8500 tl blgisayar Toplama macerası

Arkadaşlar uzun zamandır güzel gözüken küçük olan ama bir canavar olan bir bilgisayar toplamak istiyordum , sonunda bitti. Uzun ve zor bir süreç oldu. Bu macerayı becerebildiğim ölçüde kaydettim ve sizinle birkaç video ile paylaşmak istiyorum. Yaşadığım en büyük sorun ramler oldu bir türlü desteklediği mhz çalıştıramadım. Ve anakartın wifi modeminde sorunlar yaşıyorum. Videoları izleyip sorunları çözmemde yardımcı olursanız sevinirim.

2. video

3.video

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony Xperia Z2 VE SAMSUNG NOTE 4

Arkadaşlar size eşim ve kendim için aldığım telefonları amatörce inceleyip deneyimlerimden bahsedeceğim.

Sony xperia z2 (eşim için)
Telefonu gittigidiyor üzerinden parelel ithalat yoluyla getirmiş bir satıcıdan aldım. 1379 tl ödedim. Aldığım ertesi gün telefon elime geçmişti. Kargo hızı ürün söylendiği gibi olması ve ilgili satıcıdan memnun kaldım. Kutu içeriği oldukça zengindi mhl kablosu , gürültü engelleyici kulaklık (kulaklık şahane) şarz aleti Türkiye ye uygun olamayan (telin yanında çeviricide yollanmıştı) kullanım klavuzları ve çizilmez cam filmi mevcuttu.Kulaklıktan özellikle bahsetmeliyim harika bir kulaklığa sahip. Gürültü engelleme teknolojisi o kadar iyi çalışıyor ki taktığınız anda dünyayla tüm ilişkiniz kesiliyor.telefonu alır almaz kurcalamaya başladım tabi ilk açılış tan sonra sony hemen baya bir güncelleme yükledi.
Telefonun doluluğundan bahsedecek olursak oldukça dolu geldi. Antivirüs ücretsiz garvin navigasyon bunların arasında. Çok çöp uygulama olduğunu söyleyemeyeceğim özellikle navigasyon beni cezbetti ve gayette başarılı albüm uygulaması da oldukça verimli ve güzel çalışıyor. walkman uygulamasının ise size müzikle ilgili başka uygulama yükletmeceğine eminim. film ve fotoğraf düzenleme araçları var bence iyi çalışıyor ve gerekli. Ama spotify gibi ses tanıyıp film ne olduğunu müziğin ne olduğunu söyleyen uygulamaları ben gereksiz buldum ayrıca video unlimited film uygulamasının da bizim ülkemizde bir anlamı yok bence ama kaldıramıyorsunuz tabi. Arayüz ise gayet hızlı ve hatasız çalışıyor. Görsel olarak da güzel olduğunu söylemeliyim.
Telefona gelecek olursak oldukça gerçekçi renkler sunabilen ve parlaklığın yeterli seviyede olduğu bir ekranı var. Ben telefonun düz sade tasarımından da çok hoşlandığımı söylemeliyim.Elde tutarken de oldukça kaliteli bir his oluşturduğunu söylemeliyim. Telefonun sim ve micro sd kapaklarında öyle kolay yıpranacak bir hissi yok . Dikkat etmeniz gereken önemli nokta telefonu 16gb değil 32 alın çünkü uygulamaları karta kuramıyorsunuz. Bu çok rahatsızlık veren bir durum. Şarz konusunda ise Çok yoğun kullanımda işten eve geldiğimde takmak zorunda kalıyorum (telefonu hiç elimden düşürmediğim de) 5-6 gibi normal wifi hep açık internet watsap konusma işlerinde ise yatarken takıyorum 11 gibi.Telefonu fazla elime almadığım zamanlarda ise rahat 2. günün akşamını bulduğunu söylemeliyim. Şarz olma süresi ise 2 saati geçiyor. Bu bence biraz yavaş. Telefon genel olarak sıcak çalışıyor oyunlarda bu sıcaklığı hissedebiliyorsunuz ama çabukça soğuyor ısı dağılımı iyi bir telefon.Kamerada ise hızlı çekim ve 4k videoda ısınıyor hatta belli bir süre sonra kamerayı kapatıyor. Kamera kalitesine ise diyecek söz yok bence bu konuda neredeyse en tepede yer alıyor.Ama kamera uygulamasının yavaş çalıştığını söylemeliyim ve çok detaylı ayarlara sahip kullanımı diğer telefonlar kadar basit değil. Tekno seyir incelemesinde bahsedilen odaklama sorununa ise rastlamadım galiba güncelleme ile düzeltmişler.Oyunlarda ise herhangi bir performans düşüşü olamadan çalışıyor gayet akıcı adreno 330 görevini yerine getiriyor
Gelelim en güzel özelliğine su geçirmezliği bence müthiş bir keyif su altında fotoğraf çekmek kirlendiğinde telefonunu yıkamak küçük çocuğunun banyodaki hallerini çekmek havuz kenarında telefonunu korkmadan kullanmak.Bence her telefonda artık bu olmalı.

Samsung note 4 (kendim için)
Bu telefonu vatan bilgisayardan 2300 tl ye satın aldım. Sony göre oldukça zayıf bir kutu içeriğine sahipti orta seviye ama güzel görünen bir kulaklık şarz aleti s pen ucları ve kullanım kılavuzları çıktı.
Telefonun doluluğundan bahsedecek olursak aslında samsung dan beklenmicek şekilde boştu. Samsung gereksiz uygulamalarının bir çoğunu mağazasında bırakmış ve istendiğinde yüklenilecek şekilde yayınlıyor. Bu güzel birşey ama birçok telefondan hala daha dolu sayılabilecek bir telefon.Yinede sony olan navigasyon ve antivirüs gibi gerekli uygulamaların olmaması can sıkıcı.Arayüz ise inanılmaz hızlı ve hatasız çalışıyor ve güzel görünüyor

Telefonun performansı ise etkileyici çok akıcı bir deneyim sunuyor. Kesinlikle ısınmıyor. 2k ekran olmasına rağmen hiçbir oyunda akıcılıktan yana görüntü kalitesinden yana hiçbir sorun yaşamıyor. Zaten tercih sebebim cpu ve gpu konfigürasyonu idi. 20 nm 64 bit işlemci ve mali t760 etkileyici bir performans sunduğunu belirtmeliyim.Ekran ise harika görünüyor ve çok parlak canlı renklere sahip öyleki böyle bir televizyonum olsun isterdim kontrastı çok iyi beyazlar ve siyahlar olması gerektiği gibi. z2 den daha parlak ve canlı gözüküyor ama gerçek renkler konusunda sony bir tık önde gibi. Çok profesyonel değilim ölçmek lazım.Telefonu ele aldığınızda oldukça premium bir hisse sahip. Gayet ince ama biraz ağır.Telefonun sanki narin bir yapıya sahip sony nin o dayanıklı su geçirmez yapısını cok arzuladığımı bilmenizi isterim.Dışarı kullanımında ise parlaklığı sayesinde sony den bir tık önde olduğunu söylemeliyim. Şarj konusunda ise sony ile benzer bir performans sergiliyor.Ama şarj olama konusunda çok iyi bir telefon 30 dakika da %50 bir saatten biraz fazla sürede ise tamamen dolmuş oluyor bu olay günlük kullanımı çok iyi yönde etkiliyor. Hatta bu hızlı şarj olayı bir telefonu bence alma kriteri olmalı.Kameraya gelecek olursak kaliteli olduğunu söylemem gerek arka kamerada sonye çok yaklaşıyor ön kamerada ise bence geçiyor.Ayrıca kullanımı çok basit ve hızlı 4k da ise ısınmıyor ve belli bir süre yok galiba.
Spen olayı ise oldukça kullanışlı ve hatta idda ediyorum not almak için yanınızda artık başka birşey taşımanıza gerek yok. Çok hızlı ve verimli çalışıyor. gerçek kağıt hissine oldukça yaklaşmış tabi bunda çözünürlüğün katkısı büyük.Aldığınız notları büyük ölçüde doğru bir şekilde metne dökebiliyor yazdığınız numaraları arayabiliyor hatta aldığınız notları başka dillere çevirebiliyor (çok başarılı sayılmaz).internet sayfalarından istediğinizi kopyalayıp kesip onlarla istediğinizi yapabiliyorsunuz.
Sony nin artıları eksileri Samsung un artıları eksileri
+Tasarımı +Ekranı
+dayanıklı su geçirmez yapısı +Etkileyici performansı
+Kaliteli kamerası +Spen
-Yavaş şarj olması -Narin yapısı
-Isınması
-yavaş kamerası

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Hasan @hasans

  Bence inceleme diliniz çok güzel.Gerçekçi, sade ve öz.Keşke her kullanıcı bu şekilde yazsa

 • Samett @samett

  Arkadaşlar tek tek yazacak zamanım olmadığı için böyle yazdım ve kısa tutmaya çalıştım. Z2 nin garantisini yanılmıyorsam delta servis diye bir firma veriyor.

 • Arthas @arthas

  öncelikle eline sağlık güle güle kullanın, kıyaslamaya gelince Samsung'un son sürümü ile Sony'nin Z3 ten bir önceki sürümü kıyaslandığı için biraz adaletsizlik olabilir, keşke biraz daha paraya kıyıp yengeye de z3 alsaymışsınız 🙂 Ben açıkcası bir telefona 2000 küsür lira ödüyorsam deri görünümlü plastikten üretilmemiş olsun isterim bence samsung o fiyatı hak etmiyor ama performans önemli benim için tasarım - malzeme kalitesi önemli değil diyenler için iyi telefon.

 • ozgurtatli @ozgurtatli

  Kardeşim gittigidiyorda hangi satıcıdan aldın linki varsa banada yollayabilir misin?