maketçilik

Maketlerin olmazsa olmazı boya nasıl uygulanır?

Yoğun gündemden ihmal ettiğimiz maket bölümümüzde boyama aşamasına geldi sıra. Daha önce birleştirdiğimiz maketimizi bu bölümde boyuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 61

Örnek maket montajı yapma zamanı

Bir önceki bölümde genel hatlarına değindiğimiz maketçilik konumuza örnek bir montaj çalışmasıyla devam ediyoruz. Oldukça basit bir model seçilmesine rağmen, epey uzun süren montaj sonunda, boyanmaya hazır bir model elde edeceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 62
 • UFC

  maket sağ gösterip sol vurmuş. sanırım basite kaçmamak ve maketçiyi tatmin etmek adına full ince detaylı bir maket hazırlamışlar videoyu daha kesime başlamadan detayları görünce demiştim bu çok vakit alır diye :d

 • can

  Plastik maketlerin temel işlemi , iyi bir montaj sonrasında iyi bir boya -- yerine göre eskitme -- efekt ekleme vesairedir.
  Ancak , ilk aşama olan yıkama atlandığından bu modelin boyası sizi baya uğraştıracak bence :)).
  Plastik maket parçalarının kalıptan kolay çıkması için çok ince bir yağ kullanılır , bu yağın çıkarılması için makete ilk başlangıç aşaması olarak ılık suda -- bulaşık deterjanı benzeri ince bir deterjan yardımı ile iyice -- gerekirse ince detaylar bir diş fırçası yardımı ile güzelce temizlenmesi gerekir ..
  Bazen bu da kafi gelmez 🙂 , herkesin teninde -- ellerinde belirli miktarda yağ bulunur , bu yağ fazla ise ( tuvalet tağıdı gibi bir malzemede -- elinizdeki yağı fazla ise farketmeniz mümkün ) ya montajı yaparken parmaklara takılan eldiven -- cımbız -- mini klipsler yardımı ile mümkün olduğu kadal el sürmeden bitirmeniz -- boyarkende el ile tutmaktan kaçınmanız lazım ..
  Basit olarak adlandırdığınız maketin aslında parça başına 3 -- 4 dakika en az emek ile 3 -- 4 saat montajının sürmesi çok normal :))

 • soyuhan @riverraid

  Bende uzun zamandır maket yapımı ile uğraşıyorum, genellikle modelleri çerçeve içinde boyuyorum, acaba siz hangisini tavsiye edersiniz? Montaj sonrası boyama mı , çerçevede boyayıp sonrasında montaj yapılmasını mı? hangisinde daha etkili maketlere ulaştınız?

  • Burak Öztan

   Sayın “zamzara”

   Çerçeve üzerinde parçaları boyamamayı tercih ediyorum. Ayrılan kısım için tekrar boyama işlemi yapmak külfet haline geliyor.

   Ancak model üzerinde dikkat çekmeyen bir bölgeye yapışacaksa veya fırçanın ulaşamayacağı bir konumda duracaksa duruma göre önceden boyanabilir. Sizin tercihinize kalmış.

 • Oğuzhan

  Merhaba
  Maket tamamlanıp boyamaya ne zaman geçilecek. Epey oldu sanırım unutuldu 🙂 merakla bekliyoruz.

Maketçiliğe başlarken gerekli olan malzemeler

Uzun zamandır ara verdiğimiz hobi bölümümüze yeniden dönüyoruz. Bu bölümden itibaren maket yapımına geçiyoruz. Önce malzemeleri tanıyacağız sonra da maket üzerinde uygulayacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 60
 • Tarık KAYA @tarikkaya

  Video dan önce 17:51 de uçakmı düştü ne oldu arkadaş yavv 🙂 🙂

  Video için teşekkürler. Videolar da verdiğiniz ekstra bilgilerden ve murat abi tekkanalından beri performansını kaybetmemiş olması çok güzel.
  Ellerinize sağlık.

 • Soul Ancestor @soulancestor

  Gerçekten inanılmaz faydalı bir program olmuş… Özellikle benim gibi maketçilik işine girmeyi düşünen arkadaşlar için çok güzel bir yol gösterici niteliğinde… Devamını bekliyoruz elinize emeğinize sağlık…

 • ali

  Yazmadan geçemeyeceğim.
  maketçilere özel yan keski diye bir şey değil o. eğik ağızlı yan keski olarak elektronikçilerde de bulursunuz. bir tarafı düz olduğu için maket için kullanımı uygun.

 • Mehmet

  Merhaba, sizin sayenizde hevesleneip aynı gün gidip revell in fw 190f-8 kitini aldım yanında 3 boya, 1 fırça ve 1 yapıştırıcı ile ibirlikte, yalnız birleştirmesini bir şekilde yaptım ancak boya konusunu beceremedim sanırım 🙁 detayların içerisine boya doluyor ve detaylar kapanıyor 🙁 birde anlayamadığım bir şekilde kurtuda 3 boya var ancak içindeki kitapcıkta 7 reng vermişler RLM 82, RLM 79 RLM 22, RLM 21 v.s bunlar nedir, çıkan 3 boyada HELLVLAUN 49 v.s yazıyor bunların hangis olduğunu nasıl anlıcam? ve bu boyaları incelticem mi? ince olmadığı için mi detaylar kapanıyor? boyama konusunda biraz bilgilendiriseniz çok sevirim 🙂

  • Thunder-EkmekTV @thunder-ekmektv

   Aldığınız kit büyük olasılıkla akrilik boyaya sahiptir.Onu da su ile bir şişe kapağının içinde deneyerek uygun ayarda inceltmeniz gerekiyor. inceltmeden yapılan boyamalarda detaylar kapanır.

   o boya kodlarını da internette yazarak hangi boyalar olduğunu bulabilirsiniz revell’İn sitesinde

Revell easykit ile maket dünyasına adım atmak

Maket yapmaya hevesli izleyicilerimizin, bu iş için uygun sabra ve isteğe sahip olup olmadıklarını test etmek için Revell’in easykit serisi ideal. Size sadece birleştirme işini bırakan bu seri, maketçiliğe tamam ya da devam demek için ilk adım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 71