2- MOS Technology 6502

 

 

Bu yazı dizisi ile birlikte Apple Bilgisayar’ın kuruluşundan bugüne kadar olan süreçte gerçekleşen önemli olayları ve ürünleri anlatacağım. Sıralama kronolojik olarak ilerleyecek ve günümüze kadar devam edecektir.

İlk yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

https://teknoseyir.com/blog/1-mos-ic-mcs-6502-islemci-apple-i-cpu

 

MOS IC MCS 6502 Bu plastik model 1985 yılının 45. Haftasında üretilmiştir.

 

MOS IC MCS 6502 Teknik Özellikleri;

  • 8 bit mikroişlemci 
  • Adres Yolu Genişliği: 16
  • Maksimum saat hızı: 1-2 Mhz 
  • Transistör sayısı:  3510

 

Günümüz ile kıyasladığımızda son derece komik teknik özelliklere sahip olan bu mikroişlemci kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasını sağlayan teknolojiye öncülük etmiştir. O dönemki perakende fiyatı yalnıza 20$ idi.

Tabii ki 6502 yalnızca Apple I'de kullanılmamıştır. Popüler konsollar ve bilgisayarlar da (Atari, Nintendo, Commodore PET, Commodore 64) bu işlemcinin çeşitli varyasyonları kullanılmıştır.

6502'nin duyurulması ile birlikte MOS Technology firması Commodore tarafından satın alınmıştır ve mikroişlemci üretmeye Commodore çatısı altında devam etmiştir.

 

MOS Technology tarafından yayınlanan 6500 mikroişlemci ailesine ait bildiri

 

Bir dahaki yazıda Apple I bilgisayarını tanıtıp kişisel bilgisayar tarihindeki öneminden bahsedeceğiz...

 

#apple

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1- MOS IC MCS 6502 İşlemci (Apple I CPU)

 

Bu yazı dizisi ile birlikte Apple Bilgisayar'ın kuruluşundan bugüne kadar olan süreçte gerçekleşen önemli olayları ve ürünleri anlatacağım. Sıralama kronolojik olarak ilerleyecek ve günümüze kadar devam edecektir. 

 

İlk yazımın konusunu Apple I ürünün kalbi olan MOS IC MCS 6502 adlı işlemci oluşturuyor.

 

Apple Bilgisayar'ın kurucularından olan Steve Wozniak ilk kişisel bilgisayarı inşaa etmeye karar verdiğinde, ihtiyacı olan mikroçip bütün sistemi tek bir yonga halinde oluşturmasına olanak sağlayacak olmalıydı, yanlız o tarihlerde sadece 2 mikroçip vardı ulaşabileceği, birincisi Intel 8080 ki fiyatı 179$ diğeri ise Motorola mikroçip onun fiyatı da 170$ idi. Steve Wozniak'ın böyle bir parası olmadığı için neredeyse herşeyi kağıt üzerinde tasarlıyor ama uygulamaya dökemiyordu. Ta ki 1976 yılında MOS Teknoloji firmasının 6502 adlı işlemciyi üretmeye başlamasına kadar, 20$ fiyatı ile bu işlemci sayesinde Steve Wozniak hayalindeki makineyi üretmeye başlayabilecek ve bu da daha sonra Apple I olacaktı.

 

MOS IC MCS 6502

 

Bir dahaki yazıda MOS IC MCS 6502 adlı işlemciyi daha detaylı olarak göreceğiz...

 

Steve Wozniak Kimdir ?

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak

 

#apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap