Smart Switch İle Galaxy S6'ya Stock Firmware Yüklemek

 

Mehaba, bugün sizlere yaşadığım bir deneyimden bahsetmek istiyorum. Elimde cihazıma ait Stock ROM bulunmasına rağmen ilk defa Odin kullanarak telefona yüklemek isterken ilginç bir hata aldım: "SW REV. CHECK FAIL. DEVICE: 4, BINARY: 3". Bu hatayı çözebilmek için bir yol da keşfedemedim. Bu sorunu tam anlamıyla etrafından dolanarak çözebiliriz. Aslında sorun devam edecek mi, etmeyecek mi, bilmiyorum. Çünkü aslında hatayı çözmek yerine, farklı bir şekilde Stock ROM yüklüyoruz. Odin kullanmıyoruz. ROM dosyası kullanmıyoruz. Lazım olan tek şey, Samsung Smart Switch. Aslında bu yolu kullanmak en mantıklısı bence. Çünkü Sammobile gibi sitelerde Türkiye Stock ROM'u bulamıyoruz, eklenmiyor.

 

Hazırlık aşamaları şu şekilde:

 

 • İşleme hazırlık olarak, Smart Switch'i kurup yüklememiz lazım. Uygulamanın yüklenmesi bitene dek cihazınızı bilgisayara bağlamayın. Uygulamayı açtıktan sonra cihazınızı bağlayıp tanınmasını ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.
 • Eğer telefonunuzu kullanabiliyorsanız (açılıyorsa) Ayarlar (Settings) > Cihaz Hakkında (Device Status) kısmından Model Numarası (Model Number)'na bakın ve bir yere not edin. Daha sonra Ayarlar (Settings) > Cihaz Hakkında (Device Status) > Durum (Status) kısmından Seri numarası (Serial Number)'na bakın ve bir yere not edin.
 • Eğer telefonunuz açılmıyorsa, Galaxy S6 için arkasında CE sertifikasının altında yazan Model Numarası ve S/N (Serial Number) görünebilir. Buraya bakıp not edin. Eğer arka kapağı açılan bir telefonunuz varsa bataryanın altında bu bilgilere erişebilirsiniz.

 

Görsel Kaynağı: Sammobile

 

 • Bunun dışında, telefonunuzu tabii ki yine Smart Switch yazılımını kullanarak yedeklemenizi tavsiye ederim. Eğer telefonunuzu formatlamak da istiyorsanız, şu adımları takip edin: Telefonu kapatın > Ana Sayfa (Home) > Kapatma (Kilit) > Ses açma (Ses Yükseltme) tuşlarına aynı anda basılı tutarak Samsung yazısı çıkana kadar bekleyin. Daha sonra parmaklarınızı tuşlardan çekebilirsiniz. Karşınıza Recovery Mode çıkacak. Burada Ses yükseltme ve alçaltma tuşlarıyla seçenekler arasında gezinip "Wipe Data/Factory Reset" ve "Wipe Cache Partition" bölümlerine kilit tuşuyla giriş yapıp onaylayın ve işlemin bitmesini bekleyin. Daha sonra "Power Down" seçeneğine tıklayıp işlemi bitirin ve telefonun kapanmasını bekleyin.

 

Adım adım Standart ROM kurulumu:

 

 1. İlk olarak telefonunuzu "Download Mode"a alın. Bu moda almak için şu adımları izleyin: Telefonu kapatın > Ana Sayfa (Home) > Kapatma (Kilit) > Ses Kısma (Ses Alçaltma) tuşlarına aynı anda basılı tutup ekran gelene kadar bekleyin. Ekran geldikten sonra sizden devam edip etmeyeceğini soracak. Ses açma (Ses Yükseltme) tuşuna basarak Download Mode'a giriş yapın.
 2. Smart Switch'i açın ve telefonunuzu USB ile bağlayın. Program telefonunuzu tanımayabilir, bir sıkıntı yok.
 3. "Daha fazla" kısmından "Acil durum yazılımı kurtarma ve başlatma" seçeneğine tıklayın.
 4. "Cihaz başlatma" sekmesine tıklayıp "Model adı"nı girin ve "Ara" butonuna basın.
 5. "Model adı"nın altındaki "S/N:" kısmına "seri numarası"nı yazın ve "Onayla" butonuna tıklayın. 
 6. Bu adımlardan sonra bazı izinler istenebilir, hepsini onaylayın. İşlemin süresi internet hızınıza göre farklılık, ROM'un boyutuna göre farklılık gösterebilir. İşlem bittikten sonra telefonunuz başlatılacak. Siz tekrar yeniden başlatıp USB kablosunu çıkarıp takın, Smart Switch son işlemleri yapacak. Artık telefonunuzu kullanabilirsiniz.

 

 • Bu işlemi Galaxy S6 için kısıtlamak yanlış. Smart Switch destekleyen herhangi bir akıllı Samsung cihazda da bu işlemleri rahatça yapabileceğinizi umuyorum. Adımlar aslında oldukça basit. Bence telefonunuza Stock ROM'u Odin ile yükleyebiliyorsanız bile, Galaxy S6 gibi Orijinal Türkiye ROM'u bulunmayan cihazlara bu şekilde yüklemek en mantıklısı. En azından telefonunuzun işlemler esnasında bozulma şansı da belki de yüzde 0'a düşüyor. Ben sürüm numalaralarını da sizinle paylaşayım buradan. Galaxy S6'nın (Türkiye) 21.08.2016 tarihli en güncel sürümü bu:

 

 • Daha önce de bahsettiğim gibi, bu Odin'le ROM yüklerken çıkan hatanın bir çözümü değildir. Bu yöntemle Odin'de yaşanan bu sorunun çözülüp çözülmediğine bakılmamıştır. Ancak bu yöntemi Odin yönteminden (bashettiğim durumlardan dolayı) daha iyi buldum. İyi kullanımlar dileğimle... 🙂

 

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Olmayan(lar) yazıda belirtilmiştir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır. 

 

#Samsung #GalaxyS6 #SmartSwitch #Firmware #Rehber #Blog

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör