Marshall Major Pitch Black

Teknik özellikler ile incelemeyi boğmak istemiyorum.

Öncelikle paketleme, işçilik, detaylar, malzeme konusunda gerçekten güzel bir iş çıkarılmış.

+jak girişinin kablo başlangıcında metal bir yay bulunuyor kıvrılmalardan oluşan zararları engelliyor.
+mont cebine bile sığabilecek şekilde katlanabiliyor fakat spiral kablo bölümü kablonun sarılma konusunda çok uygun bir yapı değil.
+dahili bir mikrofon ve düğme ile geliyor. telefon cevaplanabiliyor veya tek basış ikili basış gibi şarkı atlama durdurma devam etme işlerini destekliyor.
+kulaklığın bağlantı bölümü kot kumaşına benzer bi kumaştan yapılmış, rahat bir kullanımı var.
+kablonun spiral bölümü uzun kablonun ezilme bükülme zaaflarını ortadan kaldırmış.
+ek büyük dönüştürücü jak ile birlikte geliyor.
+tiz ve akustik seslerde ilk kullanımdan itibaren muhteşem bir ses sunuyor.
-baslarda ilk dinleyişte tam bir hayalkırıklığı. burn in sürecinden sonra toparlanıyor fakat bas ağırlıklı müzikler tercih eden kişiler için yeterli bir düzeye geldiğini söyleyemeyiz.
-kafayı sıkıştıran boğulacakmış gibi bir his oluşturacak derecede sıkı bir yapısı var. üst bölümden ters yönde esneterek bu problem azalıyor fakat bunu dikkatli yapmak gerek aksi halde kulakta gevşek kalacak kadar.
-pitch black olanın metal bağlantıları bir süre sonra dökülüyor veya kazınıyor. alttan çıkan metal görnümü de hoş dursa da sonuçta soyulduğu gerçeğini değiştirmiyor.
-telefonla konuşurken ses ve karşı tarafın sizi algılaması açıkçası telefon ile gelen kulaklıklara göre tatmin edici değil.

#marshall kendinden beklendiği gibi gitar seslerine yoğunlaşmış akustik enstrumanlar ile performansı başarılı bir ürün geliştirmiş fakat elektronik müzik sevenler dinlemeden kesinlikle almamalı.

fiyat olarak resmi sitesinde 135$ görünüyor. Türkiye için bu fiyatlar gördüğüm kadarıyla daha anormal seviyelere ulaşabiliyor. Benzer detayların tamamını barındıran bir kulaklık için fiyat iyi gibi görünse de ses kalitesi benzer fiyat aralığındaki diğer ürünlere göre tercih edilebilecek bir fark açıkçası oluşturmuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • teknomoron @teknomoron

    Yaklaşık bir yıldan beri Major Black modelini kullanıyorum. Genel olarak gerçekten güzel ancak belli bir kullanımdan sonra ciddi anlamda sıkı olması sebebi ile çekilmez oluyor. Ancak kışın bu sıkılık dışarıda çok işime yaradı 🙂 Ek olarak kutusunda taşıma kesesi gelmiyor. Bu sebeple kulaklıkların dış yüzeyindeki kaplamada da soyulmalar oluyor.

Logitech Performance Mouse MX

Daha önce memnun olmama rağmen 3 ay içinde bozulan 2 adet m705 ten sonra kendisini kullanmaya başladım.

Ergonomik, baş parmak altında yüzeyle bütünleşik bir tuş, üzerinde up/down için iki tuş, standart 2 mouse tuşu, scrolla bağımlı bir tuş ile birlikte geliyor. scroll ayrıca sol ve sağ yönlendirmeleri destekliyor. Scroll arkasında bulunan buton, sonsuz çevirme ve kademeli çevirme arasındaki geçişi kontrol ediyor. Sonsuz çevirme gayet sessiz ve küçük bir hareket ile 20-30 saniye boyunca kendi kendine dönerek uzun scroll işlerinde gayet yararlı oluyor.

Cihaz cam dahil her yüzeyde çalışıyor darkfield teknolojisi bulunmakta. fakat cam yüzeyde çalışıyor diye sürekli kullanılabilecek rahatlıkta da değil. En iyi verimi hama veya addison un laser için üretilmiş padlerinde veriyor.

Micro usb ile şarj ediliyor kendisi ile birlikte eklemeli biçimde uzayabilen dayanıklı bir kablo ile geliyor hatta kabloyu telefon, fotoğraf makinesi şarjı için de kullanıyorum.

Pil azaldığında üzerinde bulunan 3 seviyeli led kırmızı uyarı veriyor. çok dikkat etmedim fakat bu 3 seviye ledin pilin durumunu da zaman zaman gösteriyor.

Cihaz içinde 1 adet 2050 mah şarj edilebilir pil bulunuyor usb üzerinden bu pili şarj ederek kullanıyor. Pil süresi tam şarj ile 2 hafta kadar sürüyor. bozulan 2 mouse nedeniyle baş parmak altındaki tuşu pek kullanmıyorum. kullansaydım sonu diğer m705ler gibi olur mu bilemiyorum. Ayrıca metal görünümlü yüzeyler 1 yılın sonunda çizildiğinde pek hoş durmuyor.

Çok yoğun ofis ve oyun kullanımlarına rağmen yorulmadan ve bozulma emareleri göstermeden çalışıyor. 1 puanlık kırık ise fiyatı konusunda, eski bir sürüm olmasına rağmen vatanda an itibariyle 233 tl olarak görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy Nexus

i9250 kod adı ile çıkan google'ın samsung'a ürettirdiği nexus cihazı. İlk deneme incelemesi olarak en yakınımdaki cihazdan başlamak en doğrusu.

Cihazı yaklaşık 2 yıldır kullanmaktayım. 4.3 güncellemesinden sonra bir yavaşlama söz konusu olsa da özellikler olarak yeni nesil bir telefona geçiş için yeterli bir neden bırakmıyor.

Genel eksiklikleri sd kart kullanamaması, pil ömrünün yoğun kullanımlarda 10 saat limitlerine kadar düşmesi, dahili radyosunun bulunmaması. bunun dışında artık güncelleme almayacak olması sayılabilir. Sıfır ürün fiyatı hala 900 tl seviyelerinde. Tasarım olarak yeni nesil bir çok telefondan daha iyi hatlara sahip. Yukarıda saydığım eksiklikler haricinde bileşen ve donanım olarak bir eksiği bulunmuyor fakat 900 tl bandında daha iyi sıfır ürünler bulunabilir. fakat ikinci el ve uygun fiyatlı bulunduğunda fiyat performans olarak değerlendirilebilecek bir telefon.

BeğenFavori PaylaşYorum yap