Atavi (Online Bookmark Manager)

Levent Pekcan'ın tabiri ile bilgisayar kurdu teknoseyircilerin; hepimizin ortak derdidir online ortamda servislerin, uygulamaların, portalların linklerinin ya da bir diğer ismi ile bookmark'ların tutulması, arşivlenmesi ve gerektiğinde hızlı bir şekilde bulunabilmesi.

Bu amaçla kullandığımız browser'ların dahili bookmark manager'ları var. Fakat hepsinin ayrı ayrı sorunları ve yetersiz olduğu taraflar var.

Google Chrome:
Online depolama yapıyor, ama düzenleme ve tasnifleme zayıf denebilir. Genel olarak bakıldığında iyi fakat bana göre Chrome'u fazla ram tüketiminden dolayı kullanmıyorum. İlk kurulduğu gündeki performansını koruyamıyor. Ramdisk üzerinde cache'leme tam olarak yapılamıyor. (SSD'ler için) Ram miktarı iyi olursa çok fazla ram tüketebiliyor chrome. 1.5 gb ram görmüşlüğüm var.

Mozilla Firefox:
Firefox'un bookmark manager'ı chrome ve explorer'dan çok daha iyi. Extension'lar ile de sıkıntı yok. Genişletilip yeni özellikler de kazanabiliyor. (Bookmark tarafında)
Ama firefox'un da chrome ile paralel sorunları var. Ramdisk'e cache'leme için biraz takla atmak gerekiyor. O hali bile ssd üzerinde yük oluşturuyor. Kendi sorunları, bazı durumlarda çökmeler ile karşılaştım. Bu yüzden bunu da kullanmıyorum.

Internet Explorer:
Yıl olmuş 2015, hala dosya tabanlı bir bookmark manager ile devam ediyoruz ya. Buna deli oluyorum işte. Browser olarak Explorer kullanıyorum. Sebebine gelince ram tüketimi ve sistem performansına olumsuz etkide (diğerlerine nazaran) bulunmuyor. NetCache hedefini gösterdikten sonra ssd üzerinde faaliyette bulunmuyor. Sadece temp ile haşır neşir oluyor.

Neticesinde uzun süredir de birden fazla browser destekleyen, verilerini cloud'da tutan bir bookmark manager bakıyordum. Bir türlü, tam istediğim gibi olmuş diyebileceğim bir servis yoktu.
Dün itibariyle Windows'u kurcalarken arıza çıkarttım. Akşam da yeniden kurulum yapmam gerektiğini fark ettim. Birçok yedeği alarak başlamıştım. Şöyle bir durum var. Ben hiç bir verimi sistem partition'unda tutmuyorum. bookmark gibi birkaç bölüm haricinde. Formattan sonra farkettim ki explorer'in sık kullanılanlar arşivini almamışım. Uzun zaman öncesinden kalma bir yedek buldum. O da işime yaramıyordu. Yani tüm bookmark'larım uçtu anlayacağınız.

Uzun süredir düzenleyip toparlamak istediğim bookmark'lar bi anda tertemiz oluverdi.
Bu iyi bir şeye başlangıç olsun diyerek bookmark servislerini kurculamaya başladım.
En son olarak Atavi uygulamasını hem arayüzünün güzel olması, hem de beklediğim gibi olması neticesinde kullanmaya başladım.
İlk olarak üyelikten sonra en sık kullandığım siteleri eklemeye başladım. Diğer uygulamalar, cloud depolama servisleri vs. Şu anda sadece Web uygulaması olarak mevcut.

Artıları:
- Aldığınız bookmarkları gruplayabiliyorsunuz.
- Siteye genel bir arkaplan atanabiliyor. Dosya seçim özelliği yok. Fakat kendi güzel wallpaper'ları var.
- Linkini eklediğiniz sitenin otomatik bir ekran görüntüsünü alıp simge olarak atıyor.
- Meşhur bir siteyi ekliyorsanız o sitenin favicon'unu büyük boyutta simge olarak atıyor.
- Daha gelişmeye devam edecek bir uygulamaya benziyor.

Eksileri:
- Geliştirilmesi gereken özellikleri çok.
- Mobil uygulamaları ve portable desktop uygulaması da olsa tadından yenmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
  intel i7 4700mq, 32gb ram, gtx770m, 256ssd, 2tb hdd sistemim.
  Zaten bu şartlarda chrome ram tüketiyor. Ben bu farklar için şöyle bir test yaptım evveli zamanında.
  Aynı web siteleri, ki çok kullandıklarımdan 8-10 kadarı idi yanlış hatırlamıyorsam.
  Bir test makinesi ayarlayıp temiz kurulumda Explorer 11, firefox ve chrome birarada aynı siteleri açıp birbirleri arasındaki kullanıcı deneyimlemesine bakarak bu karara vardım. Aynı şartlarda chrome en fazla ram tüketimine sahipti, Ayrıca görev yöneticisine anlamını çözemediğin yardımcı fonksiyonlar için de ayrı process (thread değil) açıyordu ki, bir çökme durumunda yanlış bir prosesi durdurarak olmadık veri kayıplarına da sebebiyet veriyor. (Bu benim kurcalamam ile oluyor.)
  Neyse bu benim kendi kullanıcı deneyimlerim. Windows 10 ile birlikte gelecek spartan'ı bekliyoruz artık. İşin bir de Linux tarafı var. Orada firefox'un üstünlüğü bence tartışılmaz.
  Firefox sanki Linux için yazılmış gibi. Yardımcı çalışan Linux makinemde firefox çalışıyor. O makinede pek browserlık işim olmuyor ama olsun.

 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  estağfirullah. yanlış anlamadım. Özellikle de belirttim zaten kendi deneyimlerim olduğunu. Sadece yazıda yazmadığım ek detaylar verdim diyelim.
  Teknoseyirde daha önceki tartışma konularında da benzer birşeyi söylemiştim.
  Nihayetinde kullanıcının istediğini yapan sistem/uygulama/platform her ne ise, odur başarılı olan demiştim. Burada da aynı durum geçerli. Benim amacım Atavi web uygulamasını anlatmaya çalışmaktı.