Windows 10 Kablosuz İkinci Monitor Olarak Kullanmak

Benim gibi birden fazla bilgisayar ile çalışanlar, kullananlar bilirler. Her zaman bilgisayarlardan biri ile çalışırken, diğeri de orada alakasız duruyorken insanın canı sıkılıyor. Çalışma alanını genişletmek için monitör bakarsınız, dünyanın parası, insan içinden der ki; ben de zaten monitör var, diğer laptopun tam üzerinde hem de..

Eskiden beri bu konuda hep bir arayış içinde idim. Farklı yazılımlar filan var. En çok kullandığım da maxivista adındaki yazılım olmuştu. Ama onun Windows 7'den sonra geliştirilmedi.

Bugün de yine karışık bir rapor üzerinde çalışırken aynı sinir bozucu durumu hatırladım. İşi gücü bıraktım ve İnternette bu konuda arama yapmaya başladım. Sonuç çıkmadı. Her iki makinemde de Windows 10 son güncellemesini aldı. Build 1607 yani.

Neyse deyip Windows'un ayarlarını kurcalarken kablosuz ekran kısmında bir buton dikkatimi çekti:

Beyaz yuvarlak ile işaretlediğim kısım. Hemen diğer makinemi açıp bu butonu buldum. Sağdaki ekrana sağ alt köşedeki ayarlar butonuna tıkladıktan sonra gelen İşlem Merkezi bölümünde alt kısımdaki Bağlan butonu ile ulaşılıyor.

Diğer makinemde aynı bölüme girince alttaki ekran geliyor:

Buradaki ayarlarda Her yerde kullanılabilir yazan kısımda default olarak Kullanılamaz ifadesi geliyor. Bunu Her yerde kullanıbilir olarak değiştiriyorsunuz. Bir de sadece güvenli ağlarda gibi bir seçenek var. Bunu seçtikten sonra üstteki uyarı geliyor.

Daha sonrasında ise ana makinemde kablosuz ekran'a bağlan'a bölümüne girince ikinci makinemi kablosuz ekran olarak SatelliteW30 ismi ile tanımladı. İlk defa Bağlan butonuna tıklayınca ikinci makinemde bir uygulama açıldı. Bağlantı kurulamadı. Fakat uygulama açık kaldı. İkinci defa ana makinemde bağlan butonuna tıklamam ile beraber ikinci makine yeniden hareketlendi. Veee görüntü aldım. Yıllar sonra böyle bir özellik Windows'a default olarak geliyordu. Ağlamak istiyorum. Ana makinemde görüntü ayarlarından monitör posizyonu ve çözünürlük ayarından sonra ikinci makinemde 1-2 piksellik kenarlarda hata ile çok güzel çalışmaya başladı. Görüntü çok akıcı gidiyor bu arada. Galiba RDP altyapısı ile çalışıyor.

İkinci makinemde bir uygulama içerisinde gösteriliyor ikinci monitör görüntüsü. Tam ekran yapılabiliyor bu uygulamada. Bunun da ekran görüntüsünü veriyim:

Görüntünün geneli ikinci makinenin kendisi. Ortadaki Bağlan uygulaması ise kablosuz ekran olarak çalışan uygulama, Üstteki tam ekran butonu ile tam ekran oluyor. Ayrıca fare ve klavye paylaşımı yapabiliyor galiba, ona bakmadım. Beni bu kadarı bile deli eder.

Daha önceden biliyor muydunuz, ben mi yeni fark ettim bilmiyorum, ama burada bir rehber olarak paylaşmak istedim. Benim gibi bundan habersiz arkadaşlar var ise faydası olur umarım. Ayrıca buna benzer bir içerik daha önceden var ise özür dilerim.

Not: Bu adam nasıl yazılım geliştirici demeyin, her şeyim sanal makinelerde ve sunuculardadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13