Sony A7RIII Mirrorless Fotoğraf Makinası Kullanıcı İncelemesi

Bugün size A7RII'den sonra geçiş yaptığım Sony A7RIII Fotoğraf makinası ile ilgili olarak kullanıcı deneyimimi paylaşacağım.

 

Uzunca bir süredir DSLR gövderlerle haşır neşir olmuş biri olarak geçmişte Nikon D90, Canon 750D, Nikon D7100 ve daha sonra Sony A6000, A6300, A7II ve en son A7RII kullandım.

 

Özellikle aynasız kameraların gelişimi son yıllarda oldukça ilerlemiş durumda. Sensör teknolojisinin geldiği nokta oldukça ilerledi. Son yıllarda çıkan gövdeler video kısmında özellikle ilerleme kaydediyor. Sony A7RIII 2017 yılı Kasım ayı gibi piyasaya sürülmesine rağmen günümüz rakipleri aynasız pazarında Sony ile ancak son bir kaç yıldır yeni yeni kapışıyorlar. 

 

 

A7RIII Tercih etmemin ana nedenlerinden biri; 42mp yüksek çözünürlüklü sensör, önceki model olan A7RII'den gelmesine rağmen önemli bir ISO performansına sahip, düşük ışık performansı ve dinamik aralık olarak kendisinden daha sonra yeni versiyon olarak A7RIV'den bile daha iyi bir başarıma sahip. Bunun temel nedeni ise A7R Mark IV'ün 61mp ile aynı sensöre sıkıştırılmış olmasıdır. Bu yüzden şu an çok tatlı bir noktada bulunuyor ve 42mp ise gayet fazlası ile yeterli bir çözünürlük. Ve AA Filtreye sahip değil. Bu da daha detaylı fotoğraflar anlamına geliyor.

 

 

2017 yılının sonunda çıkmış bir gövde olmasına karşın dinamik aralık açısından A7RIII, rakip ürünler olan Canon R5 ve Nikon Z7II ile rekabet ediyor. Mevcut rakiplerinden ISO düşük ışık başarımı ve dinamik aralık olarak önde seyrediyor. Bu da çok daha kaliteli fotoğraflar demek. 

Örnek Dinamik Aralık ve Düşük Işık;

 

A7RIII ile ortalama bir kullanıcı kolayca 800 civarında fotoğraf çekebiliyor. CIPA'ya göre 650 fotoğraf çekebilen A7RIII, birkaç ayar ile çok rahat bir şekilde 800-1000 aralığında fotoğraf çekebiliyor. Bu rakiplerinin çok önünde. Eski fotoğraf makinem A7RII ile sadece 300 kadar fotoğraf çekebiliyorken bu sayının iki katından fazla bir noktada olması büyük bir avantaj. Özellikle Canon R5,R6, Nikon Z7-Z7II pil kapasitesi olarak Sony'den oldukça gerideler.

 

A7RIII, önceki nesil A7RII'den çok daha gelişmiş bir AF izleme sistemine sahip. İnsan gözü ve yüzü ile hayvan yüzünü çok rahat takip edebiliyor. Tüm bu yeteneği spor fotoğrafçılığı için tasarlanan Sony A9'dan devralıyor. Sensörün yüksek boyutu ve dosya boyutunun büyüklüğü nedeniyle Sony A7III'den biraz daha yavaş kalıyor. Ancak çoğu durumda sorunsuz çekim yapılıyor. A7RII'den sonra bu belirgin şekilde gerçekten fark ediliyor. 79 Adet Jpeg ve sıkıştırılmış RAW ile 29 adet sıkıştırılmamış RAW dosyasını tampon belleğinde tutabiliyor ki bu çok iyi. Seri çekimde yeterli tampon belleğe sahip. 

 

Sony A7RIII 10FPS çekim hızı sunuyor. Günümüz için oldukça yeterli bir hız. Bunu A7RII'den A7RIII'e geçerken çok iyi anlıyorsunuz. Özellikle geliştirilmiş AF takibi ile birlikte 10FPS çekim hızı ile hareketli nesne çekmek oldukça kolay. 

 

Vizör çözünürlüğü ve arka ekran LCD çözünürlüğü oldukça yeterli. A7RII modeline göre bu önemli ölçüde iyileştirilmiş. Belki de bu kameranın tek dezavantajı menülerde LCD'nin dokunmaya duyarlı olmaması. Netleme yaparken sorunsuz şekilde istediğiniz netlemeyi yapabiliyorsunuz.

 

Bu yılın başlarında, Sony A7RIII'ün LCD ekranı, daha parlak yeni bir LCD ile değiştirildi. Eski RIII ekranı bile amatör kullanıcılar için oldukça yeterli olsa da bu iyileştirmenin bir adım daha ileri gitmesi güzel. Bu yapılan yenileme ile Sony, A7RIII'ün ismine bir "A" takısı ekledi. Sony A7RIIIA olarak geçiyor. Bu  "A" Revizyonunun bütün özellikleri düz A7RIII ile aynı. Sadece arka LCD ekranı hariç. Ve bu şekilde ürün satışa sunulmuş durumda.

 

A7RIII üzerinde bulunan çift SD kart yuvası (uhs1-2), Type - C bağlantıları, micro hdmi, mikrofon ve kulaklık girişi birçok kişi için oldukça yeterli. Gövde aynı zamanda önceki 2.nesil Sony A7'lerden daha gelişmiş tutuş ergonomi ve tuş yönetimine sahip. Önceki nesillerde olmayan Joystick bu modelde var. Menü kullanımı ve netleme noktası seçiminde dokunmatik kullanmayanlar için bu büyük bir kolaylık. 

 

2021'in sonuna geldiğimizde, artan maliyetler, fotoğraf sektörünün daralması ve chip krizi gibi bazı faktörler nedeniyle kamera fiyatları katlanarak artıyor. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş kamera isteyenler A7RIII'ü mutlaka değerlendirmeli. 2017 yılının sonunda duyurulmasına rağmen hala oldukça güncel ve gelişmiş bir kamera.

 

Kimler Satınalmalı veya Elindeki gövdeden yükseltme yapmalı diye soranlar olacak olursa da;

  • Daha gelişmiş AF Takibi, Dinamik Aralık ve ISO Performansı isteyen eski nesil A7II ve A7RII kullanıcıları
  • DSLR Gövde kullanıp artık aynasız gövdelere geçmek isteyen kullanıcılar
  • A7RII ve A7II kullanan ama pil performansından memnun olmayan  ve çoklu pil taşımak zorunda kalan kullanıcılar
  • Büyük baskılar alan veya manzara doğa astro fotoğrafları çekerek kaliteli ve yüksek detay isteyen kullanıcılar

yükseltme mutlaka yapmalılar. Abisi konumunda olan ve 2019 yılı içinde duyurulan A7R IV ve bu yıl ekim ayında 33mp yeni bir sensör ile gelen Sony A7 Mark IV gibi 4. nesil fotoğraf makinelerine fiyat olarak gücü yetmeyen, ancak yüksek çözünürlüklü keskin fotoğraflar çekmek isteyenler için A7RIII ile ilgili izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. 

 

Örnek bazı fotoğraflar;

 

Sonuç;

Genel sokak fotoğrafları, manzara, portre, astrofotoğrafçılık ve doğa fotoğrafları çekenler için oldukça ideal bir gövde A7RIII.

Bütçesi A7RIII'e çıkayan kullanıcılar ise mutlaka A7III modelini değerlendirmeli. Pek çok noktada her iki kamera da aynı özellikleri paylaşıyorlar.

 

A7RIII ile ilgili kendi fotoğraf örneklerimi zaman içinde bu inceleme altında paylaşacağım.

Herkese keyifli günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler