Merhaba arkadaşlar benim şu anda önemli bir sorunum var. 07.12.2016 tarihinde yani 8 gün önce vatan bilgisayardan lenovo vibe k5 note cep telefonu satın aldık. Yaklaşık 3 gündür saçma sapan telefonda kasmalar mevcut. Kendi kendine messenger veya word uygulamasına giriyor. Takılıyor menü tuşu geri tuşu veya ayarlar tuşu ve parmak izi sensörü çalışmıyor. Ürünü alalı 10 gün bile olmamışken böyle bir sorun ile karşılaşmak sinir bozucu. Şimdi benim bu konuda ne gibi haklarım var. Daha 10 gün bile olmamışken neler yapabilirim. 10 gün bile olmadan servise cihaz göndermek istemiyorum haklı olarak. Sizce neler yapabilirim iade edebilir miyim ? Sorunun bir tanesini başka bir telefon ile video kaydına aldım mesela ispat da edebilirim. Güncelleme yaptım cihazda gereksiz uygulamaları kaldırdım virüs taraması yaptım. Benim elimden gelen bunlar bence hala sorun olması üründe sorun olduğu anlamına geliyor. Yarın vatan bilgisayara gidicem sizce ürünü odeabank ile taksitle aldım. Başka bir ürün isteyebilir miyim ? Kimlerle muhatap olmalıyım ? Teşekkür ederim umarım destek alırım buradan 🙂 #akış #TeknoYardım #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ScKn @scknn

  Online satın aldıysan iade işlemleri çok kolay oluyorda mağazadan aldıysan kesin garantiye göndermeye çalışacaklardır.

  • mkocak @mmkocak

   Benim de buradan anlamadığım internetten alınan iade kolay oluyor da mağazadan ürün alan müşterinin ne farkı var. Ben telefonun kasıp kasmadığını kullanmadan nasıl anlayayım ? (Bu sorum tabiiki size değin onlara yanlış anlamayın) Bu konuda tüketici haklarımı tam olarak hangi kaynaktan öğrenebilirim acaba şu anda araştırıyorum sorun tekrar ettiği için.

  • ScKn @scknn

   @mmkocak Valla tamamen haklısın. E-Ticaret kanunu daha mı keskin işliyor bilmiyorum ama netten aldığın ürünü iade etmek hatta keyfi şekilde iade etmek bile mümkünken böyle zamanlarda mağazanın sorun çıkarması aklıma sadece şu sonucu getiriyor. E-Ticaret üzerinden alındığında direkt olarak firma deposundan çıkıyor ve firma bu yükü yükleniyor iade olursa ama iş mağaza olunca mağazanın belli bir kota doldurma satış yapma endişesinden iade almak istemiyor ve işi yokuşa sürüyor olmalı.

  • Asaf Duru @asafduru

   @mmkocak Mağazada da ayıplı ürünü iade hakkı var ama işte taş koyuyorlar. e ticaretde kurallar daha katı. 15 gün içerisinde mazeretsiz iade hakkı var

 • Orcun @orcun

  Onlar garantiye göndermeye çalışırlar ama kutudan ayıplı çıkmış bununla ilgili yasada birebir yenisi ile değişimini veya para iadesini vs. satıcı yapmak zorunda diyor. Diretirlerse müdürünü çağır biraz ses tonunu yükselt ki mağazada birde sana baksınlar. Hakkını ararsan değiştirirler ha yok abi bozuk çıktı bu getirdim dersen alır garantiye verirler 10 gün 20 gün 1 ay 50 gün sallanırda sallanır tamir edilir gelir vs. vs. çile bülbülüm çile.

  • mkocak @mmkocak

   Teşekkür ederim tam olarak bu konu ile ilgili önce vatan bilgisayara uğrayayım istediğim sonuca ulaşamazsam direk olarak zaten danışmak için tüketici hakem heyetine gideceğim. Üstelik odeabank ile aldım iade etsem bile kredinin de iptal olma ihtimali var mı bilmiyorum ? Belki o sözleşme ile alakası yoktur. Bu konu ile ilgili yasa hangisi onu bulmalıyım heralde.

  • Orcun @orcun

   @janparey Yasada öyle şeyler yapılması gerekmiyor da işte amaç kullanıcıyı yıldırma sallama mağdur etme üzerine kurulu olduğu için bunlarda alikıran başkesen gibi takılıyorlar. Yoksa şu garanti mevzuatına işte uygulamayanlara 3 sene hapis cezası bunu şeeden mağazaya gelirinin yarısı kadar ceza uygulanırsa işte o zaman elleri ayakları titret ayağını yalarlar da durum malesef farklı.

 • Asaf Duru @asafduru

  6502 sayılı kanun;
  Ayıplı mal
  MADDE 8 –(2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.
  Ayıplı maldan sorumluluk
  MADDE 9 – (1) Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür.
  (2) Satıcı, kendisinden kaynaklanmayan reklam yoluyla yapılan açıklamalardan haberdar olmadığını ve haberdar olmasının da kendisinden beklenemeyeceğini veya yapılan açıklamanın içeriğinin satış sözleşmesinin akdi anında düzeltilmiş olduğunu veya satış sözleşmesi kurulma kararının bu açıklama ile nedensellik bağı içinde olmadığını ispatladığı takdirde açıklamanın içeriği ile bağlı olmaz.
  İspat yükü
  MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.
  (2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.
  Tüketicinin seçimlik hakları
  MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
  a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
  b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
  c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
  ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

 • mkocak @mmkocak

  5 ya da 6 tane video çektim şu an başka bir cep telefonuyla. Kendi kendine arama bile yapıyor cihaz onu da video kayıt ettım. Kasıyor ekran gidip geliyor tuşlar basmıyor. 9 günde pert oldu cihaz çok net iade etmek için elimden geleni yapıcam istemiyorum ben bu cihazı çok net.

  • Asaf Duru @asafduru

   Biraz çirkeflik et. Baktın ille servise göndereceğiz diyorlar alabilirsen bununla ilgili bir yazı al. Alamasanda telefonu verme, çektiğin videoları CD'ye kaydedip ekleyerek THH'ne başvur. Servise verirsen o işten biraz zor hayır çıkar. THH'de de ücret iadesi iste.

  • mkocak @mmkocak

   @manikdepresif Evet kesinlikle servise vermeyeceğim zaten. Sinirlerim de çok bozuldu ayrıca. Bakalım yarın neler olucak gelişmeleri de buraya yazarım.

 • mkocak @mmkocak

  Ürünü bugün vatan bilgisayara götürdüm sabahtan. Başka bir ürün olsaydı iade alacaklarını fakat sadece cep telefonunu alamayacaklarını servise gönderip onların bilirkişi raporuna göre hareket edeceğimi söylediler. Ben de servise göndermek istemiyorum ürünün arkasında durmaları gerektiğini söyledim. Daha sonrasında tüketici hakem heyetine gittim onlar da bana servise gönder onlar bir rapor versin ona göre hareket ederiz dediler. Hatta bana internetten alsaydın 15 gün iade hakkın var internetten al bundan sonra dedi oradaki arkadaş. Bundan sonra vatan bilgisayardan 5 liralık ürün bile almam. 5 sene önce sorun çıkaran telefonumun ücret iadesini yapan aldığım 11 ürünün 5 tanesinin yenisini veren 1 tanesinin ücret iadesini veren Teknosa kadar güvenilir değil vatan bilgisayar. Bim yada a101 den telefon alsam 1 hafta sonra koşulsuz iade edebiliyorum internetten daha uygun fiyata aldığım ürünün servise göndermeden koşulsuz iade edebiliyorsam. Bundan sonra mağazadan asla ürün almam. Esnafı da büyük işletmesi de yerin dibine batsın. Vatan bilgisayar da bilgisiz insanları yolsun dursun.

 • Asaf Duru @asafduru

  Ne oldu senin telefon işi. Bu telefonu almayı düşünüyorum, ne dersin?