D.I.Y. Static grass applicator

Diorama maketlerinizdeki çimlerin daha gerçekçi gözükmesi için ''statik çim'' kullanmak gerekir, çok düşük bir maliyet ile statik çimlerinizi uygulayabileceğiniz bu aparatı evinizde yapmak mümkün.

Bu aparat yüksek voltaj içermektedir, güvenlik tedbirlerinizi almadan uygulamaya geçmeyiniz, yapım aşamasında pilin/fişin takılı OLMADIĞINDAN emin olun, sorumluluk tamamı ile size aittir!

Gerekli parçalar: elektrikli sinek öldüren raket ve süzgeç .

Raketi sökerek uç kısmını saptan ayırın, içerisindeki devre resimdekinden farklı olabilir, 3 adet çıkış kablosu var ise aynı yere bağlanmış olanın bir tanesini iptal edin, bize 2 adet kablo lazım.

Süzgecinizin sapını; raketin sapına oturtabileceğiniz bir noktadan kesin, süzgeci raket sapına sabitleme şekli size kalmış, ben sıcak silikon ile sabitledim ve çok sağlam oldu.

Kablolardan biri süzgece lehimlenecek, diğeri ise dışarıya uzatılmış bir kablo ile çimleri uygulayacağınız yüzeye deydirilecek. Devreler ve kablolar farklılık gösterebildiği için bu noktada hangi kabloyu süzgece lehimleyeceğinizi söylemek zor, bendeki sistemde (+kırmızı) süzgece (–mavi) yüzeye şeklinde, yanlış bağlantıda uygulayacağınız çimler zemine dik şekilde değil tam tersi yatay şekilde düşecektir, emin olamıyor iseniz deneme yanılma ile doğru kabloyu tespit edebilirsiniz.

Bu raketler genellikle Çin malı kalitesi düşük aletler, kullanım esnasında düğmeye uzun süre basmamanızı tavsiye ederim, devre elemanları fazla ısınırsa tehlikeli bir durum oluşabilir!

Bu basit aletin orijinal olanları 150/600tl arasında fiyatlara satılmakta, benim harcadığım para ise 15tl.

İnternetten bunun gibi aletlerin yapım videolarını bulabilirsiniz ‘’static grass applicator’’, kullanım öncesi çimleri zemine uygulama şekillerini de incelemenizi tavsiye ederim.
#hobby #diorama #DIY #hobi #rehber @burak-oztan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

CleanMyMac

Her ne kadar gönlü Apple'dan yana kullanıcılar Mac’i Mac yapan şeyin işletim sistemi olduğunu, donanımın ikinci planda olduğunu, zaten Mac’in o kadar donanıma gerek duymayan ve düşük donanımlar da da yüksek performans veren bir işletim sistemi olduğunu söylesek de işler her zaman bu kadar yolunda gitmeyebiliyor. Windows kullanıcılarının senelik, belki de 6 aylık ritüelleri olan format atma bizler için normal şartlar altında çok uzak bir kavram. Virüs bulundurmayan Mac işletim sistemi de elbette yavaşlıyor fakat bunun çözümü format değil. Format atmadan işletim sistemini eski haline getirmenin çözümlerinden biri de CleanMyMac. Aynı zamanda 64GB SSD’li bir MacBook Air kullananların da başlıca problemi olan depolama alanı için güzel bir yardımcı CleanMyMac

Öncelikle bu program ne yapıyor?
-Sisteminizdeki gereksiz dosyaları temizliyor desek yanlış olmaz. Çeşitli programların ardında bıraktığı, ya da bir daha asla girmeyeceğiniz web sitelerinden tarayıcınıza miras kalan gereksiz dosyaları ve seçimi sizin manuel olarak yapmanız şartıyla gereksiz dil dosyalarını tespit edip sisteminizden kaldırmak bu yazılımın uzmanlık alanı.

Konu Mac yazılımları olunca tasarım biraz daha önemli oluyor açıkçası. Mac App Store’da ve genel olarak Mac yazılımlarında çıta o kadar yükseldi ki, kişilerin işlevsellikten önce baktıkları şey oldu tasarım. CleanMyMac de bu konuda oldukça başarılı bir yazılım. Özellikle geçirdiği büyük güncellemeden sonra (internette CleanMyMac 2 olarak çıkmasının sebebi de bu güncelleme) tasarımı çok güzel oldu ve program kullanışlılığından hiçbir şey kaybetmedi.

Program açıldığında bizi sistemi son tarama tarihimiz ve programın sisteme kurulduğundan beri toplam temizlediği dosya boyutu karşılıyor. Altta bulunan Scan tuşu aslında üstünkörü bir temizlik için gerekli olan tek düğme. Diğer özellikleri ise çöp kutusu temizleme, program kaldırma, eklenti yöneticisi, iPhoto temizleyicisi, dosya silme yardımcısı ve en başarılı bulduğum özelliği olan eski ve büyük dosya denetleyicisi.

Zaman zaman karşılaştığım çöp kutusu boşaltma sırasında çıkan hataların ya da Finder’ın silemediği dosyaların çözümü olarak CleanMyMac oldukça başarılı.
Eklenti yöneticisi sisteminizde, Safari’de, Chrome’da bulunan eklentilerin tek bir yerde görülmesini ve kaldırılabilmesini sağlıyor.
Uninstaller ise programları kaldırırken arkasında kalıntı bırakmaması için kullanılıyor.
iPhoto temizleme özelliğini açıkçası hiç kullanmadım ve yorum yapamayacağım.
Dosya silme yardımcısı ile silinen dosyalar arkasında iz bırakmadan ve geri getirilebilme imkanı bırakmadan siliniyor.
Eski ve büyük dosya yöneticisi ise sisteminizde bulunan dosyaları büyükten küçüğe, son açılma/kullanılma tarihine göre sıralayarak kendi kendinize bilgisayarınızda bulunmasının gerekliliğini sorgulamanızı sağlıyor diyebilirim. Örneğin bir kere izledikten sonra bir daha klasörünü bile açmadığınız filmlerin, tek tıklamalık ömrü olan, sistemde kaybolmuş kurulum dosyalarının keşfi için oldukça başarılı.

Otomatik tarama yabana atılamayacak miktarlarda temizlik yapıyor. Haftada bir temizlemeniz halinde, sisteminizde bulunan program miktarına ve kullanım yoğunluğuna göre değişmekle beraber ortalama 450-500mb civarı bir dosya çöplüğünden kurtulmanızı sağlıyor. Otomatik tarama sonucu silinen dosyaların neler olduğunu merak ediyor ya da öğrenmek istiyorsanız detaylı sonuçları sonuçları görebilir ve dilerseniz bunların içinden ufak çaplı bir ayıklama yapabilirsiniz. Özellikle 64GB depolama alanlı sistem sahipleri için gerekli olduğunu düşünüyorum.

MacPaw firmasının geliştirdiği bu programı kullanmak için OS X 10.7 veya üzeri bir işletim sistemi sistemine sahip olmalısınız.

Programın fiyatı ise 39.95€. Oldukça pahalı bir yazılım olduğu açık. Fakat şirket indirim yapmayı ve bundle’lara dahil olmayı oldukça seven bir şirket olduğu için biraz takip edip almakta fayda var. Örneğin ben bu programı 9.99$’a içinde 10 adet yazılım bulunduran MacHeist nanoBundle3 ile almıştım. Fakat denemeden almak istemeyenler için demo sürümü mevcut. Demo sürümü 500MB temizlik yapmanıza izin veriyor.
Programa http://macpaw.com/cleanmymac adresinden erişebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • Kenny McCormick @omgukilledkenny

  pazarcı edasıyla param olsa da ben alsam diyesim geldi 😀 cidden hiç düşünmeden alırdım bi macbook

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  pc dünyasının yıllardır cevap bulamadığı bir soru bu "mac vs windows" "belkide soru hatalıdır." diyeyim ben size çünkü ikiside birbirinden çok bağımsız yapılar tek ortak yanları "Personal Computer" yani iki yapıta pc için ama ikisinin ela aldığı pc kavramları bile birbirinden bağımsız

  yazılmla ilgili yoruma gelince benim windowsÇU kafasıyal anladığım yazılım bizim windows'ta sık sık kullandığımız CCleaner'in bir benzeri benzemediği tek nokta fiyatı ama eminim mac dünyası için bu büyük bir kriter değildir inceleme için teşekkürler boundle'ler ile sahip olunmaya değer bir yazılımmış gibime geldi benim ama son karar macÇİ'lerin 😀

 • hkurtoglu @hkurtoglu

  Benimde kullandığım ve çok memnun kaldığım bir uygulama.

 • akke4323 @akke4323

  Cleanmymac 3. versiyonunu %30 öğrenci indirimi ile satın aldım açıkçası ödemiş olduğum miktarın biraz içime oturduğunu söyleyebilirim 🙂