Watch Dogs

Bir süredir ha geldi ha gelecek diye diye beklediğimiz oyun sonunda çıktı . Evet Watch Dogs ... Ubisoftun üzerinde uzun zamandır çalıştığı yapıt, sonunda oyun severlerle buluştu . 27 Mayısta resmi olarak çıkan oyun , çıkmadan bir kaç gün önce PC,PS3 ve Xbox 360 kullanıcıları için korsan sürümleri sızdırıldı . Ubisoft gerçekten güzel bir oyun çıkardığını düşünüyorum . Haydi birlikte incelemeye geçelim ...

Bu Senaryo Tutar !

Oyunun senaryosu gerçekten çok iyi düşünülmüş ve oyunculara aktarmayı başarmış Ubisoft . Açık dünya olarak pek fazla kaliteli oyun sayamayız aslında . GTA ve Mafia serisi başı çekiyor açık dünya oyunlarında . Senaryo olarak açık dünya oyunlarında bu saydığımız yapımların dışında pek fazla kaliteli oyun yok . Watch
Dogs'ta , GTA ve Mafia serisinin yanında yerini alıyor .

Oyunun konusu Chicago'da geçiyor . Aiden Pearce oyunda ki kullandığımız karakterimiz . Aiden , hack konusunda ustalaşmış bir hacker . Aiden 38 yaşında . Bilgisayar korsanlığı ve ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 11 ay hapis yatmıştır .

2003 yılında Amerika'nın kuzey doğusu ve Kanadanın Ontario bölgesinde bir elektrik kesintisi yaşandı . Aslında bu elektrik kesintisi bir arıza sonucunda değil , şehir sistemine virüs sızdıran bir hackerin işiydi . Bu virüs elektrik , su , ulaşım ve endüstri sisteminin tamamen durmasına sebebiyet verdi . Bunun üzerine birkaç şirket birleşerek CtOS(Merkezi İşletim Sistemi)'u oluşturdular . Bu sistem sayesinde birçok şeyin merkezden yönetimi sağlandı . Güvenlik kameraları , trafik lambaları , cep telefonları , ATM'ler ve bütün elektronik cihazlar tek bir sistemden kontrol edilmeye başlandı .

Aiden , bu işletim sistemini kendi yararı için kullanıyor . Bunu sisteme sızarak gerçekleştiriyor . Şehirdeki tüm trafik lambalarını , köprüleri , ATM'leri hepsini elinde ki cep telefonuna daha doğrusu akıllı telefona benzettiğim "Profiler" adlı cihaz sayesinde kontrol ediyor . Bunu yapmasında ki sebep , Aiden ve ailesi geçmişte birileri tarafından saldırıya uğruyor ve yeğeni Lena ölüyor . Aiden bu cihaz sayesinde Lena'yı öldürenleri bulmaya çalışıyor . Oyun sadece konu üzerinden devam etmiyor . Ekstra olarak yan görevler de mevcut . Oyunun başları biraz sıkıcı . Ancak ilerledikçe daha çok zevk alıyor insan .

Şapkalı Hacker !

Aiden tarzı ile dikkat çekiyor . Oyunda uzun pardesüsü ve şapkası ile kendini gizlemeyi başarıyor . Aksiyon sahnelerinde bandanası ile yüzünün yarısını kapatıyor ve iyice tanınmayacak hale geliyor . Ayrıca oyunda bulunan mağazalardan değişik elbiseler alabiliyoruz . Ancak üzülerek belirtmek isterim ki elbise değişikliği konusunda pek detaya inilmemiş . Yani sadece T-shirt giydiremiyoruz . Şapka , pardesü ve pantolon için oluşturulmuş renk kombinlerinden satın alabiliyoruz .

E-Vale Hizmeti

Oyunda hoşuma giden bir detay mevcut . Oyunda bindiğimiz ve kilidi açılan araçları ufak bir miktar karşılığı bulunduğumuz bölgenin yakınına telefonumuz sayesinde çağırabiliyoruz . Ayrıca çağırma menüsünden diğer araçların kilidini para ödeyerek açabiliyoruz . Arabasız kaldığımız yerlerde çok işe yaradığını söylemem gerek .

Oyun İçinde Oyun !

Telefonumuz sayesinde oynadığımız bazı mini oyunlar mevcut . Canavar araba ile zombi gibi şeyleri öldürme oyunu var mesela . Bu tip oyunlar daha da canlandırıyor oyunu . Standart olarak ana konu üzerinden gitmek olmazdı . Böylesi güzel olduğunu düşünüyorum . Ayrıca bu oyunlardan para kazanabiliyoruz bunu da belirteyim .

Gittiğin Yere Dikkat Et !

Oyunun en çok sevdiğim özelliklerinden birisi de tuzaklar . Araba tuzakları hakkında konuşalım önce , insanlar için ise ayrı tuzaklar düşünülmüş . Arabalar için kalabalık bir bölgede trafik ışıklarını hackleyerek bütün yönlerden gelen araçlar için yeşil ışık yakarak o bölgeyi karıştırmak . Yerden çıkan bariyerler mevcut oyunda . Hackledikten sonra yerden yukarı doğru çıkarak o bölgeden geçişi engelliyor . Bazı sokak ve otoparklarda bulunan çivili tuzak sistemi de mevcut . Kaçmak istediğinizde arkadan gelen araca göre zamanlayıp hackleyin , ardından teker patlama sesini duyacaksınız . Kanal patlatma , köprüyü kaldırma , tramvay yolunu kapatma gibi bir çok özellik mevcut oyunda .

İnsanlar için de tuzaklar mevcut . Yerlerde ve duvarlarda bulunan elektrik panolarını patlatarak yakınında ki insanı öldürebilirsiniz . Su vanalarını patlatıp kafasını karıştırabilirsiniz düşmanın . Ayrıca düşmanlarımızın
telefonlarını da hackleyebiliyoruz . Düşmanla mesajlaşma , müzik dinlerken çok yüksek ve kötü bir ses vererek kulağa zarar verme ve en kötüsü olarak düşündüğüm telefonu patlatma özelliği mevcut . Vincin altında bulunan düşmanın üstüne vincin tuttuğu objeyi düşürme gibi bir çok tuzak var . Bu özellikler çok iyi düşünülmüş . Ayrıca yerlere kurduğumuz bombaları uzaktan patlatabiliyoruz .

Hiç Elini Bulaştırma Aiden !

Aiden'in en büyük dostu kameralar . Bir yerde olan olayı kameralar sayesinde kontrol edebilir ve hiç bölgeye yaklaşmadan ve zarar görmeden halledebiliyoruz . Kameralar sayesinde tuzakları etkinleştirebiliyoruz . Bu özellik sayesinde oyundan çabuk sıkılmayacağımı düşünüyorum . Öl , bir daha loading ekranını bekle , yerini tekrardan al gibi şeylerle karşılaşmamak çok güzel .

Yakamı Bırak Polis Amca

Bu tip oyunlarda polisler gerçekten önemlidir . Bazı oyunlarda polisleri pek önemsemiyorlar ve sonuç olarak pek zevk vermiyor oyun . İlk olarak polis zekasını GTA 5'te beğenmiştim . Watch Dogs'un da ondan aşağı kalır yanı yok . Tuzaklar olmasa polisten kesinlikle kurtulamayacağımı düşünüyorum . Oyun içi zekâ çok iyi yapılmış . Polislerden kurtulmak için hızlı sürebilir , tuzakları etkinleştirebilirsiniz veya sakin ve karanlık bir bölgeye aracı park edip içine saklanabilirsiniz .

Yerli Malı Yurdun Malı !

Oyunda bulduğumuz objeleri alarak silahlar oluşturabiliyoruz . Elektronik , yanıcı objeler sayesinde bu silahlar yapabiliyoruz . Bu objeler sayesinde bombalar , tntler , ses vererek dikkat çeken elektronik devler gibi bir çok obje yapabiliriz . Bu silahları yapabilmek için becerileri açmamız gerekiyor . Beceri ağacımızda bulunan Crafting bölümünde bu objelerin ne işe yaradığını görebiliyoruz . Ayrıca çaldığımız arabaların torpido gözlerinden de bu objelerden çıkıyor .

Para Kazanalım Hadi

Para kazanmak çok basit . Görevlerden , insanların telefonlarını hackleyerek , ATM hackleyerek veya mini oyunlar gibi bir çok şeyden para kazanabiliriz . Parayı yemek yemek , elbise almak , araba almak gibi şeylerde kullanabiliyoruz . Paraya dayalı bir oyun olsaydı daha iyi olabilirdi . Hack malikaneleri satın almak gibi şeyler yapılabilirdi . Ama bu bile çok iyi .

Beceri Ağacı

Oyunda , yaptığımız görevler sonrası aldığımız beceri puanları ile Aiden'e yeni beceriler kazandırabiliyoruz . Bu özellikler araba kullanımı , silah yapımı , kavga teknikleri , Profiler'e yeni özellikler ekleme gibi şeyler . Başarılı bir düşünce daha olduğunu düşünüyorum . Görev yaptıkça yeni becerilerin gelmesi çok güzel .

Arkadaşlarımız da Mevcut !

Clara , T-bone gibi karakterler mevcut yapımda . Clara oyunda çok yardımcı oluyor bize . Biraz dikkat ettim de sanırım Aiden'den biraz daha üstün bir hacker . T-bone ayyaş bir delikanlı . Bize oyunda görevler veriyor . Elektronik şeylere meraklı gibi duruyor . Hurdalığında değişik robotlarını göreceksiniz . Bu arada Clara çok güzel 🙂

Grafikler !

Hep oyunu övecek değildik herhalde . Oyunun grafiklerini burada çok kötüleyeceğim . Oyunun fanları bu bölümü okumamasında fayda var . PS3 grafikleri gerçekten çok kötü . Watch Dogs değilde sanki GTA 3 oynuyorum zannettim kendi kendime . Neden böyle bir durum yapıldığını hala anlamadım . PS3'te oynayan arkadaşlar grafikleri görünce soğumuştur benim gibi . Sanırım en iyi grafikleri PC'de veriyor oyun . Yalnız çok iyi görüntü alabilmek için ultra bir sisteminiz olması gerekiyor . PS4 ve Xbox One'de grafikler yine iyi . Ancak PS3 ve Xbox 360 için bir düzenleme güncellemesi verilmesi şart bence . PC'de bulunan araç içi gösterimi PS3'te de yok .

Arabalar ve Kullanımı

Arabalar GTA , Mafia ve birçok oyunda olduğu gibi lisanssız . Bu oyunda lisans bulunmasını isterdim . Düşünsenize BMW E30 ile Claraya gittiğimizi. Çok hoş geliyor kulağa . Şimdi düşündümde gerçekten güzel olurdu . Araç kullanımı pek iyi olmamış . PS3'te joystik kollar sayesinde bu kadar zorlanıyorsam PC'de daha da zorlanacağımı düşünüyorum . Saint's Row serisine benzediğini söyleyebilirim sürüşün . Ancak bunu ufak bir güncelleme ile düzelteceğini düşünüyorum Ubisoft'un .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler