Toplu halde eski kasamı satma fikrim var içinde bir samsung ssd ve yanlış hatırlamıyorsam wd bir hdd var. İçindeki verileri başkalarının normal yollarla ulaşamayacağı şekilde nasıl temizleyip formatlayabilirim ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğaç @dogac

  Eraser adlı programı kullanıyorum ben. Low level format atmak da bir seçenek (tüm sektörlere 0 yazılması) Temel olarak, eski verinin üstüne yeni veri yazdığınızda yazılımla kurtarılamaz hale geliyor. Ciddi suç unsuru olabilecek birşey değilse kimse uğraşmaz.

 • kei @kei

  Windowstaki komut satırını yönetici olarak çalıştırıp cipher /w:c:\ yapın c diskindeki boş alanı siler siler yazar. C harfini diskiniz hangi harf ise onla değiştirin aynen wipe eder. Bir kere full 1, bir kere full 0 bir kere de random yazma yapıyor bu komutla. Bu cipher meselesini 3 kere yaparsanız askeri düzeyde silme yapmış oluyorsunuz. Biraz vakit alıyor ama onu söylemem lazım.

  Mesela ben şu an E olarak gözüken harici diski temizliyorum eski bilgisayardan sökmüştüm görseldekini sizin diskinize göre uyarlayabilirsiniz

 • Orcun @orcun

  Ben öyle bir durumda eski kafa olduğumdan pek programa vs güvenmiyorum. Low level formatı atıyorum ama uzun sürer sonra da hdd'i bölümlendirdim bölüm oluşturdum vs ya içine de kapasitesi ne kadarsa o kadar veri atıyorum. Film işte dizi vs neyse 1 tb veri mesela içine yazdırıyorum dolduruyorum. Sonra dolum bitti hop tekrar low level çakıyorum ve öyle satıyorum. Bunu yapan programlarda var ama güvenme işini bilemiyorum. Sonuçta tamam format attın sıfırladın ama en basiti programlarla geri getirebiliyorsun ? hani bir mantığı kalmıyor yeniden doldurmadıktan sonra.