Bu kadar altcoin çeviriyorum. Ama Bitcoin'de bekletseydim daha çok kazanacaktım diyenleri gördüm.
Sebebi şu: bu işi ciddi yapan hiç kimse dolar üzerinden oynamıyor. Buradaki tek gerçek parite BTC.
Iota şu anda dün bu saatte olduğundan daha yüksek dolar değerinde. (4.20) Ama Bitcoin değerine bakarsanız ne kadar büyük düştüğünü fark ediyorsunuz: 300'lerden 250'lere düştü. Btc karşısında %20'ye yakın değer kaybı var. Bu işe yeni giren (Benim de ilk başlarda yaptığım gibi) Iota'nın dolar değerine bakıp sevinebilir. Dün gece değer kaybetmemiş diye düşünecek.
İkinci olarak da büyük yatırımcılar Iota gibi altcoinleri kafalarındaki belli bir BTC değerine göre marj ediyorlar. Dün Bitcoin 14 bine düştüğünde bile Iota değeri eskisine yakın BTC paritesinde kaldı. Bu marj denkliği dışına çıkabilmek için çok büyük hype ya da büyük bir gelişme olması gerekiyor.
Eğer bir altcoin kazandıracaksa sıçrama yaptığı anlarda kazandırıyor. Daha sonra orada kaldığında kaybetmeye başlıyorsun. Dolar olarak kaybetmiyorsun belki ama BTC paritesinde eriyorsun. O sıçrama anlarını bulmak da Iddia oynamak gibi. Kısaca uzun dönem altcoin'de kalmak kaybettiriyor. Hangi altcoin olursa olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • mavi @mavi

    Stop loss'ları her zaman bu yüzden BTC üzerinden koyun. Sen eğer 4.2'deki Iota'yı 4 dolar altına düşünce satacak şekilde stop loss girerersen büyük kaybedersin. 4 altına belki hiç düşmeyecek. Ama diğer tarafta BTC'ye karşı eriyor. Fark edemeyeceksin. Eğer BTC üzerinden koyarsanız sadece değer kaybını önlemeyeceksiniz. Büyük ihtimalle BTC'nin yükselişini de yakalayacaksınız. Stop loss sizi kazanan tarafa atacak.