ASUS ürün tercih edeceklerin dikkatine, Çizgi 'nin sahibi Niyazi Saral 'ın da mesajlarının bulunduğu şöyle bir başlık var DH 'da, ilginizi çekebilir: http://forum.donanimhaber.com/m_92143630/mpage_4/f_//tm.htm#93079144

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • AranelSurion @aranelsurion

  @lt şahsına olan saygısızlık konusunda aynı görüşteyim, ancak bu biraz da DH 'a egemen olmuş kullanıcı profilinden ileri geliyor.

  Öte yandan başlığı sonuna dek okudum, Niyazi beyin iddiaları yenilir yutulur cinsten değil, zira kendisi ASUS değilse bile, ASUS 'un servisini temsil ediyor:

  - Yüksek Watt 'lı bilgisayar almak (bu watt 'a ihtiyaç duyuyor olsanız dahi)
  - Parçaları kendiniz toplamak, evde birleştirmek
  - Hatta bütün parçaların birbirinin aynı markası olmaması (ASUS anakarta ASUS gpu vs.)
  - Overclock edilmiş olması

  durumlarında Niyazi beye kalırsa ürününüz garanti dışı edilebiliyor. Dünya 'da hangi OEM satıcı üzerine koca koca OC yazarak pazarladığı ürüne OC yapılmasına itiraz edebilir? Hangi üretici benim anakartımı alıyorsan diğer tüm donanımlar benim markam olmalı (recommended değil, olmazsa garantini iptal ederim tarzı), parçaları evde toplayamazsın vs. diyebilir? Yahu ASUS Global 'in YouTube 'da kendi evinizde nasıl sistem toplayabileceğinizi anlatan videoları var. EVGA 1600W PSU satıyor, etrafta TITAN SLI 'lar görüyoruz. Niyazi bey hangi olguya dayanarak "1 sistem, 1 GPU, 500W PSU" vs. kurallar koyabilir?

  Daha önemlisi, Çizgi Elektronik ile ilgili şikayetlerin yazıldığı -ki epey varmış görünen o ki- bir başlığa girip e-posta adresi vermeyi de makul bulmuyorum. Buna sempatik yaklaşmak için insanın yüzlerce lira harcadığı anakart karşılığında hiçbir kurumsallık beklememesi lazım, sadece bir kişinin esnaf usulü çıkıp "bunun garantisi benim. şikayetlerinizi bana yazın" demesini kabullenmesi lazım.

  Vesaire, vesaire. Çok uzatmayayım, başlığı okuyunca anlaşılıyor ki eğer DIY yapacaksanız, süper sistemler toplama özgürlüğü istiyorsanız, bırakın müşteriden taraf olmayı, size karşı uygulayabilecekleri hukuksal adımları anlatan paragraflar okumak istemiyorsanız, alışverişinizi ASUS 'tan yaparken tekrar tekrar düşünmek gerekiyor artık. Arkadaşların üslubunu haklı bulmamakla beraber, Çizgi Elektronik ve temsil ettikleri ASUS 'un bu yaklaşımının yanlışlığını ilerideki günlerde göreceğimizi düşünüyorum.

 • AranelSurion @aranelsurion

  Haklı olabilirsiniz, ben daha farklı düşünüyorum. ASUS bu ürünleri satıyor ve kullanıcının sorumlulukları da kılavuzda belirlenmiş durumda. 3-Way SLI kart satıp düşük PSU kullanın, başka marka GPU almayın diyebilecek bir firma yoktur, OC diye ürün gamı oluşturup Overclock yapmayın, hatta sistemi kendiniz kurmayın diyecek bir firma da yoktur, Aksine ASUS 'un YouTube 'da DIY videoları var, kullanıcıdan "niyazi bey kuralları" diye bir kural tanımasını beklemek garip, dahası insanlar bunları yapmayacaklardı ise neden 500 - 1000 liralık anakartlar alsınlar.

  Başlıkta şikayet edilen durum ben anakartı kırdım, pinleri eğdim, 300 volt verdim gibi bir durum değil, elektronik her bileşene olduğu gibi durup dururken, garanti süresi içerisinde bozulmuş anakartları, kullanıcı hatası diye savuşturmak eleştirilen, ki Niyazi bey bunun olmadığını iddia edememiş, aksine üretici böyle ister diyerek de savunuyor, merak ediyorum tabii ASUS kendi ürünlerinin satılmamasını, sadece Exper hazır desktopları alacak orta-üst yaş kesime hitap etmesini mi ister, sanmıyorum.

  Niyazi beyin savunmaya çalıştığı noktalar bu ürünlerin varlık sebeplerine aykırı noktalar, elinde olsa yok edecek bu kartları kendi standartlarına uymadığı için. Kimse kimsenin elini bağlayıp zorla servis verdirtmiyor, enthusiast/DIY işinden bu kadar rahatsız olan bir beyefendinin aynı zamanda bunların yetkili servisliğini alması, asıl sorun budur.