Yeni Toyota Camry İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı (2018)

Toyota'nın özellikle Amerika pazarı için hazırladığı ve sürekli yılın otomobili ünvanını alan Camry modeli yenilendi. Baştan çıkarıcı tasarımı ile büyüleyen Camry, ayrıca çok farklı donanımlara sahip. Yeni Camry'in detaylı incelemesine gelin beraber bakalım!

Camry, Toyota markası için önemi büyük bir otomobildir. Uzun yıllardır markasını sırtlanan, orta üst sınıfta anılan lüks segment’in “Kral Tacı” takan nadir arabalarındandır. Japonca da Camry’nin manası da zaten “Taç” dır! Toyota, 1982 yılında dünyayı kapsayan bir hareket yaparak Camry projesinin start tuşuna bastı. Bu tarihlerden önce Toyota bugünlerin meyvesi olan “Dünyanın en sorunsuz markası” olma yolunda hızla ilerliyordu. Taviz yoktu! Camry ile lüks atılımın temelleri, Japon mühendislerin zeka dolu çalışmaları ileride özellikle Amerika pazarında Amerikan arabalardan daha çok sevilecek modelin yaradılışına girmişti. Bununla beraber Toyota Corolla‘nın da dünyadaki hükmü sürüyordu.

1985 yılında 128 bin Camry satışı yapılarak başarının örneğini görmüş olduk. Bu yıllardan sonra Camry artık dünyanın kabul ettiği otomobil olmuştu. Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan 2018 Yeni Toyota Camry, güzelliği ile bizleri büyülemişti. Toyota’nın Ceo’su Akio Toyoda“Kendimi tasarım sürecine dahil etmek hoşuma gidiyor ve bu bir sır değil” demesi bu arabanın önemini arz ediyor. İsterseniz şimdi 2018 Toyota Camry’nin detaylı incelemesine geçelim.

Amerika pazarında yapılan araştırmada, insanların sedan versiyonlarından biraz uzaklaştığı ve markaların bu konu üzerinde değişik çözümler yaptığına dair duyumları almıştık. İlginçtir ki Toyota halen daha Camry’nin satışları hakkında kötü bir açıklama yapmayıp, üstüne satışlarının daha da iyiye gittiğini bildirmişti. Bunun sebebi de Toyota’nın açık vermeden insanların göz zevkine uygun, estetik grafiklerini çok hızlı bir şekilde sunmasından kaynaklıdır.

2018 Yeni Camry Ön Görünümü

Yeni Camry’nin dış karoserinden başlayan değişimlerine baktığımız zaman yeni yüz olan “Keen Look” ön tasarım anlayışını Camry’ye de enjekte edildiğini görüyoruz. Bu tasarım anlayışını Türkçe’ye çevrildiği zaman“Keskin Bakış” manasına geliyor. Aracın rüzgar dirençlerine en iyi şekilde yön verebilmesi adına kaput ve ızgara kısmının öne çıkan tasarımını görüyoruz. Yeni Camry, Toyota’nın Crossover modeli CH-R’dan da küçük mimikler alarak yeniliklerini daha çok belli etmiş.

2018 Yeni Camry Yan Görünümü

Profiline doğru geçiş yaptığımız zaman oturaklı yapısının olduğunu vekusursuz grafiklerini tamamlayan ekipmanlar olduğunu görüyoruz. Keen Look bakışların daha belirginleştiği yan duruşta, öne doğru çıkık burun ve tampon yapısı rakiplerine adeta diş gösteriyor.

İç Tasarım Çizgileri Şaşırtıcı

Kabin tasarımında da sınıf atlayan Toyota, pürüzsüz ve etkileyici tutum sergilemiş. Büyüyen gövde yapısının iç mekana yansıması ile müşterilerine ferah alanlar sunulmuş. Camry’nin kabin grafiklerini aslında, Toyota’nın başka bir modeli olan Avalon iç yapısının kavislisi diyebiliriz. Direksiyon simidi Corolla ve Prius’dan tanıdığımız üç kollu ve fonksiyonel olanı tercih edilmiş. Toyota’nın  Hibrit motorlu araçları için kullandığı mavi rengin hakimiyeti Camry’ye de geçmiş.

2018 Yeni Camry Fiyatı

Camry‘in Avrupa satış fiyatlarına baktığımızda karşımıza 23 bin $ ile 35 bin $ arasında fiyat etiketi çıkıyor. Baktığımıza sınıf arkadaşı 2017 Yeni Nissan Maxima ile fiyatları aynı aralıkta. Gelelim bu araç Türkiye’ye gelse ne olur? Amerika ve Avrupa pazarı için normal sayılabilecek fiyatları bizim ülkemize giriş yaptığında tam tersi oluyor. Toyota’nın 2018 Camry için Türkiye’ye özel çalışmalar yaparak bu aracın daha çok tercih edilmesini sağlayacaklarını bildirdiler. Türkiye için fiyat tahmini yapmak gerekirse, benim vereceğim fiyat aralığı 250 bin TL ile 350 bin TL dir!

Kaynak: https://paratic.com/yeni-toyota-camry-incelemesi-teknik-ozellikleri-ve-fiyati/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler