Paylaş Paylaş

Microsoft Arc Touch Mouse

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarına yönelik, taşınabilirliği ön planda olan fareler ne kadar gelişirse gelişsinler, ufak bir kusurları var. Farelerin hafif şişman yapılarından dolayı çantada yarattıkları şişkinlik özellikle ufak boyutlu dizüstü bilgisayar kullananları ve netbook sahiplerini rahatsız edebiliyor. İşte Microsoft'un Arc Mouse ürünü, bu sıkıntıyı çözmek için zekice bir tasarım kullanmakta. Bugün ele aldığımız fare, Arc Mouse'ın ikinci nesli olarak tanımlayabileceğimiz Arc Touch Mouse. Microsoft, bu yeni faresinde farenin mekanik parçalarını daha da azaltmış ve dizüstü bilgisayarlardan tanıdığımız dokunmatik yüzey teknolojisini fareye entegre etmiş. Özkan Erden ve Levent Pekcan, bu yeni fareyi, benzer başka fareleri de dikkate alarak inceliyor ve değerlendiriyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Koray Üstüner

  Merhaba,
  Bu ürün belli ki laptop kullanıcılarını hedef almış. Günümüzde hemen hemen her laptop kullanıcısında dahili olarak bluetooth teknolojisi dahili olarak ver. Bu tür farelerde iletişim için neden bluetooth teknolojisi yaygın olarak kullanılmıyor?
  Ben sırf ekstra alıcı modülü takmamak ve/veya usb portu işgal etmemek için yıllardır Logitech v470 faresini kullanıyorum, bluetooth teknolojisinin henüz bir dezavantajını farketmedim.
  Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  • Doğan Çevikol (insomnia)

   Son derece haklı bir düşünce bu. Ben de hemen hemen aynı şeyleri yazmak üzereydim. USB girişi açısından zaten masaüstü sistemlerle baş edemiyor dizüstüler, benim kullandığım, güncel sayılabilecek dizüstü pc'de bile sadece iki tane USB girişi var ve bunlardan birini fare adaptörüyle ziyan edeceğime, bluetooth fareleri tercih ediyorum.
   Ancak bu bağlantı türünde ürün çeşitliliği çok az. Geçen aylarda bozulan microsoft'un yerine, yenisinin pahalı gelmesi üzerine bulabildiğim tek alternatif olan A4-Tech'in BT310'unu istemeye istemeye aldım. Yani seçimimde birinci etken USB girişimi boş tutma isteğim oldu.

  • Kerim Demirel @darkredanger

   Bluetooth daha fazla güç tüketimine neden olur laptoplarda, bu nedenlerden biri olabilir. Bir de şu var, Amerika'da satılan laptopların çoğunda bluetooth göremiyorum ben, neden bilmiyorum, ancak bluetooth kullanımı Türkiye'deki kadar da yaygın değil açıkçası.

  • Koray Üstüner @korayus

   Güç tüketimi konusunda haklı olabilirsiniz. Benim faremde 2 x AA pil var ve yaklaşık 3 ay kullanabiliyorum. Halbuki burada incelenen farede 2 x AAA pil ile 6 ay ömür biçmişler. Gerçi yeni çipler ve optik agılayıcılar ile enerji tüketimi daha da az olması lazım.
   Amerikadaki laptoplarda neden bluetooth yok acaba ben de merak ettim. Bir de şöyle bir durum var, anneme yeni laptop aldım bluetootha sahip olduğunu ancak bilgisayarı açıp kurcalayınca anlayabildim. Ne kutusunda ne de laptop üzerinde bunu belirtmemişler (lenovo).
   Acaba standart haline geldiği için belirtmeye gerek duymamış olabilirler mi? Yani Amerikada karşılaştığınız burum buna benzer birşey olabilir mi?

  • LP

   Selamlar,

   Sanırım Bluetooth arabiriminin güç tüketimi yanısıra, cihazları eşleştirmedeki sıkıntılar da rol oynuyor bu konuda. USB alıcıyı takıp fareyi kullanmak en "dummy" kullanıcının bile halledebileceği bir iş. Diğer yandan, bir çok bilgisayarda Bluetooth arabirimini aktifleştirmek bile bir macera.

  • özkan

   Haklısın eşleştirme ve/veya donanım onaylama acısından sorunlar yaşatacağı kesin. aslında cihaz kimliği girilebilen bir yazılım geliştirilebilir. Ama bu severde bilgisayar tam açılmadan fare kullanılamayacaktır.

 • Cat Tnt @alper1006

  dokunmatik tuş güzel olmuş ,omurga benzeri katlama yapısı çok uzun ömürlü olurmu yoksa bir süre sonra kolay bükülür hale gelir mi ve ayrıca mıknatıslı alt yüzeyi diğer cihazlara manyetik etkisi olur mu çantada saat vb bir elektronik cihaza zarar verebilir mi mıktanıslı olması çok kullanışlı gelmedi bu açıdan...tasarım çok hoş...

 • Sem

  Taşınabilir PC Kullananlar için çok güzel bi ürün. Oyuncu olarak bna bi katkısı olacağını düşünmüyorum.... DAHA FAZLA TEKNOLOJİK ÜRÜN HAKKINDA VİDEOLARINI BEKLİYORUZ TEŞEKÜRLER 🙂

 • M@U @mu

  Farklı ve güzel bir ürün. PC'mi bir çanta içinde taşıyor olsam almak isterdim. 🙂

 • Özgür ŞAHİN

  Arc Touch mouse gerçekten güzel yaklaşık 2 ay önce aldım herkese tavsiye ederim..

 • Samet

  Dokunmatik scrool üzerine titreşim koymuşlar bu gerçekçiliğini arttırıyor fakat bir mimar olarak çok fazla mouse kullanıyorum. Biraz alışmam zaman aldı açıkçası. Eğer scrool u çok fazla kullanıyorsanız tek eksisi bu ancak çantanızdan çıkardığız an bütün bakışlar üzerinizde toplanıyor 🙂

 • Beylikdüzü Bilgisayar

  Bluetooth mouse konusunda Koray Üstüner'e katılıyorum. Mouse'ların hemen hepsi wireless kullanmakta. Ürün yelpazelerini arttırmalılar bence.

  • mustafa küçük

   ben sizlere katılamayacağm ilk olarak bluetooth teknolojisi hala gelişmesi gereken bir teknoloji hala kesintiler oluyor ve bu üstün mouse tekniği isteyenler için kötü haber ayrıca bluetooth teknolojisi hala pahalı ve üretilen her laptopta bulunmuyor.ayrıca microsoftun hedefi sadece laptop değil prof. masaüstü kullanıcılrıda var.
   Bir sorum olacak pil durumu nasıl acaba 6 ay çok mu fazla şimdiden teşekkürler

 • Ziyaretçi

  Microsoft'un ürettiği hardware ürünleri hiç sevmiyorum. Aldığım ürünler xbox 360, klavye filan hep kalitesiz çıktı. Hiç memnun kalmadım.

Benzer Videolar