Superonline Fiber'den Vodafone Fiber'e geçiş sürecim.

Uzun süredir inceleme tarzı bir şey yazmıyordum, biraz Superonline hakkında rant yazdıktan sonra aralarındaki farklara da değineceğim. Yazı uzun o yüzden özet niteliğinde direkt sondaki resimli test sonuçlarına bakabilirsiniz.

2 yıla yakın bir süre Superonline Fiber 25mbit hızında ve 90₺ fiyatında paketi kullandıktan sonra aynı fiber altyapıyı kullanan Vodafone Fiber'e geçmek istedim.

Vodafone Fiber'e geçmek istememin tek nedeni Superonline'nın daha yüksek fiyatları değildi, benimle inatlaşıp istediğim ucuz pakete geçirmediler.

Çok uğraştım defalarca aradım ama "Sistem izin vermiyor" diyerek geçirmediler.
Superonline sitesinde ön planda olan sürekli göze sokulan "18:00 - 06:00 arası 100Mbit, normalde 25Mbit sadece 99₺" yazan diğer adı "Uçuran Fiber" olan paket.

En sonunda kapıya kadar gelen Superonline saha satış elemanından öğrendiğim kadarıyla, benim 99₺'lik fiyat performans paketine geçme hakkım yokmuş çünkü Superonline Fiber'e ilk abone olurken "İlk 4 ay bedava" kampanyasından yararlanmışım.

O istediğim fiyat performans paket yerine bana 50Mbit hız 130₺ fiyat ve yanında 1GB RAM'i olan hediye tablet önerdiler. "Tablet hiç bir işime yaramaz istemiyorum." dediğimde, tableti ikinci elde güzel bir fiyata satarak değerlendirebileceğim konusunda tavsiyede bulundu saha satış elemanı olan arkadaş.
🥰🥰🥰

Haliyle sinirlendim tabii ki, sanki en başta 4 ay bedava abone olurken beni uyarmışlar gibi şimdi uygun tarifeye geçirmiyorlar ve suçu bana atıyorlardı.

Abonelik cayma bedelinin 500₺ altına inmesini bekledim, bu sayede Vodafone'a geçebilecektim ve Vodafone cezayı karşılayacaktı.
Şuan cayma bedelini 600₺'ye kadar yükseltmiş güncellemiş Vodafone.

İptal süreci için bayram tatilinin geçmesini bekledim. Pazar günü Superonline'a iptal etmek istediğimi söyledim ve bana "İptal birimi tarafından aranacaksınız hangi kargo firmasına modemi teslim edeceğinizi ve hangi kod ile ücretsiz gönderim sağlanacağını söyleyecekler." dediler.

Pazar günü içerisinde aramadıkları için ben tekrar aradım ve kargo firmasına teslim etmek yerine şubeye gidip teslim edip edemeyeceğimi sordum. Teslim edebileceğimi söylediler.
Ertesi sabah Pazartesi günü erkenden modemi söküp paketledim ve Superonline şubesinin yolunu tuttum. Fakat şube çalışanı "Burada sadece yeni abonelik işlemi yapıyoruz, çağrı merkezi size hatalı bilgi vermiş." dedi...

Çağrı merkezini tekrar aradım ve iptal işlemlerini hızlandırmak istedim, gerilimli bir konuşma sonrasında karşımdaki görevli işlemleri hızlandıracaklarını söyledi ve dediği gibi de yaptılar. Yarım saat içerisinde iptal birimi dedikleri görevli aradı ve eğer istersem bana indirim yapabileceklerini söyledi. 🥰🥰

Teklif için teşekkür edip, fiber sinyalimin kesilmesini istedim. İptal biriminin söylediği şekilde dilekçe yazdım,


İnternetten bulduğum bu taslağa uygun şekilde yazdım. Bu taslağa ek olarak üye olunan paket ismini de ekledim.
Mail'i gönderdikten sonra 5dk sürmedi aboneliğimin iptal işlemine dair mesaj aldım ve kargo firması ve ücretsiz gönderim kodunu alıp kargonun yolunu tuttum.

Pazartesi öğlen Superonline firması ile ilişkim kesilmiş oldu. Şimdi Vodafone'dan modemi almak kalmıştı. Vodafone sürekli yoğun olduklarından bahsetti, sadece modeme ihtiyacım olduğunu belirttiğim halde, aralarında yaşanan iletişim kopukluğu yüzünden olsa gerek, Çarşamba günü öğlen vaktinde Superonline üniformalı iki teknik eleman, ellerinde matkap, merdiven, fiber kablo makarası ve modem ile geldiler.

Kapıyı açıp onları öyle görünce şaşırdım ve "Montaj yok sadece modem lazım bana dedim."
Şaşırdılar ve emin olmak istediler, eve girip boşta duran fiber kablo ucunu görünce sevindiler.
Modemi prize takıp aktivasyon yapmaları 2 dakika sürmedi ve internetim gelmiş oldu.

Gelen Vodafone modemi, sanırım Superonline altyapısı kullandığım için, üzerine "Vodafone" sticker'ı yapıştırılmış ve ikinci el izlenimi veren biraz kirli bir Turkcell modemiydi.

Açıkçası modem önemli değil, router üzerinden eve internet dağıttığım için modem'in wi-fi özelliği kapalı oluyor, asıl işi Asus RT-AC59U router yapıyor.

İlk Vodafone fiber'e abone olurken çağrı merkezine şunu sormuştum:
"Sizin modemlerinizde Superonline modemi gibi mi çalışıyor yani daireye kadar fiber kablo geliyor küçük bir kutuya giriyor, o küçük kutudan bir ethernet kablosu modeme giriyor şeklinde mi?" dediğimde "Hayır, bizim modemlerde direkt olarak fiber kablo modeme bağlanıyor." demişti. Yanlış bilgilendirme yapılmış.

Şimdi DNS karşılaştırması ile başlayayım, ağ üzerinde Raspberry Pi Zero üzerinde Pi-hole server kurulu.

Superonline DNS testi:

Vodafone DNS testi:

Vodafone hız testi, speedof.me üzerinden:

Hız testleri için bu siteyi kullanıyorum, Avrupa üzerinden bağlandığı için daha gerçekçi internet kullanım hız sonuçları verdiğini düşünüyorum. Yaklaşık 10 adet ve seed seviyeleri ortalama olan torrent dosyası denedim ve indirme hızı bu test hızında gözüktüğü gibiydi, şimdilik torrent'te 100Mbps seviyelerini göremedim.

Ookla sitesi sonuçları:

Bu sonuçları Steam'den oyun indirirken görebildim.

Ücretsiz sunulan Vodafone TV servisine de üyelik girişi ile kontrol ettim ve pek tatmin olmadım açıkçası, sıradan kanallar vardı ve servisin tarayıcı tarafındaki arayüzü genel olarak akıcı gelmedi.
Fatura gönderimi için mail adresimi değiştirmek istediğimde hata aldım.

Bunlara rağmen aldığım hızdan çok memnunum, umarım 2 yıl boyunca sorunsuz sıkıntısız kullanmaya devam ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör