Saat 8.30 sularında Konya otogarının kapısından içeri girerken otobüs firmasındaki görevliden ''evet o yol açık,seferlerimiz geçikmelide olsa yapılıyor'' sözlerini duymayı beklerken ''malesef,alacabel dünden beri kapalı,ne zaman açılacağını bilemiyoruz,isterseniz bilet ücretini kartınıza geri yatıralım'' sözlerini duydum.

Konyadan Antalyaya gidecektim ama malesef yolun tam olarak açılamamasından,açıldıktan sonra hızla kapanmasından,buzlanma ve yer yer tipi olması sebebiyle küçük araçların geri gönderildiği,tırların ve otobüslerin yol kenarında beklediği veya tesislerde bekletilmesinden ötürü yola çıkamadım. Yol dün öğlen saatlerinden beri kapalı idi.

Ardından ilk etapta o kadar da dikkatimi çekmeyen otogardaki kalabalığa baktım.
Umut ve umutsuzluk,hüzün ve nerdeyse gözyaşı,çaresizlik hakimdi.Soluklanmak için cam kenarındaki boş bir yere oturdum,dışarıyı seyreden 2 kişi arasında duyulabilecek bir şekilde sohbet ettiği için kulak misafiri oldum,''abi adam ne yapsın yollar kapalı mecbur bekleyeceğiz'' derken ''burada da böyle beklenmiyor'' diyordu diğeri.
Telefonla diğer bir kaç sefere baktktan sonra oradan ayrılıp peronlara doğru dışarı çıktım.

Gideceğim otobüs gelmişti ama bir fark vardı,gideceğim otobüs temsanın 2+1 kişikik olan,şoför arkası tekli koltuk,bir otobüstü ancak onu yerine mercedes tourismo getirmişler.
Muhtemelen diğer otobüsün yolda daha dengesiz olması durumuyla böyle bir değişiklik yaptılar yada diğer otobüs gelemedi.

Hemen dışarıdaki muavine doğru giderek,alacabel ne durumda acaba diye sordum,''bize gelen bilgiye göre gidebileceğimiz kadar açıklık varmış,çalışmalar sürüyormuş gideceğiz dedi.''

Sanırım hepiniz bu sözlerden sonra gidip hemen yeni bir bilet alıp otobüse bindiğimi düşündünüz,malesef bu öyle bir yazı değil.

Alınması gereken risk az değildi,dışarıda yoğun bir kar yağışı vardı ve otogar bile neredeyse kapalı idi,1.perona girmek var çıkmak yoktu.

Gideceğimiz yol çok fazla inişli çıkışlı ve rampalı iken yetmez gibi bir çok yer tek şerit ve ortada herhangi bir bariyer yokken yer yer  yarım kalan yol çalışmaları vardı.Eğer 7 saatte gideceğim yere 9 saatte gidebilecek olsam benim için hiç sorun değildi ancak ekipler çoğu zaman araçların yola çıkmasına bile izin vermiyorlardı.Üstüne üstlük bunun pazartesi dönüşü vardı ve oranın nasıl olacağını bir tek Allah bilebilirdi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kar-akseki-seydisehir-yolunu-kapatti-2-9112703/

http://www.sondakika.com/haber/haber-akseki-kar-akseki-seydisehir-yolunu-kapatti-ek-9112664/

http://www.sondakika.com/haber/haber-kar-akseki-seydisehir-yolunu-kapatti-9111092/

http://www.sondakika.com/haber/haber-akseki-seydisehir-karayolunda-arac-gecisine-izin-9112001/

http://www.sondakika.com/haber/haber-karayollarinda-durum-26-9113436/

Kapşonumu taktım ve montumun fermuarını çekerek geldiğim yoldan geri dönmek için düştüm yollara.Tramvayda kapının solunda dikelirken iki kişinin,devlet memuru olduklarını sanıyorum,Karaman-Konya arasıda nerdeyse kapanmış,servis şuan olduğu yerde bekliyormuş dediğini duydum,insanları neden dinliyorsun sen öyle diyen olabilir,kulak misafiri oluyorum sadece Allahtan özel bir şey konuşmuyorlarmış,zaten insan toplu taşımada özel bir şeyi neden konuşsun.

Şimdi bunları yazdın iyi hoşta neden yazdın diyenler olabilir.
Öncelikle bir nebzede olsa içimdekileri dökmek için.

Diğer sebep ise,ben Konyayı daha önce sadece haberlerden takip eder,görürdüm.
Alacabelin kapalı kaldığını duyardım ama geçen sene hiç kapanmamıştı misal,ayrıca diğer senelerde de bu kadar süre kapalı kaldığını duyduğumu hatırlamıyorum,belkide kapanmıştır o ayrı ama o zamanın hava raporlarına bakmak lazım.
Bu yağan kar geleceği belli olmayan,birden bastıran bir kar değil,artık nerdeyse ocak ayındayız.
Neden daha önce bunun için gerekli hazırlıklar yapılmadı,kar yağarken büyük ölçüde bir şey yapılamayacağını biliyorum ancak ana yolların bile yer yer kapanacak duruma gelmesini benim aklım mantığım almıyor,her şeyi geçtim bunun acil durumu var o zaman ne olacak.Belediyelere ait araçları nerdeyse görmedim gittiğim güzergahda,genelde karayollarının araçları idi gördüklerim.Benim gözümde belediyeciliği çok zayıf olan bir yer olarak kalacak artık ağızları ile kuş tutsalar bile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör