TP-LINK TL-PB10400

Merhaba arkadaşlar,

bu ilk incelememde sizlere TP-Link markasının TL-PB10400 modeli power bank hakkında sizlere deneyimlerinden bahsetmek istiyorum.

Zaten Teknoseyir bu model hakkında bir videosu mevcut, ama elimde bulunan ölçüm cihazı kullanarak gerçekten 10400 mAh olup olmadığını tespit etmek istedim. Aslında sırf merak 🙂

Şarj etmek için Note 3 telefonu kullanıyorum.

TP-Link 10400 mAh değerini veriyor bizlere. Ama hesapları, daha kolay yapmak için, ve kendi başına çok bir şey ifade etmediği için, bu değeri Wh (Watt saat) dönüştürmemiz lazım. İçinde kullanılan aküler li-ion tipi ve gerilimi 3,7 V. Böylece toplamda 38,48 Wh elimizde bulunuyor.

Komple doldurup ve komple deşarj olana kadar kullanıldığında 6052 mAh ölçtüm. Bu değer ilk bakıldığında düşük gibi gözükse de, cıkış gerilimi 5 V'da yapıldığını unutmayalım. Daha kolay karşılaştırmak için, yine Wh çeviriyoruz: 30,26 Wh.

Böylelikle etkinlik 0,79, yani 79 % olarak çıkıyor. Kendi sitesinde 90 % kadar etkinlik değeri belirtmişler. Ben kullanımlarımda hep 2 A çıkışı kullandım, belki diğer 1 A çıkışda 90 % daha yakınlaşılabilir.

Bu arada Note 3'ü toplamda iki kere tam, ve üçüncü kez bağladığımda yaklaşık 10 % kadar şarj edebiliyor.

Sonuç olarak içinde kullanılan aküler 10400 mAh değerine sahip, dönüşüm için kullanılan devreden ve diğer etkenlerden kaynaklanan kayıplar yüzünden zaten 100 % mümkün değil. O yüzden power bank almayı düşünüyorsanız ben tavsiye ediyorum, tek bakılması gereken husus tasarımı ve şekli size hitap edip etmediği.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • hknarik @hknarik

    Kardeşim emeğine sağlık bilimsel yaklaşmışsın sen olaya lafta 50000 mAh diyen satıcılar bile var yararlı buldum incelemeni 🙂

    • Erhan E. @erhan

      Evet öyle bazı satıcılar abartıyor. Aslında bu power bankların çoğu 18650 diye piyasada bulunan akküler kullanıyor. Bunların kapasiteside belli, benim billdiğim panasonic max 3400 mAh modeli var. TP-Link 2600 mAh akkülerden dört tane kullanmış. Aslında birde hangi modeli kullandıklarını öğrene bilsek uzun ömürlü olup olmadığınıda kestirebilirdik. Çünkü bu akkülerinde kalitesi düşük modelleri bulunuyor, yani çok hızlı bir şekilde kapasitesini kaybediyorlar. İçine ulaşmak pahasına açılabilirde, sonra tekrar kullanılabilir şekilde toplanılabilir mi emin deyilim. Üstünde hiç vida gibi bir şey gözükmüyor.