#TeknoYardım #TeknoTavsiye
Filtre kahve makinesi bakınıyorum, günde bir-iki bardak kahve tüketilen bir eve alınmak üzere kullanan arkadaşlardan yardımlar ve öneriler bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Günde 1-2 bardak ise espresso makinesi alsan daha mantıklı, hatta süt falanda köpürtse mis gibi olur. Demek ki keyif için içiyor damak tadı önemli vs. Veya moka pot güzeldir biraz ocakta falan uğraştırır ama tadı aroması vs iyidir. Filtre kahve işi bence böyle markette orada burada beleşe kahve verirler ya onun gibi geliyor. Üstte filtresi var su kaynıyor kettle gibi vs. oradan su üstten filtreden kağıttan vs içeri akıyor demliğe orada öyle bütün gün duruyor.

 • Emre Ayaz @emreayaz4

  Günde bir iki bardak filtre kahve için kahve makinası almanın pek bir mantığı yok açıkçası. Evde hem french press, hem filtre kahve makinası var, misafir gelmediği sürece filtre kahve makinasını dolaptan çıkarmıyorum.
  Pratiklik konusuna gelirsek, kahve yapıldıktan sonra temizleme kısmı iki durumda da benzer. Sıcak su elde etmek için kettle kullanabilirim derseniz fazla para verip kahve makinası almanın bir mantığı yok.

  Filtre kahve makinasından bağımsız olarak; keyif adamıyım daha yoğun aroma isterim aynı zamanda süt köpürtüp kendime latte vs yaparım derseniz @orcun hocamın dediği gibi tercihinizi espresso makinesi yönünden kullanmanızı öneririm.

  • Orcun @orcun

   Kahve işi keyif işi sonuçta, ben açıkçası öyle basit pratik şekilde yapmak istesem amaç orada tadından daha çok hız olurdu ama kahve öyle bir içecek değil. Çay desen neyse demlersin vs zaten başka da pek yöntemi yok ama kahve öyle değil. Güzelce önceden çekirdeğini öğütürsün makinede yaparsın sonra üstüne sütünü köpürtüp eklersin mis gibi evin içi kahve kokar mesela bir yudum alırsın tatlı acılık gelir, o acılık daha sonra yerini sadece aromaya vs bırakıyor falan. Çok değişkeni var bu işin, öyle hani filtre kahve makinesi bütün gün demlikte bekleyen çay gibi mesela altta önceden süzülen kahve bekliyor bekliyor yarım litre belki bir litre falan alttan alet soğudukça ısıtıyor falan o kahveden ne aroma ne de tad alamıyorsun. Ha ilk koydun aktı onu bitirdin bitti sonrası bütün gün duruyorsa o kahve rezil oluyor.

 • ALIEN @alien

  Nespresso diye bir şey varmış pek bir övdüler.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

   Kapsüllü makinelerde Ilk satın alim maliyeti yuksek, kapsül konusuna firmaya bağımlılık var. Ayrica kapsüller de ucuz değil. Doldurulabilir kapsül alıp uğraşırım deniliyorsa ayrı mesele ancak cevremde Tchibo makine alıp kullananlar bağlılık konusu yüzünden pek memnun değil.

 • acatatx @acatatx

  Üstad sana direkt öneri vermeyeyim de önerilerini dikkate aldığım bir blog sitesi atayım. Bayağı kapsamlı tavsiyeleri var.

  https://mokapota.com/kategori/kahve

 • Lorenzen @emirozer

  filtre kahve makinesine çok para vermeye gerek yok. çoğu aynı işi yapıyor. cam karaflı, plastik aksamlı olacaktır aldığın büyük ihtimalle.
  rossmann'da satılanı alabilirsin, memnunum.

  yukarıda önerilen ürünlerin hiçbiri filtre kahve makinesi ikamesi değildir. french press, moka pot, espresso makinası (bu tamamemen farklı zaten ve o fiyata düzgününü bulamazsın) ve hatta nespresso makinası (kesinlikle tavsiye etmem) farklı tat profilleri verir.

 • Kestenbetsa @kestenbetsa

  Bende "Tefal Subito Mug" var. Kendi sürahisine veya istediğin ölçüde bardağa yapabiliyorsun. Suyu bardakla ölçerek koyuyorsun. Yalnız yaşadığım için bunu tercih ettim. 7 oz'luk kağıt bardağa bile yaptım. Bardağı veya sürahiyi koyduğun tablayı da ısıttığı için kağıt bardağın altına bir adet fincan tabağı koyuyorum. Tek kötü özelliği filtresini içine koyduğun huni şeklindeki haznenin çıkarılamaması. Bunun dışında ben çok memnunum. Lezzet olarak birşey diyemiyorum, damak tadı herkese göre değiştiği için.