Samsung Galaxy A50

Merhaba, geçen haftalarda yeni telefon arayışına koyuldum ve en sonunda Hepsiburada üzerinden bonus ile 2100 TLye siyah Samsung A50 satın aldım. 1 haftadır cihaz benimle, cihazı tanımak için yeterli bir süre, bu cihazla ilgili bilen bilmeyen herkes yorum yaptığı için bu yazıyı yazmak istedim.

Öncelikle eski cihazım Xperia XZ idi, küçük ekran, kısık sesi ve menülerde gezerken bile yaptığı throttle beni bezdirdiği için yeni cihaza geçiş yaptım. Kılıfla beraber siparişini verdiğim için kutusundan çıkarır çıkarmaz kılıfla beraber kullanıyorum.

-Cihaz 6.4" boyutunda ekranla geliyor, yaklaşık iPhone 7 Plus boyutlarında, kendimi küçük telefon sever sanıyordum ama bu cihazla birlikte fikrim değişti. Her şekilde büyük ekranın farkı hissediliyor. Kutusundan çıkardığınız anda cihazın arka kapağı ışıl ışıl, uzaktan çok şık gözüküyor ama elinize aldığınızda plastik olduğu hemen anlaşılıyor. Benim için sorun değil çünkü ben kılıfla kullanacağım.
-Telefonun ekranı beni tatmin etti ki bence XZnin en güçlü yanlarından biri IPS olmasına rağmen çok güzel renkler vermesiydi. Ayrıca AoD gibi özellikler nedeniyle OLED istediğim için ekran gayet güzel. Yanık konusunu bilmiyorum ama umarım bende olmaz. Çentik yeterince küçük ve siyah duvar kağıtlarıyla belli bile olmuyor.
-Hoparlör kalite olarak eh işte, XZnin yanına yaklaşamaz, ama şiddet olarak da XZ buna yaklaşamaz. Ahizesi bence hoparlöründen daha kaliteli, ışık ve yakınlık sensörünün de varlığı ile konuşma deneyimi vs. sorunsuz.

-Bu cihazdaki en büyük endişem performans oldu, çünkü zamanının amiralinden şimdiki orta seviyesine geldim, telefon burada beni şaşırttı. 6/64 konfigürasyonu ile geliyor, arkada çok fazla uygulama tutuyor ki bunlara 2 oyun + 3 sosyal uygulama örneğini vermem lazım, baya iyi. Genel akıcılığında çok nadir teklemeler oluyor ama bence sorunsuz. Ayrıca PUBG otomatik olarak High ayarlarda açıldı ve gayet akıcı. Isınma ile ilgili bir sorun yaşamadım.

-Pili 4000 mAh ve bitmiyor 😁 AoD hep açık, oto parlaklık ve 4G ile kullanıyorum. Sabah 7den akşam 6 7ye kadar rahat rahat gidiyor ki ben yolda toplam 2 3 saat geçiriyorum. XZ aynı senaryoda öğlen %20lere düşüyordu.

Yazıyı yazana kadar ki pil süresi

 

-Bu cihazın en büyük birinci kötü yanı: Parmak izi okuyucusu. Eski videolarda şuankinden çok çok daha kötü olduğu gözüküyor, hız olarak idare eder ama okuma açısı çok kötü. Elimdeyken neredeyse hiç okutamıyorum, ayrıca tanıtması da sancılı. Bunun aksine yüz tanıması bence süper. Karanlık ortamda bile ekranın ışığıyla açabiliyor, çok nadir açamadığı oldu.

-Gelelim ikinci tartışılan (bence o kadar değil) yana: Kamerası. Üçlü arka kamera dizilimi ile geliyor. En üstteki kamera derinlik sensörü, ortadaki ana kamera ve en alttaki ise geniş açı kamerası. Bunların içinde en kötüsü geniş açı kamerası, ışık azalmaya başladığı anda sulu boya gibi çekmeye başlıyor ben hiç beğenmedim. Derinlik sensörü bence yeterli, Samsung algoritmasını iyi oturtmuş. Ana kamera ise çelişkili. Fotoğraflar az ışıkta bile fena olmayan sonuçlar veriyor, ki geçen güncellemelerde Gece Modu eklendi. Tabi ki bir S10 değil ama bence S7lerden çok farklı değil. Ama videoda bu güzellikleri kaybediyor, zaten 4K@30 veya 1080@60 yok, kalitesi de idare eder. Odaklanması zaman zaman sıkıntı yapıyor ama facia bir durum yok. Genel olarak kamera için bu cihaz alınmaz, ama çok fazla da üzmez. Selfie kamerası da güzel.

Gece modu

Otomatik mod

 

Ben verdiğim paranın hakkını aldığımı düşünüyorum. Kamera hariç bence bu cihaz bütün 1800-2500 liralık rakiplerinden daha çok şey sunuyor. Şahsen bu cihaza bakmanızı öneririm, ziya fiyatı bence rekabetçi.

 

Ben aldıktan 3 gün sonra Meizu 16th 2300 TLye indi, fakat ben bu cihazı tercih ettiğime pişman değilim. Hem marka olarak çinlilerle aram pek iyi değil, hem de Meizunun yazılım güncelleme sıkıntısı beni kendinden DİREK uzaklaştırdı. Şu an bu cihaz Android 9 ve Samsung ana güncelleme listesine A50yi ekledi, dolayısıyla cihazın kullanım ömrü boyunca güncel kalacağını düşünüyorum. Öbür tarafta Meizu sanırım Android 8, Pie olsa bile dahası gelmeyeceği için bir şey değişmez. Ama o cihaz donanım olarak bu cihazın üstünde kabul etmek lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler