Forbes'da yayınlanan bir yazı. Yenilenebilir enerjinin neden modern uygarlığa güç sağlayamayacağını açıklamaya çalışmış. Kısaca ilgimi çeken bölümleri çevirmeye çalıştım. (Hatam varsa söyleyiniz.)

• Almanya'nın yenilenebilir enerji yatırımları son beş yılda "36 milyar dolara" mal olmuş.
• 2018 yılında 2017 yılında kurulanların ancak yarısı kadar yeni rüzgar türbini inşa edilebilmiş.
• Geçen yıl aşamalı olarak kömür kullanımını azaltma planlarında gecikmeler oluştuğunu ve 2020 yılı için taahhüt ettikleri karbon salınımı değerlerine ulaşamayacaklarını açıklamışlar.
• İçinde bir de kilise bulunan ormanlık alanı kömür madeni açmak için kullanacaklarını açıklamışlar.
• Elektrik hatlarını gömmek havai hatlardan birkaç kat daha pahalıya geliyormuş ve daha uzun süre gerekiyormuş.
• Almanya'da şu an %35 olan yenilenebilir enerji kullanımını 2050 yılında %100'e çıkartmak 3-4 trilyon dolar tutacakmış.
• Gereken 7700 km enerji hattının yalnızca %8'i tamamlanabilmiş.
• Enerjiyi depolama maliyetleri çok yüksek ve kayıp çok fazla deniliyor. (Güneş enerjisi için sanırım.)
• Hidrojen enerjisi "balonunun" enerji verimliliği %40'ın altında ve uygulanabilir değil.
• Almanya'da 2000 yılından beri rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve biyogaza verilen 20 yıllık sübvansiyonlar gelecek yıl bitmeye başlayacak. Rüzgar enerjisi patlaması sona erdi.
• Aynı güçte güneş tarlaları kurmak için nükleerden 450 kat, aynı güçte rüzgar türbinleri kurmak için doğalgaz santralinden 700 kat daha fazla alan gerekiyor.
• Kenya'da Alman ve Batı finansmanıyla yeni kurulan rüzgar çiftliği kuşların kullandığı başlıca göç yollarından birindeymiş ve yüzlerce kartalın hayatını riske atıyormuş. Hatta bir biyolojist o bölge için Afrika'da seçilebilecek en kötü yerlerden birisi diyor.

https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2019/05/06/the-reason-renewables-cant-power-modern-civilization-is-because-they-were-never-meant-to/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Etkin @denizetkin

  Buradaki asıl sorun, 200 yıllık (belki daha fazla) sanayi carbon tabanlı enerji üzerine dizayn edilmiş. Karbon kökenli enerji kaynaklarına açıklanmayan (hesaba katılmayan) subvansiyonlar var. (Mesela senenin bu dönemine kadar Türk devleti mazota 900 milyon benzine 100 milyon subvansiyon yapmış) Petrolün çıkartılmasına, taşınmasına, vb her aşamasına subvansiyonlar var. Bu yazı Almanya'da petrol gibi yakıtlara uygulanan subvansiyonlardan bahsetmiş mi bilmiyorum.
  x x x
  Şimdi gelelim gözden kaçırılmaya çalışılan şeye, karbon kökenli enerji kaynakları atmosfere milyonlarca ton karbon salıyor. Bu karbonlar küresel ısınmayı tetikliyor, küresel ısınma (BAKIN BURASI ÖNEMLİ) KÂRLILIĞI DÜŞÜRÜYOR. Yani insanlar etkilenecek, ölecek filan diye değil. Uzun vadede karlılığı düşürdüğü için küresel ısınmaya karşı yenilenebilir enerji öneriliyor.
  x x x
  Küresel ısınmadan zarar görecek sektörler var. Bu sektörler küresel ısınmaya karşı daha duyarlı. Bir de karbon kökenli enerjiden kazanan firmalar var bunlarda işte bu makalede olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynakları tü kaka diyorlar. Tıpkı savaş endüstrisinin savaş çıkması için her şeyi yapmasına karşılık savaştan zarar gören endüstrinin savaş karşıtı kampanyalar düzenlemesi gibi
  x x x
  Peki biz ne yapmalıyız? küresel ısınmadan en çok etkilenen kesim, benim de dahil olduğum fakirlerdir. Küresel ısınmanın durdurulması için yenilenebilir ya da nükleer gibi enerji türlerine dönüşülmesini savunmaktır. Araba kullanım yerine toplu taşımın (ama insanların rahat ettiği) yaygınlaştırılması gibi politikaların. Şehirciliğin araba kullanım ekseni yerine yürüme ya da bisiklet temeline kaydırılmasıdır.

  • Master @master

   Yazı genel olarak yenilenebilir enerji dönüşümünün uzun ve pahalı bir süreç olacağını anlatmaya çalışıyor. Almanya gibi bir ülke bile yenilenebilir enerjiye geçişin mali sancılarını tartışıyorsa bence de bizim yapmamız gereken ucuz ama verimli enerji kaynaklarını tercih etmektir.

   Kömür yerine doğalgaz santralleri, nükleer santraller, enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırma ilk yapabileceklerimiz.

   Körü körüne rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı bizim gibi ekonomik kaynakları kıt ülkelere göre değil. Yatırımın geri dönüşü çok uzun süre alıyor ki bunu bir Almanya, bir Çin kadar kolay kaldıramayız.

 • Yiğit @yigit1

  Nükleer santraller en güvenli ve en kârlı enerji yatırımı olur diye "biliyorum." Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen ama nükleer santraller bu işi çözecek gibi duruyor.