Gündemde bahsettiğiniz #İstanbulKart uygulamasına geçenlerde İstanbul'a geldiğimde çok sinir oldum SAW HL'dan Beşiktaş'a ulaşmak için mecbur havabus'e bir sürü para bayıldım. Benim illa gidip depozitolu kart almam gerekiyor şu anki sistemde, hem geç kalınmış hem rezalet bir sistem kurmuşlar.

Ankara'da hiç böyle değil, @gamsizm sizin dediğiniz sistem var burada, hiç #AnkaraKart sahibi olmasanız bile direkt telefondan uygulamayı indirip #NFC'den basıp geçebiliyorsunuz toplu taşıma araçlarına. 4 binişlik kullanım 11tl olarak yansıyor kartınıza.

Detaylandıracak olursak fotoğraftaki *1 numaralı alanda uygulamayı açar açmaz size tanımlanan sanal bir kart oluyor buna yükleme yapıp harcayabiliyorsunuz. *2 numaralı alana gerçekte var olan Ankara Kartlarınızı ekleyip onların bakiye durumunu anlık olarak takip edip para yüklemesi veya para yükleme emirleri verebiliyorsunuz (Aylık yükle, bakiye azalınca yükle vs. gibi). *3 numaralı alandan ise direkt NFC ile otobüs/metro/tren vs. gibi toplu taşıma araçlarına 4 kullanım başına 11tl olarak (1 numaralı alandaki kartın bakiyesinden ilk kullanmak istediğinizde 11tl olarak düşüyor sonraki 3 kullanımda ücret düşmüyor. Not1: Ankara Kart ile biniş normal ücreti: 2.5tl, NFC ile: 2.75tl ama hiçbir kart satın almıyorsunuz. Not2: Sadece beyaz otobüs denen dolmuş-otobüs bozması araçlarda kullanılmıyor ama en yakın zamanda oraya da aktif olacakmış) doğrudan binebiliyorsunuz. İşin güzelliği, ben İstanbula geldiğimde oralı olmadığım için İstanbul Kartım yoktu İstanbul Kartınız yoksa uygulama size başka alternatif sunmuyor NFC veya sanal kart gibi, bunun sinir bozukluğunu yaşamıştım İstanbulda, onu burada Ankarada yaşamıyorsunuz, Ankaraya ömrünüzde ilk defa da gelseniz hiçbir kart almadan etmeden işinizi NFC destekli bir telefondan halledip gidiyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap