Merlin'in Kazanından Ant Köksal'ın yazmış olduğu bu eğlenceli yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum

En Şahane Oyun Fiyaskoları #1 - Oyun Makale - Merlin'in Kazanı

En Şahane Oyun Fiyaskoları #1 - Başlık kendini anlatıyor zaten - bu yazıda hakikaten şahane kıvamda oyun fiyaskolarından bahsediliyor. Çoğunu hatırlıyorsunuz, bazılarını ilk defa duydunuz, diğerlerinde ise bizzat oradaydınız.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

PIC16F84

Bazılarımız için Tozlu raflar ürünü, aslında hala raflarda ve birçok uygulamada kullanılıyor. PIC16F84 için gelmiş geçmiş en ünlü 8-bit mikro kontrolcülerden (micro denetleyici) (microcontroller) biridir dersek yanlış olmayacaktır. Sayfalar dolusu yazsam yazarım... Uygulama örneklerine girsek bir teknoseyir çıkar...

Bir genel kültür seviyesinde bahsetmek istersek, öncelikle mikro kontrolcü ne demek onu açıklayalım. Micro işlemcilere benzeyen fakat tümleşik olarak RAM ve ROM (flash rom)'u bulunan dış ortam giriş-çıkışları hazır ve üzerinde bulunan kompanentlere denir. Genellikle adından da anlaşılacağı üzere kontrol sistemlerinde kullanılır.

PIC16C84, PIC16F84 ve PIC16F84A olarak modelleri vardır. ve Microchip Technology firması tarafından üretilmektedir.

PIC16F84 ve büyük abisi PIC16F877 sınıfının en çok tercih edilen ürünleridir. Özellikle hobi ürünlerinde ve amatörler tarafından ayrıca sevilmektedir. Programlanmasının kolay oluşu, kurulumun kolaylığı, fiyatı, programının silinip yeniden yazılabilir olması, örnek uygulamaların bolluğu tercih sebebi olmasına sebep olmuştur.

13 tane giriş çıkış portu vardır. Bunlardan birini interrupt için bir tanesini de zamanlayıcı için kullanabilirsiniz. Ayrıca hardreset özelliği vardır. Analog girişi yoktur. Analog giriş ihtiyacı olanlar 16F877 tercih edebilirler veya analog digital dönüştürücü ile kolaylıkla sorunu çözebilirler.

35 Komut ile yönetilir. Assembly öğrenmek için güzel bir başlangıç setidir. Ayrıca C ile de kod yazılabilir. Özellikle seri iletişim için kullanacakların C ile yazması büyük rahatlık getirir.

Programlaması belki de en kolay karttır. RS232 (seri port) ve birkaç devre elemanı ile kolaylıkla programlanabilir. FLASH bellekli olduğu için 10.000 kereye kadar silinip, yeniden yazılabilir. Programladıktan sonra çalışması içinde neredeyse hiçbir şey gerekmez 2V ~ 5V arası bir güç kaynağı, bir kristal ve birkaç ufak devre elemanı yeterlidir. Çalışma hızı takılan kristal ile ayarlanabilir bu sayede ihtiyaca göre çalışma hızını set etmiş oluruz.

Son olarak elektronik devre nasıl çalışıyor, programlama nedir ve bunun gibi birçok şeyi temelinden öğrenmek için güzel bir başlangıçtır. Özellikle amatör ve öğrenciler için internetteki doküman bolluğu ile bulunmaz bir hazinedir... Her şey bir LED'i yakıp söndürmek ile başlar, sonra bir düğme eklersiniz. Bir iki gün sonra bir bakmışsınız Ufak bir LCD üzerine "HELLO WORLD" yazmışsınız. Sonra sensörlerin dünyasına girersiniz, onları kullanmayı öğrenip çevre ile etkileşimli hale getirirsiniz. Ufak bir motoru kontrol edip mekanik dünyaya girersiniz, hele bir de PIC'inizi bilgisayar ile haberleştirebiliyorsanız önünüzde sınırsız bir dünya açılır. Hayal gücünüz ile sınırlıdır her şey !!!

Her şey bir LED ile başlar...

## Bazı Teknik özellikleri,
Program Memory Type = Flash
Program Memory (KB) = 1.75
CPU Speed (MIPS) = 5
RAM Bytes = 68
Data EEPROM (bytes) = 64
Timers = 1 x 8-bit
Temperature Range (C) = -40 to 85
Operating Voltage Range (V) = 2 to 6
Pin Count = 18

İhtiyacınız olacak herşeyi buradan bulabilirsiniz :
http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en010230

Seri programcı yapmak için
http://sfprime.net/pic16f84/

Not : Analog giriş-çıkışının olmaması, giriş çıkışlarının çok az olması ve bazı teknik yetersizlikler yüzünden 7 verecektim fakat bulunduğu nokta ve amacı için tam olduğunu düşününce puanını 10'a çıkardım. Biraz da mazide kalmasının etkisi var. Çok yaktım bu chiplerden... Çok değerliydi bizim için 10'u hak ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8