@gamsizm Yorumunuza göre 4k monitör de 1080p çözünürlüğe düşürdüğümüzde, doğal 1080p monitöre göre daha bulanık bir görüntü mü oluyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bazıları bana sövebilir ama, kocaman 49 inçlik televizyonda bile panel 4K mesela 1080p'e alıyorum ben bile çözünürlük düştü keskinlik azaldı vs. diyorum, çünkü harbiden azalıyor ps4'ün menüsünde bile farkediyorum, böyle bir bulanıklık var sanki motion blur açıkmış gibi oluyor ama 4k yapınca keskinlik çok iyi, oyunlarda da böyle videolarda vs. de böyle. E şimdi monitör olunca zaten yakınsın, o farkı hissetmemen mümkün değil.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Telefonda 360p vs 1080p video izlemek gibi bu durum. 4k panelli herhangi birşey de 1080p birşey açınca bulanıklık neden garipseniyor ki ya da soruluyor bilmiyorum ben. Tüplü tv neden bulanık gelmez, oysaki 576p native çözünürlüğü hatta 240p'ye kadar düşenleri var. Zamanında ne atariler oynandı tüplü tvde. Ama tak atariyi 1080p lcd'ye gözlerin kanar. Panel neyse ya kendisi kadar ya da kendisinden büyük içerik verilmeli. 🙂

  • Orcun @orcun

   @haypurtiryading Mesela şöyledir, z5 premium'da kullandım onun ekranı 4k idi, ama 4k ile 1080p farkını o boyutta hissetmen çok çok zor, anca VR gözlük takıyorsun hah diyorsun farkı gördüm çünkü orada 2 tane büyüteç var resmen e görürsün tabi 😀 Ama normal kullanımda göz zaten belirli bir ppi değerinin üstünü algılayamıyor. Ama monitör tv gibi cihazlarda bunu anlamak kolay çünkü ppi düşük. Ama ne zaman ki 16k 32k 64k gibi çözünürlükler çıkacak boyutlar gene şuan ki gibi kalacak işte o zaman anlamak dahada zorlaşacak.

 • Atilla @atilla

  Bunu çok acı bir şekilde yeni monitörümde deneyimledim. RX480 ekran kartım var ve 2k'ya geçiş yaptım. Kart biraz zorlanınca 1080p'ye düşüreyim dedim. Her şey çamura döndü Doom'da. Şimdi çözünürlük 2k ultra değil high ayarlarda oynuyorum. Yoksa 60 fps yalan oluyor.

 • elbistana @elbistana

  Kendim deneme şansım olmadığı için sormak istemiştim ve tahminim doğru galiba. 4k çözünürlüğü olan monitörü 1080p ye aldığımızda galiba 4 pikseli birleştirip tek piksel gibi gösteriyor. Buda çamurlaşma yapıyor.