Öncelikle amacım hızımı biraz daha yukarı çıkarıp denemek, sorun olmayacaksa nihai olarak 50-55 mbit almak istiyorum. Ve upload da 4 mbit olsun diye uğraşıyorum. Upload için de hem Cem Bey'in ifadesini hem de birçok kullanan kişiden bahsediyorum.

Download 40, up 2 alıyorum pratikte de.

3 kere kayıt açtım. İlkinde canlı destek yoktu online işlem merkesinden kayıt aç kısmından açtım. Telefonla döndüler ve çok kibar bir beyefendi vardı. Derdimi anlattım hatta o zaman 50 mbit üzerindendi anlaşmamız, baktı dedi ki sizin hat değerleri iyi ben 75 mbit olan pakete çıkarıyorum sizi ve çıkardı. Upload konusunda da zaten ay sonuna doğru 4 mbite çıkarma çalışmaları var dedi ve o zaman ben de üstelemedim zaten otomatik olacak mı diye sordum ve onay verdi. Ama sanırım bahsettiği YAPA içinde olanlar için miydi diye düşünmeye başladım. Sonrasında da bu download hızını arttırmada teknik ekip ilgilenecek dedi. Kapattık. Bu 12 Haziranda gerçekleşti. Sonucu ise "Talebiniz çözümlenmiştir." şeklinde gözüküyor. Ama bizim anlaşmanın 75 mbit olması haricinde bir fark olmadı.

2. Sefer canlı destekten yazdım, hız testi sonucunu istedi kayıt açtı. Hız testi normaldi. 23 Haziranda oluşturdum bugün 27 sinde dönüş aldım. Bayram girdi diye olabilir sorun değil. Sonuç online işlemlerde "Arızanız giderilmiştir. Hizmetinizi kullanmaya hemen başlayabilirsiniz." Cep telefonuna gelen mesaj ise "Değerli Müşterimiz, ariza kaydınızın incelenmesi sonucunda internet erişimizde teknik bir sorun bulunmamıştır. Bilgisayar ve modem bağlantılarınızı kontrol etmenizi rica ederiz." 2 alakasız ifade. Ve tabi değişim yok.

Bunun üzerine hemen yine canlı destekten yazdım sıcağı sıcağına. Aynı şekilde durumu anlattım. Otomatik cümlelere falan giriyor arada. Anlaşmanız 75 mbit, hattınıza 62 mbit tanımlı, modeme ulaşan 40 mbit diyor. Dedim hata olmasın max rate 62 mbit, modeme tanımlı olan 40 mbit. Yine önceki cümlesinin aynen tekrarladı. Sonra upload da da adsl için 1, vdsl için 2 deyip, başka yardımcı olabileceğim birşey var mı diyor. Karşı çıkınca da tekrar ediyor. Sonunda daha uzatmayayım, kolay gelsin dedim bitirdik.

Şimdi bu şekilde uğraşa uğraşa sonuca mı varacağız ne olacak bu böyle? Karşısında derdini anlatamadığını gördüğü birisi olunca insan ne yapacağını da bilemiyor.

#turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fist @fist

  Ya benimkine ne demeli? 120Mbps alabileceğim görünürken, şimdi alabileceğim hız 56Mbps görünmekte. Telekom bir bok yemiş.

  Ben bununla ilgili ne yapabilirim?

 • berkerden @berkerden

  Haklısınız sonuna kadar verilince zaten sorun olduğunu gördüm ben de hep ancak yine de 10 mbit daha arttırmak için uygun bir pay var gibi diye deneyelim diyorum. Sorun yaşarsak yine geri indiririz. Çünkü potansiyel varsa boşa gitmesin işimi daha hızlı görürüm birşey indireceğim zaman.

  7/24 aynı almıyorum ama çok aktif zamanlara doğru biraz hız düşüşü yaşadığım oluyor gibi ama çok büyük sorum hissetmiyorum. Çoğunlukla 40 mbit sonuna kadar alıyorum. Ben hatta yakın hattan ziyade onu gerek yurtdışı çıkışı, gerek daha merkezi toplanma merkezlerindeki trafiğe bağlıyorum. Ama gerçek sebebi ne bilmiyorum. Aslında saha dolabı uzak değil ama kablonun kat ettiği mesafe belki kuş uçuşu mesafeden farklıdır. Çünkü alabileceğin hız sistemde de 53 e kadar gözüküyor telekom sitesinde.

  Ve evet dediğiniz gibi bu halim ile akn sonrası 24 mbit olacak şekilde değişmesi çok iyi oldu bu konuda çok memnunum. Böyle birşey yapacaklarını sanmazdım. O müşteri temsilcisi çok anlayışlıydı. Pratikte de uygularlar herhalde.

  İlk bağlandığımda 50 vermişlerdi 1 gün sürdü sorun yoktu kopmuyordu . 1 Gün sonra hat değerim garip şekilde düştü snr falan yerlerde anca 20 30 mbit Max değeri alıp onun da Max değeri ile bağlanıyordu modem. O sıra kopmalar oldu sık sık. Kayıt açtım nasıl oldu ise hat değerlerim düzeltildi bundan sonra ertesi gün ve hızı da 32 vermişlerdi. Bir süre öyle kullandım, sonra kendileri 40 a çektiler hızımı ben demeden. Şimdi de mümkünse 50 alayım. Sorun olursa indiririz yine dedim.

  Şu an saat başı ortalama 4-5 crc hatası alıyorum. Kullanımda sorun ve internet kopması yaşanmıyor.

  Sizin dalgalanma konusunu takip ettim. Dediğiniz gibi peşine düşmek gerçek sebebi öğrenmek lazım.

 • berkerden @berkerden

  @kasimpasali Sizin modem sorunluşmuş ama bende sizinki gibi sorun yok. Zaten hız sorgulama sisteminde 53 alabilirsiniz diyor telekom un sistemi. Ama öneriniz için sağolun, farkedilmez ise saç baş yoldurur.

 • berkerden @berkerden

  @ardazeytin 380 KB yüklerken görüyorsanız sıkıntı yok, bende yüklerken 250 KB civarı. Uzatmadan 4 verseler herkese de rahatlasak, hız arttı diye daha fazla yüklemeyeceğiz sonuçta 🙂

  Akn sorunu kötü olmuş ama çözerken herhalde.