Zebra DelGuard Type-GR Mekanik Kalem

  • Alışması zor kalemlerde bugün DelGuard'ın kallâvi modeli Type-GR var. Yapısından dolayı rahat ele iyi oturacak kalemlerden birisi. DelGuard serisinin üyelerinden haberdar iseniz ergonomik gövdesi dışında kendini ayıracak bir özelliği yok. Benim de farklı bir beklentim yoktu ancak asıl merak ettiğim şey Uni Alpha-Gel Kuru Toga'ya karşı göstereceği performanstı.

 

  • Çizim yapanların aşina olduğu kalemi kağıda dik tutarak kullanma esnasında eğer yüksek basınç uygulanırsa, kalem ucu içe göçüyor. Yazı yazarken daha açılı, yatay tutuşta ise basınç esnasında mekanizma içe doğru hareket ediyor. O-Ring ile de bu mekanik hareketler yumuşatılıyor, mekanizma kullanılabilir bir hâlde tutuluyor. Aslında herhangi bir DelGuard kalemin temelinde bu özellikler yer alıyor. Onları birbirinden ayıran şeyler ise, malzeme kalitesi ve ağırlık gibi farklılıklar.

 

  • Type-GR, 16 gram ağırlığı ile kendisini kesinlikle hissettiriyor ama 13.8cm uzunluğu ile de çok abartmıyor. Kalemin uç ve mekanizma haricinde tamamen plastik yapıda olmasına rağmen gerçekten kalın bir kalem olmasından dolayı ağırlığı yine de kabul edilebilir bir durumda. Ben klips konusunda biraz endişeli yaklaşıyorum ama metal bir klips bu tasarıma uymayabilir. Klipsi yalnızca kalemliğimde kalemi yerleştirirken kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım. Plastik olduğundan dolayı elbette kırılmaya ve esnemeye daha yatkın olabilir; ama sonuçta iyi bir malzeme kalitesine sahip, klips ile 'oynanmadığı' sürece bir problem olmayacaktır.

 

  • Tasarım bu kalemde çok hoşuma giden unsurlardan birisi. Siyah rengini edinerek oldukça doğru bir hamle yaptığımı düşünüyorum. Gövdenin siyah rengi, grip kısmında gri ve beyaza doğru giden renk, bir de uç ve arka kapağındaki metaldeki kromatik renkler ve turuncu aksan oldukça hoşuma gitti. Açıkçası, kalemin 'build quality' dediğimiz üretim kalitesinde Zebra'nın oldukça iyi bir iş çıkardığını belirtmek lâzım. Japon kalemi tuttuğunuzu elinizde hissetmeniz mümkün.

 

  • Benim için bu kalemin asıl önemli noktası ise grip. Diğer kısımlarını bu güne kadarki tecrübelerimden dolayı az çok tahmin edebiliyordum. Kalemin tutulduğu kauçuk kısım beni çok tatmin etmedi. Bunun sebebi ise daha önce Alpha-Gel'i kullanmış olmam. Dışarıdan bakıldığında özellikle beyaz kısmın yumuşak ve esneyebilen, içe göçebilen bir yapıda olduğunu düşünmek hata olmaz. Maalesef öyle değil. Elbette bir miktar yumuşaklık var ama düşündüğümden çok daha ince bir kauçuk. Alpha-Gel ile aralarındaki esneme farkı ve ele oturuş şekli hâlâ benim gözümde Uni Alpha-Gel Kuru Toga'yı en ergonomik kalem yapıyor. Zebra'nın ne yapmaya çalıştığını anlıyorum ama 13mm'ye ulaşan bir kalınlıktaki grip çok daha esnek ve rahat olmalıydı. Görselden de anlaşılacağı üzere tozlanmaya da oldukça yatkın.

 

  • Ergonomik kalemler arasında ilk tercihim de, son tercihim de olmayan, benim için arada kalmış gibi hissettiren bir kalem oldu Type-GR. Kauçuk ama sert grip yapısını ayrıca tercih etmek isteyen veya DelGuard'a alışkın olanlara daha çok hitâp edebilir. Ben yine de Alpha-Gel Kuru Toga alınmasını daha isabet bir hareket olarak görüyorum. Type-GR, eBay'de kargo dahil €9 ile sahip olduğum ilginç kalemlerden birisi oldu.

 

#Zebra #DelGuard #TypeGR #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler