Öncelikle amacım hızımı biraz daha yukarı çıkarıp denemek, sorun olmayacaksa nihai olarak 50-55 mbit almak istiyorum. Ve upload da 4 mbit olsun diye uğraşıyorum. Upload için de hem Cem Bey'in ifadesini hem de birçok kullanan kişiden bahsediyorum.

Download 40, up 2 alıyorum pratikte de.

3 kere kayıt açtım. İlkinde canlı destek yoktu online işlem merkesinden kayıt aç kısmından açtım. Telefonla döndüler ve çok kibar bir beyefendi vardı. Derdimi anlattım hatta o zaman 50 mbit üzerindendi anlaşmamız, baktı dedi ki sizin hat değerleri iyi ben 75 mbit olan pakete çıkarıyorum sizi ve çıkardı. Upload konusunda da zaten ay sonuna doğru 4 mbite çıkarma çalışmaları var dedi ve o zaman ben de üstelemedim zaten otomatik olacak mı diye sordum ve onay verdi. Ama sanırım bahsettiği YAPA içinde olanlar için miydi diye düşünmeye başladım. Sonrasında da bu download hızını arttırmada teknik ekip ilgilenecek dedi. Kapattık. Bu 12 Haziranda gerçekleşti. Sonucu ise "Talebiniz çözümlenmiştir." şeklinde gözüküyor. Ama bizim anlaşmanın 75 mbit olması haricinde bir fark olmadı.

2. Sefer canlı destekten yazdım, hız testi sonucunu istedi kayıt açtı. Hız testi normaldi. 23 Haziranda oluşturdum bugün 27 sinde dönüş aldım. Bayram girdi diye olabilir sorun değil. Sonuç online işlemlerde "Arızanız giderilmiştir. Hizmetinizi kullanmaya hemen başlayabilirsiniz." Cep telefonuna gelen mesaj ise "Değerli Müşterimiz, ariza kaydınızın incelenmesi sonucunda internet erişimizde teknik bir sorun bulunmamıştır. Bilgisayar ve modem bağlantılarınızı kontrol etmenizi rica ederiz." 2 alakasız ifade. Ve tabi değişim yok.

Bunun üzerine hemen yine canlı destekten yazdım sıcağı sıcağına. Aynı şekilde durumu anlattım. Otomatik cümlelere falan giriyor arada. Anlaşmanız 75 mbit, hattınıza 62 mbit tanımlı, modeme ulaşan 40 mbit diyor. Dedim hata olmasın max rate 62 mbit, modeme tanımlı olan 40 mbit. Yine önceki cümlesinin aynen tekrarladı. Sonra upload da da adsl için 1, vdsl için 2 deyip, başka yardımcı olabileceğim birşey var mı diyor. Karşı çıkınca da tekrar ediyor. Sonunda daha uzatmayayım, kolay gelsin dedim bitirdik.

Şimdi bu şekilde uğraşa uğraşa sonuca mı varacağız ne olacak bu böyle? Karşısında derdini anlatamadığını gördüğü birisi olunca insan ne yapacağını da bilemiyor.

#turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim gözlemlediğim MAX değerlere ne kadar çok yaklaştıkça problemler o kadar artıyor. Ping artıyor. Kopmalar başlayabiliyor. Çok narinleşiyor bağlantı. O yüzden sağlıklı olması açısından maksiumum'dan 10-15 daha az veriyorlar.

  Mesela benim modeme 90/46 falan geliyor 76 veriyorlar. 100mbps verdikleri kişilerde de makisumum değerler 110 ve üzerinde oluyor.

  Bence 7/24 40mbps geliyorsa hattınıza çok dert etmeyin. Max 62/28 aldığınıza göre kaybınız var. Santrale uzaksınızdır muhtemelen. Paketi de 75mbps yaptılarsa hız da 24'e düşecektir. En azından hız düşme barajını bir üst kademeye çekmişsiniz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Mesela bende hat değerleri zayıflamamasına rağmen hızda dalgalanmalar oluyor. O yüzden ben bir haftadır sıkıştırıyorum. Yarın ekip gönderecekler. Ama sizin problem pek çözülür türden değil gibi. Mesela ben ilk hafta tam 76mbps dalgalanmadan kullandım. Bir sabah kaltım dalgalanmalar başladı. Belli ki telekom sonradan bir iş çevirdi. Ancak sizinki sanırım en başından beri anlattığınız şekilde.

  • berkerden @berkerden

   Haklısınız sonuna kadar verilince zaten sorun olduğunu gördüm ben de hep ancak yine de 10 mbit daha arttırmak için uygun bir pay var gibi diye deneyelim diyorum. Sorun yaşarsak yine geri indiririz. Çünkü potansiyel varsa boşa gitmesin işimi daha hızlı görürüm birşey indireceğim zaman.

   7/24 aynı almıyorum ama çok aktif zamanlara doğru biraz hız düşüşü yaşadığım oluyor gibi ama çok büyük sorum hissetmiyorum. Çoğunlukla 40 mbit sonuna kadar alıyorum. Ben hatta yakın hattan ziyade onu gerek yurtdışı çıkışı, gerek daha merkezi toplanma merkezlerindeki trafiğe bağlıyorum. Ama gerçek sebebi ne bilmiyorum. Aslında saha dolabı uzak değil ama kablonun kat ettiği mesafe belki kuş uçuşu mesafeden farklıdır. Çünkü alabileceğin hız sistemde de 53 e kadar gözüküyor telekom sitesinde.

   Ve evet dediğiniz gibi bu halim ile akn sonrası 24 mbit olacak şekilde değişmesi çok iyi oldu bu konuda çok memnunum. Böyle birşey yapacaklarını sanmazdım. O müşteri temsilcisi çok anlayışlıydı. Pratikte de uygularlar herhalde.

   İlk bağlandığımda 50 vermişlerdi 1 gün sürdü sorun yoktu kopmuyordu . 1 Gün sonra hat değerim garip şekilde düştü snr falan yerlerde anca 20 30 mbit Max değeri alıp onun da Max değeri ile bağlanıyordu modem. O sıra kopmalar oldu sık sık. Kayıt açtım nasıl oldu ise hat değerlerim düzeltildi bundan sonra ertesi gün ve hızı da 32 vermişlerdi. Bir süre öyle kullandım, sonra kendileri 40 a çektiler hızımı ben demeden. Şimdi de mümkünse 50 alayım. Sorun olursa indiririz yine dedim.

   Şu an saat başı ortalama 4-5 crc hatası alıyorum. Kullanımda sorun ve internet kopması yaşanmıyor.

   Sizin dalgalanma konusunu takip ettim. Dediğiniz gibi peşine düşmek gerçek sebebi öğrenmek lazım.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim modem sıfır. Gece 03.30- 08.30 arası 72mbps aldığım içim modeme kusur bulmuyorum. İlk hafta sürekli 72mbps idi. Ve takip ediyorum çevredeki insanların alışkanlıklarına göre hız değişiyor. Yani bana sonradan yapılan hat paylaştırma vb. bir tür kazık attı telekom ama ortaya çıkmadı henüz bakalım.

  Upload işini bende görüşmüştüm. 4 tanımlı görünüyor ama testte 2 çıkıyor. Ancak Bir yere upload yaparken 380kb/sn civarlarında yapıyor. O yüzden o konuda şikayet etmiyorum.

  Şuan ping de sabit. Sadece belirli saatlerde özellikle gün içinde hız çok düşebiliyor. Dün gece 3'de yattım mesela o saate kader 38mbps üzerini göremedim.

  Birde 3 gün önce AKK kazığı yedim. Gece kullandıklarımı tablodan takip ediyordum. Bir sabah kalktım akk dolmuştur %100 ardından %80 diye mesaj geldi. Tabloyu bir açtım gece kullandıklarımın önemli bir kısmı gündüz kullanımlarına sonradan aktarılmış. 130GB civarı zarara uğradım. Tam bayrama denk geldi düzeltmediler. Bundan sonra günlük SS alacağım. Güvenim sarsıldı.

 • Fist @fist

  Ya benimkine ne demeli? 120Mbps alabileceğim görünürken, şimdi alabileceğim hız 56Mbps görünmekte. Telekom bir bok yemiş.

  Ben bununla ilgili ne yapabilirim?

  • berkerden @berkerden

   Dandik bir port ile mi değiştirdiler noldu ki. Altyapı kontrolünde kaç alabilirsiniz diye gözüküyor sitede.

  • Fist @fist

   @berkerden Saçmalık var. Beni telekom saha ekibi aradı. 78Mbps hız gelen görünüyorken, aldığım 79.100. Şaka gibi.

   adamlar hattımın ağzına etmişler.

  • berkerden @berkerden

   @fist 56 idi şimdi 78 falan hat değerleri bu kadar oynak ise bir sorun olmalı ortada. Kopma veya hız testinde hız düşüklüğü falan yaşıyor musunuz? Bir de yani bağlantı mı yapıldı yoksa bir süre sonra mı bu hale geldi?

  • Fist @fist

   @berkerden Malesef bir süre sonra bu hale geldi.

  • berkerden @berkerden

   @fist neyi değiştirdilerse eski haline getirseler çözülecek gibi geliyor ama işte onu yaptırmak da kolay iş değil.

  • Fist @fist

   @berkerden @ardazeytin ve ben bahtsız bedeviyi geçtik.

  • berkerden @berkerden

   @fist buna da şükür tabi 8-16 ya muhtaç olanlar da var ama yine de en kısa sürede eskiden olan daha iyi haline döner umarım 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   sizin durumu birkaç defa gördüm ben. Sizin portu kendi müşterisine verip sizi daha uzağa veriyor.

  • Fist @fist

   @ardazeytin Bu hiç aklıma gelmemişti. Müşteri temsilcisine ve teknik ekibe söylerim. İncelenmesini talep ederim.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @fist benim gün içinde hız dalgalanma olayı da bulduğum bulgulara göre şöyle oluyor, atıyorum hortumdan 100mbps kapasitede su geçiyorsa 4 tane kendi müşterisine 24 24 24 24 ayırıyor.Bana da ayırma yapmadan tümden 76mbps veriyor. Benim 76mbps alabilmem için en az 3 kişinin kullanmaması gerekiyor. Onlar ise öncelikli olduğu için istediği an 24mbps alabiliyor. Yani ben onları düşüremiyorum onlar beni düşürebiliyor. Teoride bana 75mbps vermiş de sayılıyor bu durumda.

   Rakamlar çok daha farklıdır tabi teknik olarak ama pratikte çözümlediğim durum bu.

  • Fist @fist

   @ardazeytin İşte seninle benzer sorunları yaşıyoruz. İnşaallah geçer.

  • berkerden @berkerden

   @fist @ardazeytin ama anladığım kadarıyla Arda'nın hat değerleri zayıflamıyor. Sadece hızı düşüyor.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @berkerden @fist evet hat değerleri oldukça iyi ve kararlı. Mesela tam iftar saati top patlayınca çok hızlanıyordu. Ben hep böyle ip uçlarından çözdüm olayı. O yüzden konunun üzerine gittiler şimdi 24 altına düşmüyor. şuan mesela 55 civarı testlerde çıkıyor ama indirmeye salarsan 8000kb/sn civarlarında geziyor ara sıra. Belli ki TT bir iş çevirmiş şikayet gelince baskı ile yeni bir ayar çekti. %100 düzeldi diyemem ama memnun kalacağım seviyede. Diğerleri vallaha billahada 24'den fazla vermem 8'e düşürürüm derken şimdi aynı paraya gündüz 55-75mbps gece 75mbps kullanabiliyorum. AKK yesem zaten 24mbps geliyor sabit. Fazla da kıllısını aramamak lazım. Her türlü probleme rağmen diğerlerine göre çok daha memnunum. 🙂

   AKK problemi için de aradılar. Çok anlayışlı biriyle beraber kontrol ettik. Ben gece kullanımının sabaha aktarıldığı yerlere nokta atışı verdim o da problem gördüğünü söyledi. Rakamlar %100 tutmuyordu ama en azından sistemde sorun olduğunda anlaşabildik. İlgili birimlere iletiyorum dedi. Çözülür muhtemelen sorunu kabul ettikleri için.

   Ben yinede modeme ayarı verdim. Gece 07.00'de reset atacak kendine. Bir bağlantı sıfırlansın. Tekrar aradıklarında onu da soracağım. Gerçi doğru gösterdi gösterdi bir sabah bir anda tüm tablo dağıldı. Sorun sayma ile ilgili değil veritabanı ile alakalı falan sanırım.

 • berkerden @berkerden

  @kasimpasali Sizin modem sorunluşmuş ama bende sizinki gibi sorun yok. Zaten hız sorgulama sisteminde 53 alabilirsiniz diyor telekom un sistemi. Ama öneriniz için sağolun, farkedilmez ise saç baş yoldurur.

 • berkerden @berkerden

  @ardazeytin 380 KB yüklerken görüyorsanız sıkıntı yok, bende yüklerken 250 KB civarı. Uzatmadan 4 verseler herkese de rahatlasak, hız arttı diye daha fazla yüklemeyeceğiz sonuçta 🙂

  Akn sorunu kötü olmuş ama çözerken herhalde.