Beyler birşey sormak istiyorum simdi elimdeki 160gb wd hdd'mi bir hdd kutusuna takıp leptobuma usb 3.0 ile bağlamak istiyorum fakat o hddyi depolama için değil içine linux kurup leptobu linux ile başlatmak istiyorum böyle birşey mümkünmü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KontDRACULA @kontdracula

  Olur niye olmasın.
  Laptop USB den açılmayı desteklesin yeter. Ama 160gb ise muhtemelen çok eski ve yavaştır. Yani USB 3.0 hızına rağmen yavaş olacaktır.

  • Semih ARDIÇ @semih41zmit

   Yok wd blue yeni disk fakat kafamdaki soru hani dock'u alinca hddyi bilgisayar linux olarak baslatirmi? Pc:ativ book 9 lite

  • Semih ARDIÇ @semih41zmit

   @asetik-asit aynen dock'u takmadigimda leptobun icindeki windows acilcak docku taktigimda hddnin icindeki linux boyle biyse mumkunse bi tane dock alicam

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Windows harddiski söküp kurarsanız sanırım olur. Şöyle kurmanız lazım. Bir flaş belleğe unetbootin ile indirdiğiniz linux distrosunu yazdırın. Flaş bellekten live olarak açın. Masaüstünde yükleme kısayolunu göreceksiniz. Zaten tek harddisk olarak usb harddisk bağlı olmuş olacak. Ona swap alanı olmadan yükleyin. Swap alanı oldumu aşırı yavaş çalşıyor usbden. Yükleme bitince usb harddiskinizden boot edersiniz. Gerektiğinde biosdan boot ayarınızı usb'ye alır harddiskinizi takıp açarsınız, gerektiğindede usb harddiskinizi söküp biosdan bootu windowsa verip devam edersiniz. Ancak bunları tam olarak onaylayan birinden de duyun. Ben sadece usb harddiske kurma aşamasını yaptım. Yanında windows yoktu. Kolay gelsin. Ana mesajada #akış #TeknoYardım #Linux eklerseniz mesajınız daha kolay bulunur.

 • mstfanar @mstfanar

  Live linux kurmayı deneyebilirsin hdd ye. USB yerine HDD ye kurmuş olursun.