Kharkiv Software And Computer Museum

#TozluRaflar Sevdalılarını ilgilendiren bir yazı yazmak istedim bugün sizlere, hazır okullar kapanmışken yaptığımız 10 günlük Ukrayna gezimizdeki sürpriz konuk Kharkiv'de bulunan Software and Computer Museum (Yazılım ve Bilgisayar Müzesi) oldu. Tesadüfen Tripadvisor'da gezerken görüp ilgilimi çeken bu müze tamamen 5-6 kişinin çabaları ve bağışlar sonucu toplanmış aletlerden oluşuyor ve Kharkiv Polyteknik Üniversitesi tarafından destekleniyor.

Giriş ücreti yok bu da gençlerin bilgisayar bilimine ısınması için iyi olmuş biz gittiğimizde de lise çağındaki gençlere eski bilgisayarlar hakkında bilgiler veriliyordu. Müze girişten itibaren sağdan sola doğru kronolojik biçimde ilerliyor, duvarlarında hangi yıldaysanız o aleti görüyorsunuz ve yanlarında hem ukraynaca hem ingilizce şekilde açıklamalar bulunuyor. Açıklamaların yanı sıra bize eşlik eden müzenin kurucularından Anton Trubnykov çok cana yakın ve açıklayıcı şekilde sorularımızı yanıtladı ayrıca virtual boy hakkında sorduğum soruya karşılık bize deneyebileceğimizi söyleyip kurdu ve deneme fırsatı bulduk gerçekten nintendoya yine hayran kaldım o yılda güzel bir 3d algısı oluşturan alet yapmışlar, bunun yanında nintendo 64 ve sega megadrive deneme fırsatımız da oldu. Ne yazık ki duvar büyüklüğündeki ilk bilgisayarlardan getirme şansları olmamış çok pahalı oldukları için ama 1972 model philips marka duvar büyüklüğündeki bilgisayarı bu yaz getirme planları olduğunu söylediler. Onun yerine en eski bilgisayar diyebileceğimiz abaküs ve delikli kartla çalışan hesaplama aletini kullandık.

Keşke böyle şeyler ülkemizde de olsaydı dedim içimden yolu Kharkiv'e düşen olursa bilgilerini vererek yazıyı bitiriyorum.

Prospect Nauki 27-BKharkiv, Ukrayna

+380 67 539 4025

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör