Msi laptoplarda ortaya çıkan ve görmezden gelinen mühendislik hatası

Zamanında teknoseyir'de incelemesi de (link) yapılmış msi gs70-2od modelini çıktığı dönemde almıştım. aldıktan birkaç sene sonra klavyesinde 4-5 tuş çalışmamaya başladı. ürünü msi türkiye yetkilisi Servis Point'e götürdüğümde garantisinin dolmasından dolayı klavye değişimi için 450$ + kdv gibi bir ücretle karşılaştım. o parayı vereceğime external klavye takarım kafasıyla kullanmaya bir süre daha devam ettim. sonra da kenara kaldırdım zaten.

 

geçtiğimiz günlerde laptopa iş için tekrar ihtiyacım olması sebebiyle ayrıca da rahat batmasından dolayı klavye problemini çözmek için araştırmalara başladım. bir baktım ki msi forumlarında gs serisi ve farklı modeller için binlerce kişi aynı problemden dolayı dert yanmış.

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=290838.0

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=287117.0

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=298992.0

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=180340.0

 

herkesin ortak sıkıntısı bilgisayarın klavyesindeki rastgele 4-5 tuşun çalışmaması.model olarak 2013-2017 arası bir çok modelin adı geçiyor. gelen cevaplar ve çözümler technopat, dh forumlarından hallice. format at, pili sök 20 saniye bekle, kasanın üstüne otur, biosunu güncelle sonra bi daha otur..

 

bunların arasında WolfFX diye brezilyalı bir kullanıcı ürünü yurtdışından almış ve o dönemde kendi ülkesinde cihaz global warranty kapsamında olmaması sebebiyle kasanın içini açmış ki bilen bilir bu tarz gs70 gibi küçültülmüş ve çok donanım içeren sistemleri açmak tayvanlı olmayı gerektirir 🙂

ve kendisi keşfediyor ki anakartın arkasında hiçbir işe yaramayan bir adet konnektör var. tam klavye yolunun üzerinde ve bu konnektörün ucunda iğne şeklinde bir çıkıntı var klavye kablosuna batan.

 

bu da tahminen 1 pinlik 4-5 tuşluk bir veri yoluna denk geliyor. ve kablonun o kısmına zarar verip bazı tuşların çalışmamasına sebep oluyor.

işe yaramaz konnektör

zarar gören kablo

 

çözüm olarak klavye kablosunu iletken olmayan bir bantla kaplamış, başka kullancılar kablo ve konnektör arasına anti static poşet koymuşlar. (pil poşeti)  hatta kablonun zarar gören kısmını silver ink ile onarmaya çalışan bile var. linkleri ekledim.

bulduğu çözüm

anti statik poşet

 

ben de tayvanlı kardeşlerimizin yaptığı disassembly videolarından yola çıkıp ana kartın arkasına kadar girip bizzat problemin kendisine bizzat şahit oldum.

arkadaşımla beraber konnektörü havya vasıtasıyla ordan çıkardık. (zaten kullanılmıyordu) ama konnektörün çıkması yetmedi. çünkü belli ki zarar kablodaydı ve kalıcıydı. internettten çin malı ithal bir klavye sipariş ettim. yalnız bir sıkıntı daha vardı. bildiğiniz üzere bu tarz oyun laptoplarının çoğunun klavyesi kasaya perçinli ve lehimle sökülüp takılması gerekiyor. neyse çok uzun uğraşlar sonucu tamamen mühendislik hatası olan sıkıntılı konnektörü olduğu yerden çıkarıp klavyeyi değiştirip sorunu halletik.

tüm bu çabalar sonucunda farkettik ki koca bir seride binlerce msi kullanıcısının klavyesinin 3-4 tuşu çalışmıyor.. bazıları garantiden değiştirmiş, bazıları bu şekilde kullanıyor, bazılarınınki hala daha bozulmamış, kendi imkanlarıyla tamir edenler olmuş. eğer sizin de msi laptopunuzun klavyesinin bazı tuşları çalışmıyorsa verdiğim linklere bir göz atın derim.

bunların hepsini msi'ya yazdığımda iplemediler bile. zaten beklemiyordum. binlerce kişi yazmış etmiş msi global, yetkili servisler, teknik forum adminleri hala bios sürümünüzün güncel olduğuna emin olun diyorlar.

 

şahsi kanaatim msi'mış asus'muş hiç bir firmaya karşılıksız güvenmeyin efendim. her aldığınız ürünü mümkünse dibine kadar araştırın. bizim son kullanıcı olarak reverse engineering'le gittiğimiz basit yolu üretim aşamasında msi mühendisleri gidemiyor belli ki.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Volkan EKMEN @zisegned

    Benimde GE60 0nd modelinde aynı şekilde 4-5 tuş çalışmamaya başladı. Ben zaten sorunun direkt flex kablodan kaynaklandığını anladım. Uzun süre o tuşlar olmadan kullandım. Sonrada klavyeyi değiştirerek sattım cihazı.

  • lterlemez @lterlemez

    "bizim son kullanıcı olarak reverse engineering'le gittiğimiz basit yolu üretim aşamasında msi mühendisleri gidemiyor belli ki." Alakası yok, bir kere ekstra değişim maliyeti, ikincisi üretim bandında ortaya çıkacak değişim/tasarım maliyeti ve üstüne zaten hatalı üretilmiş ve piyasada olan ürünlerin satılamama maliyeti, işin bu şekilde yürümesine neden oluyor.

  • sayit seyhan @seyhansayit

    Yazınız gerçekten yararlı, Msi gp serisi var şuana kadar sorun çıkmadı.