-video-search
BeğenFavori PaylaşYorum yap