Valiant Hearts: The Great War

#Steam #ValiantHeartsTheGreatWar #ValiantHearts Valiant Hearts: The Great War,Birinci Dünya Savaşını ele alan başarılı bir #Ubisoft oyunu.Oyun her yönüyle keyif alacağınız düşündüğüm başarılı bir yapım olmuş.

Oyuna ilk olarak konusu ile başlayayım:Valiant Hearts başta da belirttiğim gibi Birinci Dünya savaşı döneminde geçen ve o dönemdeki olay ve savaşları anlatan bir yapım.Fakat yine tarihsel bir yapım olan #CallofDuty2 'nin İkinci Dünya Savaşının Fransa,Kuzey Afrika,Sovyet Rusya gibi cephelerinde geçen bölümlerinin olmasına karşın Valiant Hearts Birinci Dünya savaşının sadece Fransa-Almanya cephesindeki kısmını anlatıyor.Yani Osmanlı Devleti ile ilgili bir bölüm yok.

Oyunda 6 ana karakter var.5’ini kontrol edebiliyoruz:Emile,Freddie,Karl,Anna ve sıhhiye köpeğimiz Walt.Emile’in kızı Marie’yi kontrol edemiyoruz ama günlüklerini okuyabiliyoruz.Kontrollerde Walt hariç diğer karakterleri yön tuşları,“D”,Shift ve Space tuşları Walt’ı ise Alt ve 1,2,3,4 tuşları ile yönlendiriyoruz.

Spoiler olmaması için karakter ayrıntılarına girmeyeceğim ama kısaca söyleyebilirim ki karakterlerimizin tamamı savaştan aileleri ve sevdikleri ile beraber ağır bir şekilde etkileniyor. Savaşın bu etkilerini geride bırakmaya ve savaştan kurtulmaya yine savaşın içinde ve cephe gerisinde her iki taraftan da dahil olarak çalışıyoruz.

Oynanış olarak Valiant Hearts aslında çok klasik bir yöntem benimsemiş.Oyundaki ilerleyişin yüzde 95’i şu şekilde:

X görevini yapmak için Y’ye ihtiyacınız var,Y’de Z’de bulunuyor.Z’den Y’yi almak için Z bir insansa istediği şeyleri buluyor,Z bir makine ise çalıştırıyor ya da kapatıyoruz.Bunları zor olmayan ama eğlenceli bulmacalar ve bir şeyleri bulma şeklinde yapıyoruz.

Oynanış çok standart olmasına rağmen bu oynanış grafikler,karakterler,olaylar ve müzikler ile çok başarılı bir şekilde işlenmiş.Oyun 2D olmasına karşın grafikleri oyuna tam oturmuş ve grafiklere ayrıntılar çok iyi bir şekilde işlenmiş.Askerlerin üniforma ve miğfer tasarımları,araçlar ve siper gibi yapılar geçtikleri dönemdeki orjinalleri ile uyumlu.Bu arada oyun 2D fakat arka plan #Trine ve #Deadlight oyunlarındaki gibi canlı.Siz önde ilerlerken arkada savaş tüm şiddeti ile devam ediyor.Zaten siz de gerektiğinde katman değiştiriyorsunuz.Grafikler o kadar iyi çizilmiş ki oyundan alacağınız bir ekran görüntüsünü rahatlıkla duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz.

Oyunda bölüm atladıkça o olayın geçtiği zaman ve mekan ile ilgili bir paragraflık bir bilgi kısmı geliyor.Ubisoft’un bu kısımları uzun tutmaması güzel olmuş.Yine karakterlerin günlükleri ve toplanabilecek eşyalar var.

Oyunun en müthiş ve etkileyici kısmı ise hikayesi.Gerçekten insanı etkileyen ve yeri geldiğinde klavyedeki tek bir tuşa basmamak için diğer tüm tuşları deneten bir hikaye anlatılıyor Valiant Hearts’de.Cephedeki askerlerin aileleri,karşı taraftaki askerler ve birbirleri ile olan ilişkileri,savaşın sivil insanlar üzerindeki etkileri ve insan ile hayvan arasındaki ilişki çok iyi bir şekilde işlenmiş.Grafiklerin de etkisi ile savaşı anlatan görsel bir kitap okuyor gibisiniz.

Müziklerde grafikler gibi oyuna tam oturmuş ve çok güzel.Karakter konuşmaları çok sınırlı ve onlar da mırıldanma şeklinde.Yapmanız gerekenler konuşma balonu içinde görsel olarak gösteriliyor.Karakterlerin mırıldanması oyuna güzel bir tat katmış.Karakterler çoğunlukla İngilizce mırıldanıyor ama bazen arada Almanca ve Fransızca konuşmalar duyabiliyorsunuz.(Merci Mon Ami vs.)Bölüm geçişlerindeki anlatıcının sesi de atmosfere tam uymuş.

Oyun tarihi bilgiler,oynanış,eşya toplama ve günlükler dahil 8 saatten uzun sürüyor.Hikaye kronolojik olarak 4 bölüme ayrılmış(Hepsi fiyata dahil,hiç birine ayrı para ödemiyorsunuz).Hikaye odaklı olduğu için tekrar tekrar oynanılması zor.Oyunda özellikle Walt’ın olduğu bölümlerde olabileceğini düşünmeme rağmen hiç bir hata ile karşılaşmadan bitirdim.

Valiant Hearts’de can sıkan tek bir şey var o da #Uplay .Ama o da oyun dışında olduğundan Valiant Hearts’e onu dikkate almayıp tam puan verdim.Sadece bir oyun değil aynı zamanda bir tarih ve insanlık dersi de olmuş. Bence kesinlikle oynanması gereken bir yapım.

Edit:Çok fazla anlatım bozukluğu yapmışım,düzelttim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler