İyi günler General mobile firmasının servisiyle ilgili bir sorun yaşadım. Benden kullanıcı hatası altında para talep ettiler. Kabul etmedim ve cihaz halen onlarda elime geçtiğinde tüketici hakem heyetine şikayet etmek istiyorum burada izlemem gereken yol nedir?

Cihazın geçmişini anlatayım biraz fikir vermesi amacıyla. Cihazım aldıntan 1 ay kadar sonra ekranda kendi kendine dokunma sorununa neden oldu ve gönderdim 1 hafta içinde yapılıp geri gönderildi.

1 yıl kadar kullandıktan sonra yan tuşlar bozuldu gönderdim yine aynı şekil yapıp gönderdiler. Ben bu haftanın başında tekrar cihazımı şarj soketinin yumuşamış olması, pilinin az gitmesi, ekranda ölü pikseller olması ve kameranın bulanık çekmesi nedenleriyle servise gönderdim.

Servise gönderdiğimde not düştüm. Para iadesi istediğimi belirttim. Çünkü bu mecburiyetten 3. kez gönderişim ve ölü piksel nedeniyle 2. kez gidiyor. Cihazım ellerine ulaştıktan sonra tutulan servis raporunda açıkken şarj olmama sorunu servis formuna işlenmiş. Böyle bir şikayet olmadığı halde.

Bunun sonucunda teknisyen şarj soketinin kırık olduğunu ve ekranın darbe almış olduğunu tespit etmiş ve bunlar garanti dışı sayılarak ücret talep edildi. 215 tl gibi bir ücret. Şarj soketi ve ekran değişecekmiş. Bende ödemeyi reddettim.

Durum şu ki benim cihazım açıkken şarj oluyordu. Sokette kablo duruyor ama ilk günkü gibi sert değildi yumuşaktı sadece yani soket kırık değildi. Ayrıca hep cam kullandığım için ekranda kılcal çizik dahi yoktu. Ben cihazı düşürmedim bundan eminim. Yani hiç bir şekilde darbe almadı. Darbe almış olsaydı koruyucu cam kırılırdı ki oda hiç kırılmamıştı. Koruyucu camı çıkarttım ve servise öyle gönderdim.

Tuttukları servis formu hatalı ve kullanıcı hatası diye yönlendirilenler yanlış ve sadece saçma bir kaçış yolu olarak tercih edilmiş bir bahane. Cihazda sadece 2 yıla yakın kullandığım için ekran çerçevesindeki kaplamada çok az bir soyulma vardı.

Cihazımın modeli gm 4g bu arada. Çağrı merkezini aradığımda bana istersem cihazımın onlarda kalması şartıyla gm 5 modelini 650 tl fiyata verebileceklerini söylediler. Bu cihaz vatan gibi yerlerde 800 tl iken hepsiburada üzerinde 720 tl. Yani dalga geçercesine birde böyle bir değişim kampanyası önerdi çağrı merkezi.

Sonuç

Durumum bu tüketici hakem heyetine nasıl şikayet edeceğim. Dilekçemde neleri yazıp neleri yazmayayım. Bu işin incelikleri nelerdir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Online THH şikayet edebilirsin malın sana geri gelmesini beklemene gerek yok. Şikayetinde ise böyle böyle 3. kez gönderdiğim cihazın başka sorunları var olduğunu söyleyip benden garanti dışı para talep edildi. Ben cihazın para iadesini istiyorum gibi basitçe bir dilekçe yeter. Fatura sahibi kimse o başvurması lazım.

  Az biraz kendi reklamımı yapayım. 😀 https://panzehir.tv/tuketici-hakem-heyetine-basvuru-nasil-yapilir/ şöyle bir rehber hazırlamıştım. Adım adım gidiyor, edevlet gerekli sadece, varsa hemen başvurabilirsiniz. THH'de dilekçeyi kabul eder işlemlere başlarsa hangi şehirdeysen yoğun vs. değilse ufak bir şehirse birkaç ayda sonuçlanır. Ha yok büyük şehirdeysen eğer 6 aya kadar süreç işler. O sürede garantin bitse de problem değil bu arada senin başvurduğun tarih esas alınır. Paranı alırsın tıkır tıkır bir dahada GM'den kablo bile almadan basar gidersin.

 • sawgent @sawgent

  215TL'ye ekran değişimi yapacaklarını sanmıyorum. Sadece şarj soketi değişimleri için bile 50-60TL fiyat veren bir firma. Kaldı ki bu fiyata hem ekran hem de soket değiştireceklermiş.

  Ürünün alındığı ilk 14 gün ve ayıplı mal olmasının dışında para iadesi yada sıfır cihaz ile değişim aynı arızadan üçüncü kez servise gidip onarılamaması durumlarında geçerlidir. Herhangi bir sebeple üç kez servise gitmesi durumunda kabul edilmez.

  THH'ne durumu aynen anlatıp maduriyetinizi dile getirin. Gerekeni onlar yaparlar. Yalnız cihazın dışında fiziksel olarak hasarlar, çizik, darbe belirtisi varsa pek olumlu sonuçlanacağını sanmıyorum.