Logitech Z50 Speaker

Logitech z50 Multimedia Speaker
Ses çıkış gücü: 5 Watt Rms / 10 Watt Tepe değer
Güç adaptörü kablosu: 1,8 m
Ürün boyutları: (Y x G x D) 106,5mm X 98,6mm X 98,6mm
Ağırlık: 260g
Fiyat: 30 TL (Teknosa) - 37 TL (hepsiburada)
Ön bakış:

Minik boyutları ve mono yapısı ile taşınabilirlik hedeflenmiş bir hoparlör olan z50, eğik kesilmiş bir kalemlik gibi görünmekte. Cihaz ortalama bir kupadan çok az büyük.
Cihazın adaptörünün ayrı olması hoparlör boyutunu ufaltırken cihazın ses başarımını artırdığı bir gerçek. Keza minicik kasada trafonun ürettiği elektrik parazitleri sesi illa ki bozacaktı. Tasarımın bir başka güzelliği, taşınabilir bir hoparlör için oldukça mühim olan sağlamlıkla ilgili; hoparlörün tozluğunun bulunduğu kısım, parabolik bir kesim sayesinde kenarlara göre içeride kalmakta, düşme sonunda hoparlörün kendisi yere temas etmemekte.
Hoparlör hali hazırda 3 renkli bir tasarıma sahip: tozluk parlak gümüş rengi iken esnek köpük gri tonlarında, hoparlörün altı da yine gri renginde. Piyasada farklı renkleri bulunabilen ürünün sadece alt kısmının rengi değişmiş, esnek köpüğü her modelde sabit olarak gri kalmakta.
Hoparlör, adaptörden gelen 1.1 Amperlik ve 5.4 voltluk enerjiyle beslenmekte. Bu akımı 5 Watt rms değerinde sese dönüştüren hoparlör, yoğun bas şiddetinde sesler üretirken tiz seslerde alabildiğine başarısız kalmakta.

Ses testleri:

Ses testleri Sony Nwz-373 ile yapılmıştır.
Teste başlamadan odadaki ses düzeyi 23-27 desibel arasındadır.
Eq ayarları yapılmamış Nwz-373 ile 20. seviye desibel oranı: (ölçüm cihazı ile hoparlör arası mesafe 50 cm'den maksimum ölçüm) 64 Desibel. Ses ayarı 30. seviyede iken desibel oranı: 75.
Creative X-fi Usb ses kartı ile yapılan denemede, hoparlör ve ölçüm cihazı arasındaki mesafe korunarak alınan ölçümler; ses seviyesi %100 iken: max. 67 Desibel. Ses seviyesi %150 iken: 77 desibel. Ancak ses seviyesi %150'ye çıkarken seste çatlamalar müziği dinlenilemez kılmaktadır. Frekans analizine bakıldığında, çatlamanın önüne geçilen en yüksek desibel oranı 70. Yine de 65 desibelin üzerine çıkıldığında sese temiz demek kolay değil.

Spectrum Analyzer Pro ile yapılan ölçümlerde 7 farklı müzik türü üzerinden bir değerlendirilme yapılmıştır. (düşük hz değerleri bas, yüksek hz değerleri tiz sesleri gösterir.)
1. Tool grubunun Wings Part 2 şarkısı rock-metal türü olarak ele alınmıştır. Nwz-e373'ün eq ayarları kapatılmış iken: 60 Db civarında bir ses üretmekte, bas frekanslarda oldukça yoğunlaşan hoparlörün 160 Hz'den aşağı inemediğini ve bas ağırlıklı şarkılarda tiz seslerin oldukça perdelendiğini görmekteyiz.
Yine Tool'un The Pot adlı parçası pop-metal türü olarak ele alınmıştır; bu şarkı ile yapılan gözlemlerde, en üst değer 4.5 kHz (4500 Hz) olarak ölçülmüştür. Ancak, Vokal sesleri (kabaca 1000-3000 Hz arası) yine bir perde arkadasından dinliyormuş izlenimi vermektedir.
2. Rolling Stones grubunun As tears go by şarkısı, pop-rock türü olarak değerlendirilmeye alınmıştır. Bu şarkıda hoparlörler maksimum 6.5 kHz frekansnda ses üretebilmiştir.
[Aynı şarkı Dell Inspiron n5110 dizüstü hoparlörlerinden 4 kHz seviyesinde stabil bir ses sunmaktadır; eq ayarlarıyla tizleri artırdığımızda hoparlörler 4 kHz üzerindeki seslerde cızırdamaya başlamıştır.]
3. Johnny Cash'in Hey Porter şarkısı Country müzik türünün güzel bir örneği iken, hoparlörün bas sesleri yoğun olarak verdiğini görüyoruz; 100 Hz civarına kadar inen koparlör, 3 Khz frekans bandına kadar ilerleyen sesleri verebilmektedir.
Johnn Cash'in daha üst perdeden söylediği Cry, Cry, Cry şarkısında daha başarılı bir performans alınabildiği görülmekte. Mid tonlarda genellikle 2 kHz civarında seslere sahip şarkıda vokal boğulmazken bu sefer de tiz seslerin alınamadığı görülmekte.
4. Türkçe Pop-rock türünde Luxus'un Sistematik Bebeğim şarkısı değerlendirilmiştir; hoparlörün yoğun olarak bas sesleri güçlü verdiği, vokalin geri planda kaldığı ve özellikle klasik gitarın kullanıldığı kısımlarda gitarı duymak için oldukça zorlanılmakta. 7 kHz'e çıkan ses frekansıyla şarkıda aslında vokalin ön planda olması gereken kısımlar varken, Logitech z50 ile şarkıyı dinledikten sonra şarkıyı başka bir hoparlör ya da kulaklıkla dinlerken ne kadar çok enstrümanın hiç duyulmadığı hoparlörün ses karakteristiğiyle ilgili önemli bir gösterge.
5. Sultana'nın Hümanizm şarkısı hip-hop müziğe bir örnek olarak kullanılmıştır; Hoparlörden alınan ses tepe (peak) değerler harici 3 kHz'i geçmemiştir. Oysa 6 kHz seslerin duyulması gerekirdi. Aynı sanatçının Kuşu Kalkmaz şarkısında ise arkadaki tef seslerinin azalması ile düşük frekansların yoğunlunun azaldığını ve şarkıcının daha üst perdeden söylemesi ile 6 kHz sesler duyulabilir olmakta. Ancak hoparlörün bu müzik türünde yeterli performans gösterdiğini kişisel olarak söyleyebilirim.
6. Saltuk Erginer'in Aşk şarkısı elektronik pop şarkı türünde değerlendirilmiştir; şarkıcının pes (alt perde) söylediği şarkı, arkada enstrüman yokken oldukça başarılı bir şekilde hoparlörden çıkarken, özellikle elektronik tizlerin yoğunlaştığı kısımlarda sesler birbirine karışmakta, vokal seslerinin bazen anlaşılamaz hale geldiği görülmektedir.
7. Pop türünde Kesmeşeker'in Benim Adım Ne adlı şarkısı değerlendirilmiştir. Bateristin bol bol zile vurduğu şarkıda, seslerin daha kolay ayırt edilebildiğini söylemek kişisel bir gözlem ancak yine vokalin enstrümanların yoğun olduğu (özellikle yüksek frekans ses üreten) kısımlarda netliğini kaybettiği söylenebilir.

Son değerlendirme:
Hoparlör taşınabilir cihazlarla kullanılmak üzere tasarlanmış; üretebildiği ses şiddeti (gürültü seviyesi/desibel) ile ofiste ya da elektrik prizi olan bir yerde telefondan ses almak gayet keyifli keza ufak yapısından beklenmeyecek bir ses seviyesi sunuyor ancak sesin kalitesi neredeyse sadece bas odaklı ki bu da hedeflenen müşteri profilinin laptop ve telefon hoparlörleri yerine bu hoparlörü kullanacağı düşünüldüğünde ürünün pazar konumlanması için mantıklı.
Klasik müzik gibi türlerde ya da vokal ağırlıklı pop müziklerde basa kayan bir ses sunması pek rahatsız etmemekte, üstelik 10-15 m2 odalarda sesin tüm odayı doldurduğu yanılgısı yaratmakta. Ancak bir senfoniyi bu hoparlörle dinlerken her enstrümanı duyamayacağınız da ortada.
Hoparlör, ofisinde ya da odasında çok yüksek sesle müzik dinlemeyen/arka plan sesi olmasını isteyenler için ve film/video gibi çoklu ortam gereksinimleri için yeterli.

Kişisel fikir:

30 tl'ye alınabilen bir hoparlör için gereksinimlerimin fazlasını aldığımı söyleyebilirim. Gereksinimiz çoklu ortam için bir hoparlörse, çok yer kaplamasın ve gerektiğinde ofisime/evime taşıyabileyim diyorsanız fiyatına göre ideal.

BeğenFavori PaylaşYorum yap