Samsung Galaxy S4

Hem Samsung hem de rakipleri yeni amiral gemilerini tanıtmışken 1 yaşını doldurmuş bir Samsung Galaxy S4 incelemesi yapalım.

Kullandığım 1 sene boyunca birçok insanın başına gelen, Samsung'un bizzat hatasını kabul ettiği hatalı pil sorunundan mağdur olan insanlardanım. Samsung Beşiktaş servisine gittiğimde maalesef telefonu da bırakmamı istediler, ancak yeni bir pil satın alırsam eski pili kendi test telefonlarında deneyebileceklerini söylediler. Yeni pil aldım, 1 hafta hiç sorun yaşamadıktan sonra servise gidip eski pilimin yerine ücretsiz yeni pilimi teslim ettiler. Telefon ile yaşadığım tek tatsızlık bu oldu.

Android 4.4.2 güncellemesi ile birlikte yavaş kamera sorunu bir nebze çözülmüş olsa bile Samsung dükkanlarında incelediğim S5 kadar iyi değil, bir iPhone hiç değil. Eğer şipşak foto yakalamayı seven ancak bir telefona 2binTL gömmek istemiyorsanız tercihiniz başka modellerden olabilir. Ancak kamera uygulaması ile sunduğu birçok özellik hala rakiplerinin ilerisinde ve çok eğlenceli.

1 sene boyunca kılıf niyetine kullandığım tek şey Samsung'un orjinal S4 view cover'ı oldu. Beyaz almıştım, maalesef 4-5 ay sonra beyazdan ziyade gri oldu cover. Bunun dışında ne ekran filmi ne de koruyucu bir kılıf kullandım. Levent abi'nin dediği gibi kılıfların zarif telefonları kabalaştırdığını düşünüyorum 🙂 Buna rağmen camda ya da telefonun plastik kısımlarında herhangi bir hasar yok. Telefonu 2 defa asfalta da düşürdüm. Bu yüzden Samsung'un eleştirilen plastiği bence o kadar kötü değil. Hatta aliminyum olsaydı muhtemen asfalta düşürdüğüm zaman en azından ufak ezikler olurdu.

4.4.2 güncellemesi ile birlikte gelen TRIM özelliği sayesinde normal kullanımda 1,33/2GB RAM ortalamasında kullanıyorum ve dolayısıyla bu uygulama performansını çok arttırıyor. Aradan 1 sene geçmesine rağmen telefonun hızı bana hala yeterli geliyor. Şu anda piyasadaki birçok oyunu da yüksek performans ile oynayabiliyorsunuz.

Telefonun ekranını S5 ile kıyasladığımda muazzam bir fark göremedim. S5 ekranı biraz daha parlak ve renkler biraz daha doygun. Ancak hala aradaki neredeyse 1000 liralık farkı hakketirecek kadar iyi değil.

Pil ömrü ise kullanıma bağlı. İşyerimde yoğun bir gün geçirdiğim zaman saat 14:00'a doğru %20'yi görüyorum. Ama örneğin evde keyif yaptığım bir pazar günü telefonun şarjı gün boyu rahatça götürüyor.

Telefonun göz takip etme, temassız kullanma gibi ıvır zıvır birçok özelliği olsa bile kullanmıyorsunuz. Bu özellikleri açmak demek dolayısı ile daha fazla sensör kullanımı ve daha kısa pil ömrü demek. Zaten başta göz hareketlerini algılıyor diye gelen özellik daha sonradan baş hareketlerini algılayacak şekilde gösterildi telefonda 🙂

Son olarak Sammobile'daki söylentiler S4'ün en az bir update daha alacağı yönünde. Şu anda S3 gibi rafa kaldırılması düşünülmüyor.

Özetlemek gerekirse bugün bir akıllı telefon alacaksanız ancak telefona gömecek 2000TL'niz yoksa Samsung S4 hala çok iyi bir tercih. Özellikle daha alt segmentlerden bu seviyeye geçmek isteyenleri tatmin edecek bir performans sunacaktır. Akla takılan tek soru maalesef telefonlar senede bir güncelleniyor ve 1 sene sonra muhtemelen S4'ün Galaxy S serisinde şu anda S3'ün düştüğü duruma gelecek olması. Bu yüzden pilden kırdığım puana bu durumu da ekliyor ve sana puanım 8 diyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Alican Gündoğdu @alican_gundogdu93

    Firmaların her sene amirallerinin yeni modellerini piyasa sürüp de eskisinin üstüne sanki çığır açan yeni bir teknoloji koymuşlar gibi reklamlar yapmaları üzücü.Sanki S4'ün ekranını daha parlak yapacak akılları yoktu?Sanki güneşe çıkarıp bi ekrana bakmadılar?Sonra da S5 in ekranı mükemmel olmuş diyor insanlar.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler