MESUT ÇEVİK'E AÇIK MEKTUP

Tesadüfen Teknoseyirdeki akışta linkini gördüğüm yazı üzerine yazıyorum. Gördüğüm gün yazacaktım bugüne kalınca yazını devamıda gelmiş. Neyse önce linklerini vereyimde görmemiş olanlar okuyabilir. Samimiyetten dem vuranların samimiyetsiz yazılarını görünce dayanamıyorum. Öncelikler niyetim hakaret yada karalama değil ama işte samimiyetten uzak şeyler görünce bende açıkça gerçekleri yazan biriyimdir.

http://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Applein-samimiyetsizligi-iPhone-6-lansmani-ile-tescillendi.htm

http://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Apple-Pay-ve-NFC-sektor-icin-bir-devrim-mi-Yoksa-sadece-Apple-icin-yeni-bir-sey-mi-Bolum2.htm

Şimdi sırayla kendince eleştirelerine bakalım

1) Büyük ekran iyimidir?

Bu soru kullanıcıya göre değişir. Geçmişti evet tek elle küçük ekranı savundular ancak kullanıcılardan talep gelince ek seçenek sundular. İsteyen küçüğünü isteyen büyüğünü alsın bunun kötü olan tarafı ne? İnsanlara seçim hakkı tanınması niye sizi bu kadar rahatsız ediyor? Birde 2K ekran demişsiz. Kafanız güzel sanırım millet daha 50" TVde izlediği görüntü 720P mi yoksa 1080P mi onu anlamıyor avuç içi kadar bir ekranda niye 2K yok diyorsunuz. Bu konularda cahil olduğunuz belli insan gözü 300PPI dan sonrasını ayırt edemez. Zaten Retina teknolojiside burada geliyor Apple'ın ama tabi sizin gözler insan üstü bir yapıya sahip 400 ile 500ppi arasındaki farkı falan anlayabiliyorsunuz.

2) Pil Ömrü

Kulladığım 4s'i ilk çıktığı zaman almıştım sadece "ALO" demek için kullanırsam 3 gün gidiyor. Ama yok ben bütün gün nette gezineyim bir yandan oyun oynayım diyen biri için piyasadaki hiç bir telefon 1 günden fazlasını sunmaz. Kaldıki bir editör olarak nasıl elinize alıp test etmediğiniz bir ürünün bataryası kötü diyebiliyorsunuz? Apple işlemci %50 daha daha az enerji harcıyor diye ekledi sunumda. Bataryada büyüdü. Neyin kafasını yaşıyorsunuz o zaman? Ekrandan videosunu izlediğiniz bir şeye nasıl olmamış dersiniz? Ondan sonra samimiyet diyorsunuz.

3) Kamera ve 4K

iPhonun en güçlü olduğu yanlarından birisidir kamera. Piyasada en iyi çeken 5 telefon sorsalar birisi iPhonedur. Kaldıki TrueTone Flash ilede gerçek bir inovasyon yaptılar 5s ile. Bu seferde optik sistem üzerine ve titreşim önleme üzerine giderek daha da mükemmel hale getirdiler ama sizin için hala piksel sayısı önemli sanırım. 8MP olmasına dem vurmuşsunuz. O piksel sayılarına sokaktaki sıradan birisi bakabilir ama editör ünvanına sahip biri böyle bir yanlış yapmamalı. Benim kullandığım D300 12MP mesela. Şimdi onun piksel sayısını geçen telefonlar daha mı iyi çekiyor? Gülünç olmayalım. Fuji T1 incelemenizde ben fotoğraf editörü değilim fazla anlamam demiştiniz. Bırakında anlamadığınız konularda konuşmayın o zaman.

Ha birde niye 4K yok demişsiniz? Yine sanırım kafanız güzel sanıyorum. Kaç kişide 4K ekran var? Kim nerede izleyecek? Kaldıki Z2 gibi telefonlarıda varda ne oluyor? 30 saniye sonra cayır cayır yanıyor kapatıyor kendini. Bugün TVde izlediğiniz diziler bile çok yüksek bütçelere rağmen 1080p çekiliyor. 4Kyı işlemek ve izlemek için nasıl bir işlem gücüne ihtiyaç olduğundan haberiniz yok sanırım. 4K olacağıne 240fps olsun kullanıcının çok daha işine yarar merak etmeyin. Ve yine söylüyorum bilmediğiniz konularda ahkam kesip cahilliğinizi belli etmeyin.

4) NFC mevzusu

Yılladır NFC olduğunuz bizde biliyoruzda günlük hayatınıza nasıl bir katkısı olmuş onu yazmamışsınız. Birde googleda wallet var diyede yazmışsınız. Herhangi bir ödeme yaptınız mı onunla? Yoksa yine üreticilerin diğer işe yaramaz teknolojiler gibi bunlarda kağıt üstünde kalabalık yaratan özellikler olmasın? Şimdiye kadar günlük hayatta aktif olarak kullanılmayan teknolojiler bundan sonra her yerde göreceksiniz. Ayrıca Apple teknolojiyi ilk kullanan değil en iyi kullanandır bunu unutmayın.

5) iPhone en pahalı yalanı

Kusura bakmayın artık yalan diyorum zira 2500 liraya HTC M8, 3 binliraya LG nin yamuk telefonları varken iPhonenun 2 binlira civarından gitmesi onu nasıl en pahalı yapıyor merak konusu. Birde sanki fahiş zam yapılmış gibi denmiş. İşte 100 tl kadar arttıki fiyatı o TRdeki dolar kurundan dolayı. Yoksa ABD fiyatı yine aynı. Niye 32GB yok diyorsunuz ya bende soruyorum niye diğer üreticilerde 64 ve 128GB yok? Hadi cevap verin. LG demi, Samsung tamı yoksa HTC demi var 64gb ve sonrası?

Madem samimiyet diyorsunuz bunları şimdi ne diye yazdınız açıklayın. Lansman öncesi övgü ile Appledan bahseden kimdi? Büyük ekran geleceği aylar öncesinden bilinirken bir kez olsun büyük ekran yapmasın demediğiniz halde ne diye sizi bu kadar rahatsız etti? Acaba lansmana çağırmadığı için olabilirmi. Ha birde kendi çalışanlarını dolduruyor demişsizi. Ön sıralar tabiki kendi çalışanları olacak zira onlar aylarca emek verip üzerinde çalıştıkları bir ürünün sunumuna gitmelerinden daha doğal ne olabilir? Onun haricinde Mehmet Öz gibi kendi alanında tanınmış pek çok insanda oradaydı bilmiyorsunuz sanırım bunuda.

Kusura bakmayın ama sizin samimiyetsizliğinizi herkes görüyor. Sadece bu Apple yazısından da bahsetmiyorum. Daha dün AMD size kart yollamıyor diye çocukça yerden yere vurmuştunuz firmayı. Ondan sonra yine daha düne kadar nerdeyse iPhone ile kıyasladığınız GMyi şimdi yerin dibine sokanda siz değilmisiniz? Demezlermi hergün U dönüşü yapıp konuşan birine nasıl güvenelim diye? Merak ediyorum acaba bu eleştirileri sizin reklamlarda oynadığınız Exper için yada size bolca reklam veren Casper içinde yapabilecekmisiniz? Belki para vermeyi kestikleri zaman GM gibi onlarıda yerin dibine sokarsınız ondan sonrada alkış beklersiniz.

Birde yazınız için ben kötü birşey yazmadım demişsiniz. Ya kendi yazdığınızı kendinizin dahi anlamadığı bir editörsünüz yada bizi salak yerine koyuyorsunuz. Karşınızdaki kişileri çok fazla küçümsemeyin bence. Nihat Genç gibi içi boş yazılarla birilerine sataşarak kahraman olmayıda beklemeyin.

İyi günler.

--
Ongun Batuhan ALTAN
http://www.fotodizayn.com

#donanımhaber
#DH
#MesutÇevik
#Apple
#iPhone6
#iPhone6Plus
#iPhone
#AppleWatch
#NFC
#iOS8
#iOS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • OBA @oba

  DHde üyeliğim olduğu zamanlar hem kendisine hem günede eleştrilerimi yazmıştım ama orada cevap verme zahmetine girmedikten sonra ben bu saatten sonra bişey beklemem.

 • murat Y. @rapmonster11

  onu çağırmadılar diye zoruna gitmiş galiba apple hep böyle onu seven de böyle seviyor zaten saçma sapan şeyler yazmış

 • OBA @oba

  Tabi benden cevap beklemiyorum ama DHde hala üyeliği olanlar muhtemelen link atarki kendiside büyük ihtimal denk gelecektir. Bundan kendisine bir ders çıkarırmı o önemli. Ben onuda zannetmiyorum.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Ben sana tek tek cevap vereyim: Numaralandırmana göre yazacağım:
  1. Boyutları diğerlerine göre kaba ve büyük kalıyor demiş. Bence doğru demiş. Alttaki ve üstteki barlar kocaman. HTC One M8 eleştirdiler ama hoparlör var olur okadar dediler. İphone 6 da ne var? Kocaman 2 tane bar... Tabi kişye göre kullanımına göre değişir. Zaten onada saygı duyuyorlar... Piksel boyutlarına değinmişsin 300ppi dan sonra insan için abartı demişsin fakat 2k qhd ekranları gördünmü bilmiyorum ama ekrandaki nesneler okadar net okadar yumuşakki sen bile hayran kalırsın. Tabi 2K ve QHD için teknoloji erken herkes gibi bu konuya bende katılıyorum.
  Mesela şunu bir örnekle açıklayayı:
  Evinde Tüplü 80 ekran televizyon var... 2-3 metreden izliyorsun. Fiyatı 300-500TL
  Sen gidip FHD 106 ekran LCD yada Led almışsın 1000-2000 TL Aynı şeyi görüyorsun ? Ama fark var biri daha net daha geniş alan sunuyor... Sen gidipte tvdeki piksellerimi sayıyorsun?
  Bu tezine göre LCD TV ler telefonlara göre daha iyi... 4.7 inch FHD bile çok?
  Adamlar ekran büyük olsun diyor telefon büyük olsun demiyor!
  FHD ekranında olsa sistemin donanımın izin veriyorsa 4K video oynatırsın kalitesine hayran kalırsın. 2K da daha çok hayran kalırsın..4K çok daha iyide olabilir kötüde olabilir...

  2. Biz teknoloji takipçileri mobil sektörü yakından takip edenler bilirlerki vaad edilen seviyelerin altında kullanım oranlarına sahibiz... Adamlar 3g açıyo kullanmadan kastırmadan şukadar saat kullanabilirsin diyor. 80 saat müzik çalıyormuş... Ama arkaplanda birşey yapmazsan! 11 saat video oynatıyormuş tabi arkaplanda birşey yapmazsan! Madem okadar iyi şarj ömrü sunuyor niye 5-6 saat boyunca oyun oynarsınız demiyorlar ? oynatamıyor! Çünkü 3-3.5 saat bile geçmeyecektir! Yani bir gelişme yok...
  Diğer telefon markları 2-3 saat arası oyun (3D kaliteli ) oynatıyo en fazla

  3. Kamerası iyi çekebilir ama günümüzde millet 20mp 40mp sunarken (1000-1500TL ye) sen 8MP daha iyi çeken kameram var diyorsun tıpkı htcnin yaptığı hata gibi... Tabi buda kişiye göre değişir ama teknolojik gelişimi bakımından kamerası yine yerinde sayıyor... Kalitesine birşey demiyor gerçekten güzel çekiyo ama günümüzdeki talebe ve rakiplerine göre yetersiz.

  4. Apple NFC yi keşfeder 😀 Bu konuda apple nfc teknolojinin yaygınlaşmasını sağlar. Fakat şöyle birşey var Android sisteminiz NFC destekliyorsa temassız kartlarınızı tanıtıp kullanabilirsiniz. Yeni birşey değil. Mesela kredi kartıyla One M7 ile NFC kullanarak ödeme yapabiliyorum. Mesela istanbul kartı telefon tanıyor ama sistem izin vermediğinden kullanamıyorsun. Yani yaygınlaşmasına apple öncülük edebilir. Ama NFC yeni birşeymiş gibi sunmaları ve savunmaları iyi birşey değil.

  5. Iphone En pahalı yalanı doğru değil. Fiyatları görmedin mi? 2350 en düşüğü...3250 en yükseği...
  Mesut abi 2000 lira üstü telefonlar için fiyatların kötü olduğunu haketmediğini hep söyler. Kaldıki One M8 için alaylı şekilde fiyatı tiye aldığıda oldu. Zaten anlamıyorum sizin gibileri niye bukadar tüketim çılgınısınız? Kardeşim 2500-3000 TL den bahsediyoruz ve seneye yenisi çıkacak yine daha pahalı olacak ve alacaksınız... Yok ondan iyi şundan güzel fiyatı hakediyor saçmalamayın yahu! Iphone 6 dan daha hızlı telefonlar 1200-1500 tlye satılıyor...Sistem yavaşlatıyor ama donanımlar daha yüksek!

  DH yi ve editörlerini takip ederim.... Biri ürün yollamıyorsa yerden yere vuracaklar tabi... Teknoloji sitesi ve resmi bir teknoloji kurumu... Ürün yolladıklarında da inceleyecekler...
  Discovery ilk çıktığında f/p olarak en iyi telefon dediler. Discovery 2 için aynısını söylemediler... Hatta yok GM den para alıyorlar falan dendi...

  Bence çok ön yargılısınız... Iphone 6 da olsa 10 da olsa htc sony samsung lumia da olsa 2000 tlden sonrası boş...ne koyarsa koysun...isterse boyum kadar ekran koysun yine haketmiyor...