TP-LINK TD-W8961N (V1) Türkçe Firmware Güncelleme

Merhabalar, aslında çok da kolay olan, modemin Firmware güncellemesini nasıl Türkçe arayüz ile güncelleyebileceğimizi anlatmak istiyorum. Normalde cihazın model numarası ile aratıp destek bölümüne girdiğimizde Türkçe sayfa çıkmadığı için modemin Firmware'ını güncellediğimizde ilk başta Türkçe olan arayüz, İngilizce oluyor ve dil değişimi için herhangi bir seçenek sunulmuyor. Bunun yerinde Türkçe siteden Destek kısmına girip Türkçe Firmware indirmemiz gerekiyor. Hattâ, Türkçe sitedeki Firmware'ın daha güncel olduğunu söyleyebilirim. Global sayfadaki en son 2014 yılında güncellenmiş iken, Türkiye sayfasında 2016 yılında son Firmware yayımlanmış. Diğer TP-LINK modemlerde de çok büyük farklılıklar olacağını zannetmiyorum ama, ben kendi modemimin de model numarasını yazmış olayım: TP-LINK TD-W8961N Annex_A (V1).

 

 1. İlk önce TP-LINK Türkiye sitesine giriyoruz. Daha sonra sağ üstteki kısımdan "Destek" bölümüne girip cihazınızı aratın ve onun sayfasına gidin.
 2. Burada modemin sayfasında tekrar "Destek" kısmına girdikten sonra en son dikkat etmeniz gereken şey "Donanım Sürümü". V1 veya V2 olduğuna, modeminizin altına bakarak karar veriyorsunuz. Eğer modeminizin altındaki model numaralarında "V1.x" var ise V1, "V2.x" var ise V2 sürümünü seçmeniz gerekiyor. Daha sonra da aşağıdaki "Firmware" sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 3. Burada yapmamız gereken tek şey ".zip" dosyasını indirmek. Açtığınızda "ras" isimli Firmware dosyası çıkacak.
 4. Bundan sonra Firmware güncelleme işlemine geçebiliriz. Öncelikli olarak TP-LINK, İngilizce kaynağında bize Internet Explorer kullanarak, modem bilgisayara kablo ile bağlı iken güncellememizi söylüyor. Internet Explorer'a girip "http://192.168.1.1" IP adresini giriyoruz. Çıkan sayfada kullanıcı adı ve şifre soracak. Eğer daha önce değiştirmediyseniz ikisi de "admin" dir. Zaten değilse de, ne olduğunu modeminizin kullanım kılavuzunda görebilirsiniz. Unuttuysanız modemi sıfırlayın.
 5. Modemin arayüzü karşımıza geldiğinde üst kısımdaki "Bakım" sekmesinden onun alt sekmesi olan "Firmware" kısmına tıklıyoruz. "Yeni Firmware Adresi Al:" kısmından "ras" isimli Firmware dosyanızı seçiyorsunuz.
 6. "Ayarları Al:" kısmı opsiyonel. "Ayarları Kaydet" butonuna basıp yedekleyip oradan seçebilirsiniz. Ben modemi sıfırlayıp Firmware güncellemesi yaptığım buna gerek duymadım, özel ayarlarım yoktu, siz işinizi sağlama almak için yedekleyip tekrar yükleyebilirsiniz.
 7. Son olarak "Güncelle" butonuna basın ve Firmware'ınızın güncellendiği yazısını görene kadar bekleyin.

İşlem bu kadar. Aslında bayağı kolay bir şey ancak internette bu tip sorunlar yaşayan - hem ülkemizde hem yurt dışında - insanlar gördüm. Ben de bayağıdır yeni Firmware çıkmadığı için bakmamıştım, benim arayüzüm de İngilizce idi. Bu sıralar modemle ilgili bir sorunum olduğu için bakayım derken şu Firmware'ın da Türkçe'si var mı acaba diye sordum kendi kendime ve cevabı da böyle buldum. Cevap Türkiye sitesine girmekmiş 😀

Görseller ve yazı tamamen şahsıma aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece istediğiniz gibi   kullanabilirsiniz.

#Akış #TeknoYardım #TPLINK #TDW8961N #Firmware #Güncelleme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 4ever @joe

  Yarin bakayim bir. Bulamamistim 8961nd benimki de.

 • paixtr @paixtr

  Benim internetim resetleniyor sürekli acaba bu firewall güncellemesini kursam bir faydası olurmu?

  • mcan @dogan_mcan

   Çok özür dilerim mesajınızı fark etmemişim yeni gördüm. Resetlenmenin kaynağı nedir hiçbir fikrim yok ancak Firmware'ı her zaman güncel tutmak en iyi seçenektir. Güvenlik protokolleri vs. yamalanmış olabiliyor o yüzden her zaman güncel tutun. Resetlenme ise ISP (İnternet Servis Sağlayıcı), bağlantı kalitesi, bulunduğunuz bölgedeki altyapı ve yoğunluk gibi birçok etmene göre değişebilir. Size önerim, eğer güncelleme ile sonuç alamazsanız, İnternet Servis Sağlayıcınızı (Türk Telekom, Superonline vs.) müşteri hizmetlerini arayıp durumu belirtmeniz olacaktır. 2 ay geç cevap için tekrardan çok özür dilerim.

Tüm blog yazılarını gör