Selamlar Emre ve Can bey.
sizlere bi sorum olacaktı; 2011 model 2.0 tdi 140ps variant passat almayı düşünüyorum, genellikle vw ve audilerin otomatik vites sıkıntıları olduğunu görüyorum. Acaba bunlarda kronik bi rahatsızlık mıdır yoksa bu benim tesadüfüm müdür. ve alacağım passatta manuel mi otomatik mi tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • IGokaydogan @igokaydogan

  Ne kadar soru bize de olmasa da araçta DSG olup olmadıgına bakmanız lazım çünkü DSG den sonra otomatik vites gerçekten otomatik vites oldu denilebiliri.İkinci soruya ise manuel araba kullanmanın zevki ayrıdır ancak rahatlık konfor ön planda tutuyosanız otomatik de olabilir.Ben olsam manuelini alırdım diyiyim iyi akşamlar.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  DSG sanziman sorunlu, sonradan ıslak kavramaya geçildi durum daha iyi oldu deniyor ama emin değilim. Bizim şirkette bol miktarda DSGli araba var, bir çoğunda sorun çıktı. Kullanımı güzel ama durum bu. Özellikle yoğun trafikte çok ısınıyor ve titreme başlıyor.

  Bu arada Passat'ta manuel seçeneği baya az, bulmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca 2.0 dizel yerine 1.4 TSI 160 PS dusunebilirsiniz. Çok fazla km yapmiyorsaniz yakıt masrafları açısından büyük fark olmaz, ama performansı çok iyi bu motorun.

 • lawnmower @lawnmower

  DSG nazik kullanıldığında sorun çıkarmıyor. İleri - geri vites arasındaki geçişlerde arabanın tam durmasını beklemezseniz, arabayı sürekli aşırı sert kullanırsanız problem çıkarabilir. Tabii ki insan yapısı birşey, kendiliğinden de arıza yapabilir, ama bizdeki arızaların çoğunun sebebi hor kullanım. Bende iki tane DSG'li araba var, biri kuru diğeri ıslak tip. Birkaç senedir kullanıyorum. İkisi de tıkır tıkır çalışıyor şimdilik.

  DSG'den kaçış yok zaten, verimli olduğu için tüm markalar ufak ufak bu şanzımana geçiyorlar. Büyük sedanlar ve arazi araçları haricinde klasik tip otomatik şanzıman kalmayacak yakında. Bunu icat eden, ilk kullanan zaten Porsche. Ondan sonra önce Audi'ye, sonra Volkswagen'e geldi. Bu yüzden bu teknolojide en ileri olan da yine Volkswagen grubu. Piyasada VW hayranlığına tepki olarak oluşan bir VW düşmanlığı var, DSG arızası haberlerini birazcık abartan da bu VW düşmanları. DSG Amerika dahil birçok ülkede satılan bir şanzıman. Sadece bizde yok yani. Öyle kronik bir arıza olsa geri çağırmak zorunda kalırlar. Bir kere çağırdılar zaten, bir kısmının yağını değiştirdiler, sorun çözüldü.

  Bir de tabi Volkswagen'in bazı ülkelerde DSG şanzımanlara devlet zoruyla 10 yıl garanti vermesi meselesi var. O da kafayı karıştırıyor biraz. Bildiğim kadarıyla bu ülkelerin çoğu iklim şartları yüzünden DSG şanzımanların arıza yapabildiği ülkeler. DSG aşırı sıcak ve rutubette arıza yapmaya eğilimli oluyor. Bizde de rutubet ve sıcak var ama bizimkisi Çin, Tayland gibi yerlerin yanında ılıman iklim gibi kalıyor. Ben Hong Kong'da açık havada sauna olayını bizzat gördüm, fotoğraf makinesinin lensi durduğu yerde buharla kaplandı. O yüzden oralardaki uygulamalarla buradakini bir tutmamak lazım.

  • saylia @saylia

   Slm Emre bey. 1 sene önceki konu ama, ben yeni gördüm. yine de okudum faydali bilgi edindim. Almanyada yasiyorum. Passat derken karsima, 2010 model 170 PS dsgli superb 2.0 tdi cikti, onu aldim. gaza basip biraktigimda bi bosluk hissediyorum ama, genelde her arabada hatta manuellerde bile o hafif bosluk vurmasini hissediyorum.( almancada Antriebswelle deniliyor, sözlükte rotil yada tahrik şaftı diyor) onun ilaci varsa yazarsan tabiki memnun olurum. Verdigin bilgiler icin tesekkürler.

  • lawnmower @lawnmower

   @saylia Servise götürün, kavramayı kalibre etsinler. Kullanımla birlikte o boşluk oluşuyor, sonra kalibrasyonla düzeliyor.

  • saylia @saylia

   @lawnmower jet yanitiniz icin tesekkürler. hemen Antriebswelle degisecek diyor ustalar. kalibre falan bilmiyorlarmidir nedir.Maliyeti yüksek bisey mi, yoksa ince iscilik isteyen bisey de onun icin mi parca degistirmeye sevk ediyorlar bilemiyorum. duydugum kadariyla almanyada nam salmis özel dsg ustalari var. onun haricinde kalibrasyon ilk defa duydum, o kadar usta tanidigim var burda ve avusturyada. neyse lafi cok uzattim. basit bisey midir bu bahsettiginiz kalibrasyon, yoksa sanziman falan sökülüyor mu ? Tesekkürler Emre bey.

  • lawnmower @lawnmower

   @saylia Debriyaj balataları kullanıldıkça aşınıyorlar. Aşınınca arada boşluk oluşuyor. Nasıl yapılıyor bilmiyorum ama kalbrasyon dediğim olay debriyaj balatalarının tekrardan ayarlanarak o boşluğun giderilmesi. Sanırım bunun için özel ekipmanlar gerekiyor, o da dışarıda her ustada olmuyor.

  • saylia @saylia

   @lawnmower Teşekkürler Emre bey. Bi araştırayım bakayım. Hayırlı günler.