Razer Blackshark v2 Pro (2023) ilk inceleme

Razer Blackshark v2 Pro (2023) ilk inceleme

 

Razer Blackshark V2 Pro 2023

 

Bugün Razer Blackshark v2 pro (2023) geldi. 4-5 saat kullandım. Bundan önce Corsair Void Elite Wireless kullanıyordum, bu kulaklığı bırakma sebebimiz bataryası, micro usb portundaki gevşeme, sallantıda kopma, mikrofondaki dandiklik vs. mikrofon kendi kendine düşüyor, Kulaklığın sesi çok iyi, ses yüksekliği çok iyi, ondan yana sıkıntı yok. Oyunlarda güzeldi, müzik aşırı detay vs olmasada kalitesi iyi. Void kötü demiyorum ama alalı bir sene olmadı, her yeri ayrı oynuyor 😀 Sesi güzel, kullanılan parçalar ya da mühendisliği kötü.

 

Gelelim yeni kulaklığa:

2 kablo + 1 usb alıcı geliyor. Kulaklık wifi 2.4 ve bluetooth ile bağlantı sağlıyor. Kablolar aşırı kaliteli ve beyaz uçlarla geldi ki bu kulaklık ta beyaz. Uzun kullanımda vs. sıkıntı çıkarmaz. Usb c kablo ile kulaklık şarj oluyor, kulaklığa bağlanan kısmında type c üstündeki plastiğin bir kenarı direk kulaklığa temas ediyor, yani sağa sola sallandı, soket gevşedi gibi bir olay uzun süre olmaz gibime geliyor. Belki de hiç olmaz. Kulaklık type c kablo ile çalışmıyor, sadece şarj oluyor.

 

Sabah 9:30 da eve geldi, %61 şarj vardı, pc kardeşimdeydi, Dizi ve anime izledi , apex, lol falan oynadı., öğlen 3.5 gibi ben devraldım kalan pil %54tü.

Neyse oynama sırası bana geldi. Kulaklığı taktım, hayatımda böyle güzel oturan bir kulaklık kullanmadım, direk kulak etrafına oturuyor, acıtma, sıkma yok, (uzun kullanımda ter sonrası ne olur bilmem). Taktığınız anda dış sesler birden bire %60-70 gidiyor. Yanımda sanayi tip vantilatör var, 3. kademede, yapraklar metal ve nerdeyse saç kurutmaya yakın ses çıkartıyor, onun sesini bile %60-70 kesti. Öğlen 3.5tan şuana kadar yani 21:50 ye kadar olan süre zarfında terleme, sıkma, darlama problemi yok. Corsair Void Elite e göre Sesler daha tok, daha net ve güzel geliyor.

Ses yüksekliği hemen hemen aynı denilebilir ama Void de sesler biraz daha tiz çıkıyordu, müzik dinlerken de EQ ayarını yükseltirdim hep ozaman iyice bozuyor ama EQ ayarları sondayken oyun oynaması çok iyi, korkutucu. Yani kulaklığın sesi x 1.5-2 kat gibi artıyor. Tabi uzun süre kullanamazsın o şekilde. Neyse bu kulaklığı valorant, titanfall 2, rocket league, cs go 2 de denedim. Voidde EQ fullde oynuyordum ama blackshark ta daha denemedim ama böyle bile karşılaştırsam Yön tayinleri Void e göre daha belirgin, sesler nereden geliyor tam kestirebiliyorsun, silah sesleri daha bir hoş geliyor, ayak sesleri zaten ben buradayım diye bağırıyor. Müzik tarafında Void e göre biraz daha midler önde, bass çok vurmuyor ama ayarını arttırınca o da biraz daha güçlü bir hale geliyor.

Filmlerde pek fark göremedim, 4k 60gblık bir film açtım ama sesler eski kulaklık ile aynı gibi (THX kapalı iken) yani filmden değişik bir ses duymuyorsun, sesi temizle modunu açınca film içindeki filme ait cızırtı cazurtular da kayboluyor ve daha güzel bir deneyim yaşıyorsun. THX spatial audio modu var, ancak harici de bir uygulaması var fakat bunu denemedim, ekstra bir özellik ayar falan sağlar mı bilmiyorum. Sadece Synapse uygulamasında Stereo - THX Spatial Audio diye iki sekme var onun altında da Standart - ESports isimli iki sekme var, bunlara tıklayıp modlar arası geçiş yapıyorsunuz ve bir alt tarafta da oyun, film, music, özel diye bölümlerden EQ ayarı yapılıyor.
ESPORTS modunda ilginç şeyler var, bir çok oyun profili hazır geliyor, sadece ayarlardan oyunu ekliyorsununuz ve o oyun açıldığında ayarladığınız EQ direk aktif oluyor. EQ ayarını yapmak ta oldukça basit, CS, VALO, COD,APEX hazır ayarla geliyor ve EQ altında hangi çubuğun neye yönelik olduğu yazıyor. Mesela 10 tane EQ çubuğu var ve Valorant seçtiniz, altta SPIKE sesini ön plana çıkarmak için hangi çubuklara öncelik vermeniz gerektiği gözüküyor, ya da ayak sesleri daha belirgin olsun derseniz hemen FOOTSTEPS i arttırıyorsunuz işlem bukadar.
THX i aktifken film ve oyunlar çok daha keyifli oluyor. Derinlik artıyor, basslar güm güm vuruyor, oyunlardaki silah sesleri ve efektlerde çok iyi oluyor ama oyun modu bir tık daha iyi.

 

Ayarlarda DND butonu var, yani bu cihazı hem telefona, hem pcye bağlıyorsunuz ama telefon sürekli çalıyor ve kulaklığa da bildirim/müzik sesi geliyor. Bunu önlemek için DND on yapıyorsunuz kulaklığa telefondan birşey gelmiyor ama telefonda müzik açtıp kulaklığa yönlendirince de müziği kulaklıktan dinliyorsunuz. ses temizleme var dedik, kaynaktaki cızırtıları vs yok ediyor.

 

Gelelim mikrofona, kulaklığın mikrofonu HyperX Quadcast gibi, uygun uzaklıkta temiz ve net ses iletimi sağlıyor. Önceki kulaklıkta ses gitmiyor bir türlü, illa ağza dayıyacağım öyle gidecek ve sesler buna göre robotik gidiyormuş. Discordda mesela sesine ne oldu diyen bile çıktı 😀
Mikrofon için bile EQ ayarı yapmış adamlar ve hazır 4 şablon ile geliyor. Default modu, Mic Boost, Broadcast, Conference modları ile oynayabiliyorsunuz ve buradaki EQ ayarlarını dilediğiniz gibi yükseltip indirebiliyorsunuz. Mikrofondan giden sesler için ANC modu var.

 

Wifidan bağlıysanız ve kullanmıyorsanız otomatik kapatma modu var ve süreyi ayarlayabiliyorsunuz. En büyük eksik pedler çıkmıyor ya da çıkıyorsa biraz zorlayacak gibi. İnsan içine iki de yedek ped koyar. Şu anlık bu kadar, 1-2 ay sonra aklıma gelirse uzun kullanım için fikirlerimi yazarım. Bu arada bir çok kulaklık kullandım şuan için bundaki deneyimi yaşadığım bir kulaklık yok. Corsair Void Elite Wireless, Asus Rog Delta, Steelseries Arctis 7, çeşitli rampage, gamepower ın üst seviye dedikleri kulaklıklar. Void, Rog Delta ve Steelseries elbette iyi kulaklıklar ama bu kulaklık biraz daha ilerletmiş işi. Yani hadi fiyatları aynı değil vs diyen olabilir, Rog Delta ile Bu aynı fiyattalar, şuana kadarki en iyi kulaklığım Rog Delta idi ancak şuan birinci sıra Razer Blackshark v2 pro 2023 model. Her kulaklıkta eksiklik saçmalık oluyor ancak şuan için güzel bir donanım olmuş.
Bu arada kablolu (aux,type-c) versiyonları vs de var, bu kulaklık ile onlar arasında pek fark yoksa alın derim. Type C olmayan hiçbir ürün almayın bence.

Kulaklık uzun saatler kafada durdu ve yormadı, sıkmıyor.
Kulaklık geldiği anda güncellemesi vardı ve yaptık.

 

Hızlıca Eksiler ve unuttuklarım:
Pedler kolay çıkmıyor ya da hiç çıkmıyor. Buna bakacaz.
Beyaz renk sıkıntı olabilir, siyah tercih edilebilir.

Uygulama türkçe değil.
Oyunlardan ALT+Tab yada Windows tuşuna basıp masaüstüne inince cihaz donuyormuş gibi oluyor ve eğerki bir ses varsa onu uzatıyor, garip bir tepki veriyor.
Mikrofon tak çıkar mantığında belki bu bir eksi olabilir yada alışkanlıktan dolayı yani önceki kulaklık yukarı ittin aşşağı ittir mantığıyla çalışıyordu, bu ise sök tak.

 

https://www.razer.com/gaming-headsets/razer-blackshark-v2-pro

#razer

#razerblackshark

#razerblackharkv2pro2023

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler