Bir saat kadar Batman Arkham Knight oynadım ve sonuç:

Görsellik, oynanış, atmosfer ve etkileyicilik çok iyi, önceki oyunların üstüne çıkmış kesinlikle.

Batmobile gösterişli, kullanışlı ve keyifli. Kullanmaktan sıkılacağımı hiç sanmıyorum.

Karakter modellemeleri ve animasyonları Witcher 3 kalitesine yakın ama özellile modellemeler ve doku kaliteleri biraz daha aşağısında bence.

Optimizasyon kısa ve öz olarak "berbat", tam bir performans ve stabilite kaosu yaşıyor oyun. Rocksteady'nin en kötü optimizasyonlu oyunu diyebiliriz rahatlıkla. "Konsol portuyum ben" diye bağırıyor:

- 30 fps sınırlaması var. "ini" dosyasında değiştirilebiliyor ama tavsiye etmem.

- Unreal motorunun efsanevi stuttering sorunu kendini özletmiyor, tam gaz devam. Yukarda yazdığım 30 fps sınırını kaldırırsanız yöresel bir etkinlikten ulusal bir festivale geçiş yapıveriyor. 30 fps sınırı aktif olsa, 4 GB video belleğiniz en az 8 GB RAM'iniz olsa bile festival coşkusunu size tattırıyor, Batmobile ile hızlı gitmek teoride kalıyor anlık fps düşüşleri ve oynamaları nedeni ile.

- Oyun içi ayar seçenekleri çok az, Motion Blur bile kapatılamıyor; bahsettiğim "ini" dosyasından kapatmaya çalışırsanız oyun göçüyor, şaka değil. Gösteririm ama elletmem diyor resmen. MB'u kapatan birçok kişinin oyunu göçmenin ardından kendini imha etmiş, evet, yine şaka değil, oyun kendini silmiş! Neyseki ben yaşamadım imha olayını ama her ihtimale karşı yedeğini almıştım oyunun.

- Nvidia GameWorks görsel anlamda iyi işler başarıyor ama performansa öldürücü darbeyi vuruyor. Özellikle "Interactive Smoke/Fog" ayarı çetenin başı; kapatıldığında 20-30 fps civarı artış görülebiliyor. Duman efektleri güzel olsa da Assassins Creed IV Black Flag'deki gibi abartılı bir efekt oluşturuyor.

- NGW duman kapalı, diğerleri açık ve tüm ayarlar en sonda iken 40-115 fps arasında sonuç alıyorum benchmark'da. 40 fps minimum sebebi de stuttering ne yazıkki. Oyun ekran kartımın 4 GB belleğini sonuna kadar sömürüyor ve Thief 4 vari bir "memory leak" sorunu da olması büyük ihtimal.

- Doku çözünürlüğü için en yüksek ayar "normal" ve 50-55 GB yer kaplayacağı söylenen oyun 35 GB yer kaplıyor. Yani yüksek çözünürlüklü doku güncellemesi çıkabilir ya da performans sorunları yüzünden son anda oyuna eklemekten vazgeçtiler.

- Dedikodu kıvamında olsa da son bomba oyunun Denuvo ile korunduğu söylentileri. Umarım yalandır, yoksa bu kadar parlatmanın üzerine cila hiç çekilecek gibi değil.

Almayı düşünenler kesinlikle beklesin adam gibi yamalar çıkana ve sorunlar giderilinceye kadar. Sorunlar tamamen giderilmezse büyük bir indirim olmadan da almayın derim. Ben Witcher 3'e dönüyor ve en az bir aylığına bu oyunu unutuyorum.

#akış #Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap