EXCALIBUR 375X LCD CHESS EXPRESS

Miami kökenli Excalibur Electronics A.Ş. tarafından üretilen sanal satranç makinesidir, ister tek başınıza bilgisayara karşı, ister iki kişi oynayabilirsiniz. Bazı klasik açılışları hafızasında bulunduran cihaz kendi durumlarınızı oluşturup bunlara çözüm yolu bulma şansı da sunuyor.
Satranç tahtası üstüne sabit yeşil ve beyaz karelerden oluşmaktadır. Oldukça hafif bir cihazdır pil tüketimi sessiz mod aktif iken çok azdır.

Oynayış yöntemi oldukça kolay olmasıyla beraber ikinci kişi de oynarken sizin baktığınız açıdan bakmak zorunda kalıyor ve arka aydınlatması olmadığı için karanlıkta veya gece yatmadan önce oynamak biraz hayal gibi kalıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tuna CENGİZKANER paylaştı.

SES İYİLEŞTİRME 5 - DAĞITICI - DIFFUSER

DAĞITICI - DIFFUSER

Dağıtıcı - diffuser, dinleme odasının ses kalitesini arttırmak için oda akustiğine etki eden, ama en çok göz ardı edilen bir bileşen. Ses iyileştirmeyi incelediğim bu serideki ilk yazımda belirttiğim https://youtu.be/BroP_iFVJvo videosunda bu konu ile ilgili temel bileşenler çok iyi özetlenmiş. ayrıca, aynı sitenin https://youtu.be/akiWq97dSBA başta olmak üzere diğer videolarına da bakmanızı öneririm. Oda akustiğinde, istenmeyen seslerin emilmesi tabi ki iyidir, ama gereğinden fazla emilen seste odak kaybolur, ses basıncı iyice azalır, bu da dinamik aralığı küçültür ve müziğin tadı iyice kaçar. Bu olumsuz etkinin ortaya çıkmasını engellemek, ama ses gücünü ve dinamik aralığını hiç değiştirmemek için "dağıtıcı - diffuser" kullanılır. sesteki etkisi, canlılık, sahnenin genişlemesi, ferahlama olarak özetlenebilir ve etkisi yadsınamayacak kadar etkilidir.

Dağıtıcının yerleştirileceği yerler, stereo hoparlörlerin ortasındaki boşluk başta olmak üzere bu hoparlörlerin sizin müzik dinleme konumunuza göre ayna yansıması olan duvarlardır. Dinleyicinin arkasına konumlandığında da oldukça etkili olduğunu söylemeliyim. Dağıtıcının iç yüzeyine ses yutucu malzeme konulması ile eko oluşturabilecek sesleri de emmesi bu cihazın bir diğer faydası.

MALZEMELER: Dikdörtgen çıtalar, çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar, 3 mm MDF / formika plaka (50cmX100cm), iki adet 3 cm kalınlıkta ses yutucu piramit, silikon, ahşap tutkalı, ahşap için kağıt kaplama (renk sizin seçiminiz), ince testere, çelik metre. Bir dağıtıcının maliyeti 180 TL.

UYGULAMA: Burada amaç, 100 cm MDF plakayı eğerek 91 cm'e indirmek. Bunun için tahta çıtalardan çerçeve oluşturulacak. Çerçeve sağlam oldun diye köşelerden çıtalarla ek destek yapın. Çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar ise bu plakayı yanlardan tutacak çerçevenin yanlarını oluşturacak, ama bunu yaparken de estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılacak. Çerçeve oluşturulduktan sonra, plakayı kağıt ile kaplayınca mobilya parçası gibi duruyor, sesi yansıtması daha iyi oluyor ve WAF oldukça yükseliyor. Piramitli plakaları da levhanın içe gelecek yüzeyine silikonla yapıştırın. Sırada artık plakanın çerçeveye oturtulması var. Sağlam olması için, plakanın çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar tarafından tutulan kısmına yerleştirme öncesi silikon sıkmak gerekli.

RESİMLER: 1- çerçevenin yapım aşaması, 2- çerçeve kurudu, plaka esnetilerek yerine giriyor mu denemesi yapılıyor. Çerçeve sağlam dursun diye yapıştırdığım ek çıtalara dikkat, 3- plakanın dış yüzeyini beyaz renkli ahşap kağıt ile kapladım ve iç yüzeyine de piramitli süngeri silikonla yapıştırdım, 4 ve 5- çerçevenin yanını oluşturan eğik kesitli çıta ve montaj ayrıntısı, 6- dağıtıcı - diffuser bitti. Duvara çaktığım çivilere asmaya geldi şimdi sıra, 7 ve 8- sonuç: Ses çok canlı ve sahne imajı oldukça belirgin. enstrumanların dağılımı hoparlörleri aşıyor, sanki hoparlörler yok oldu! 9- televiyon gibi gereksiz bir cihazın önüne tasarladığım "hareketli dağıtıcı" (mobile diffuser).

Değişik bir çalışma oldu, eklemek, sormak istediğiniz bir şey var ise memnun olurum. #akış #hifi #DIY

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17
 • des_955 @des_955

  Selam Tunç Bey güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık bu arada stereo amfi gitmiş yerine başka amfi gelmiş yeni gelen nasıl ? birde kablolar elden geçirmişsiniz eminim ses şimdi daha iyi olmuştur birde bu düzen çok daha şık ve sade olmuş eskisine göre

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Yeni amplifikatör, "küçük 300B" olarak bilinen FU50 lambalı, kendinden DAC'lı, sesi billur gibi bir ampli. 300B lambası da lambaların kralı diye bilinen pahalı bir lamba. Bu FU50 ise pek ucuz ve 2x13 w gibi 300B'lerden çok daha güçlü. Sağolsunlar, lambaları da NOS (depoda kalan eski, yani olgun) olanlardan göndermişler. Kabloları da PEF izolasyonu üstüne Alüminyüm folyo ile ekranlayıp silikon elyaf ve üsüne de kadife diktirdim; hanımın eline sağlık. Seste ayrıntı artışı oldu, iyi oldu. Nihai durum da görüldüğü üzere pek sade ve WAF değeri bayağı yükseldi.

 • des_955 @des_955

  Tunç Bey amfiye baktım daha önce görmemiştim değişik bir ürün birçok versiyonu mevcut pahalı bir modelmiş dediğiniz gibi sizdekinin marka ve modeli ney ? kabloların kadife olması çok şık olmuş güzel fikir olmuş
  bende smsl sa-36 pro aldım yanınada 15 volt 7 amper adaptör aldım adaptörü bağlanacak onun içinde bir kutu yapmam lazım ondan sonra kullanıma hazır hale gelecek
  yıl sonuna doğru hoparlör ve kablo ve ayak işini halledeceğim

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Bu ampli, sweetpeach serisinin FU50 lambalı olan türü. Kendinden dac'lı bunlar ve smsl 24bit olan ile aynı kalitede. Ayrıca EL 34 ve KT 88 modelleri de var ama hepsini dinledim, FU50 modeli, KT 88'den bi gıdımcık daha iyi gibi geldi. Kadife fikri de kumaşçılar çarşısını gezerken ortaya çıktı. Dedim esnek ve etli bir kumaş ver, kumaşçı da bunu verdi. İyi oldu hakikaten şık oldu. Bu aldığın smsl'nin kendi adaptörü yok mu bu arada?

 • des_955 @des_955

  amfiye baktım içinde dahili dac olmasıda çok iyi pre çıkış tüpleride iyi mm pikap girişi de var tam bir combo cihaz olmuş el 34 ve kt 88 tüpleri biliyorum ama fu 50 ye ilk defa denk geldim kadife işi tam tadında olmuş şimdi seste kadife gibi olmuştur bu upgradelerden sonra 🙂 kendisi alan adam adaptörsüz almış zaten yanında iyi adaptör göndermiyorlar bende meanwell adaptör aldım hem daha stabil ve güçlü besleme elde edeceğim diye düşünüyorum bakalım Q Acousticsler gücü seviyor bakalım birleştirince nasıl bir 2 li olacaklar

 • EnesBio @enesbio

  Başarılı https://youtu.be/LNGSNqz7-rs geçen söyle bir videoya denk geldim adam baya emek verdi.

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Duyduğum kadarıyla sesi kötü olmuş. Seste ekolanma var ve şahıs kendince transmisyon hatlı bir kabin yaptı, ama hoparlör buna pek uygun değil gibi. Transmisyon yoluna gevşek yün koysaydı belki bir miktar ses toparlayabilirdi. Transmisyon hatlı kabinler en zor ikinci kabin türü olup, eskiden bıktırıcı bir deneme yanılma mesaisi gerektirirken, onca ilerleyen teknolojiye rağmen hesap teknikleri yeni keşfedilen bir hoparlör kabini türüdür.

Nillkin 9H Anti-Explosion Tempered Glass Screen Protector Film for Nokia Lumia 1520 | Nillkin Nokia Lumia 1520 için 9H Kırılmaya Karşı Tamperli Cam Ekran Koruyucu Film

#Lumia1520 için tamperli camı (tempered glass) Türkiye'de araştırmıştım ama bulamamıştım. Ben de amazondan (http://www.amazon.com/gp/product/B00K2WN8SW?ref_=pe_1196280_123950170) #Nillkin marka bu ürünü aldım ve çok da memnun kaldım gerçekten harika ve çok sağlam. Tatilde olduğum için resim atamıyorum ancak en yakın zamanda atacağım. Diğer ayrıntılar zaten ürünün kendi açıklamasında yazmış kopyala yapıştıra lüzum yok, daha çok öneri bu incelemeden ziyade 🙂

Paket içeriği de oldukça tatmin edici burada 50-60 ₺ ya bulabileceğiniz kalitede paket içeriğine sahip elektromanyetik kağıttan tutun ıslak kuru bez temizleme bezi ve bir kaç aparat daha süslü bir pakette sunuluyor cam çok sağlam bir şekilde paketlenmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GREENLIFE YL-921 Sesli Sinek Kovar

Harika bir ürün ile karşınızdayım 😛 🙂

220-240V arasında, 50Hz, 0.5W ile çalışan bu sesli sinek kovar etrafına insan kulağının duyamayacağı (çok az da olsa duyduğunu iddia eden insanlar var ben de dahil olmak üzere) 20-45Hz arası sonik dalga yaymakta ve sinek gibi çeşitli haşereleri rahatsız etmektedir.

Bunun yanı sıra ilaçsızdır, tabletsizdir, kısacası sağlığa zararlı hiç bir yönü yoktur. Çok düşük miktarda elektrik tüketimiyle dış mekanların vazgeçilmezidir. İç mekanlarda sineğin rahatsız olsa dahi kaçabileceği pek bir yer bulunmamasını düşünürsek, iç mekanda etkisiz denilebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap