Aşağıda bıraktığım video serisinin hepsini izledim, HTML öğrendim biraz diyebilirim. Şimdi de WEB sitesi yapımın da bir arkadaşım C# öğren ASP'ye çok benziyor zaten dedi. Sizce C# öğrenmem site yapımında işe yarar mı?
Temel için bunları öğreniyorum şimdilik daha sonra oyun yapımına da geçmek istiyorum.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWctyKyPphPjm1jnFNsQfOIDgR3wf-prc

XHTML (HTML) ve CSS Dersleri (Türkçe) - Yakın Kampüs

Yakın Kampüs HTML ve CSS derslerini bu seride bulabilirsiniz. Derslerimizi Erol Mesut GÜN Hoca'mız anlatıyor. www.yakinkampus.com www.facebook.com/yakinkampu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • liffrey @liffrey

  Bence daha temel şeyleri öğrenmeniz gerekiyor arkadaşınızla birlikte yazılıma başlamadan önce.

  • Joker @joker

   C# öğrenmem web sitesi yapımın da pek işime yaramaz mı? Oyunlar içinde ilerde iyi olur diye C# öğrenmeyi düşünüyordum.

  • Synth @synth

   @joker Oyun yapımı ayrı iş, web sitesi yapmak ayrı iş. Kullandığın dil ortak olsa da kavram ve yöntem olarak birbirinden çok çok farklı şeyler. He, web sitesi yapıp oyun geliştirmeye geçsen hiç mi faydası olmaz, olur tabii ki ama çok çok az olur bence.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @joker C# ile sitenin arkasını yaparsın ancak özellikle kullanıcının gördüğü kısımlarda JavaScript bilmen gerekecek.

  • Joker @joker

   @ozgurg JavaScript için video kaynak öneriniz var mı?

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @joker Ne yazık ki şunu izle, tüm sorunlarını çözersin diyebileceğim bir video yok.
   Öğren dedim ama devamını getiremedim. 🙁

  • Synth @synth

   @joker Udemy'den alabiliyorsan şu kurs muhtemelen işini görecektir. Ben izlemedim ama eğitimcileri fena değil, muhtemelen kaliteli içerik hazırlamışlardır. Bu kursu yalayıp yutarsan web geliştirme konusunda sağlam bir başlangıç yapmış olursun, sonrası senin kendini geliştirmene ve bol bol proje yapmana bakıyor.

   Tavsiyem, alıp izlemeye karar verirsen dizi izler gibi dümdüz izleme veya derste yazılan kodu katip gibi kopyalama 🙂 Kodu al, üzerinde değişiklik yap, sağını solunu kurcala, gerekirse bişeyleri boz ve çözmeye çalış; öğrendiklerinle kendin ufak tefek projeler yap. Bir fayda sağlaması ya da çok uçuk kaçık şeyler olmasına gerek yok. En basit şeyler bile faydalı olur ama mutlaka yap.

   Son tavsiyem, bu işi öğrenmeye niyetliysen ve niyetinde ciddiysen işin mantığını ve kavramları öğrenmeye çalış. Diller, teknolojiler gelip geçici ve özünde hiçbir önemi yok. Hangi dili kullandığına vs çok takılma, konudan konuya veya dilden dile atlamamaya çalış. 100 saat boyunca tek bir dili kullanmak, 10ar saatten 10 farklı dil kullanmaktan kat kat daha faydalı olacaktır. Kavramları öğrenip anladıktan sonra dilin kendisini ve inceliklerini öğrenmek çocuk oyuncağı 🙂 Tecrübeli yazılımcılar oturur birkaç günde öğrenir ve proje yapabilecek hale gelebilir. O yüzden çok takılma o mevzulara. Sana attığım gibi bir kursu baştan sona takip et sağa sola çok sapmadan. Tabii ki keyif almıyorsan kendine işkence etmenin de manası yok ama yapmamaya çalış yine de :))

   https://www.udemy.com/course/komple-sifirdan-web-gelistirme-kursu/

  • Synth @synth

   Bir ekleme daha yapacağım, programlama ile ilgili her konu için geçerli bu, temelleri öğrenmeden heyecana kapılıp ileri konulara atlamaya kalkma. Anlamayacağını garanti edebilirim. En iyi ihtimalle anladığını sanacaksın ama temel zayıf olduğu için o bilginden faydalanamicaksın. Aynı hataları yaptım zamanında 🙂

   Bir yol haritasını izlemek o yüzden daha temiz ve garanti çünkü bunun gibi şeyleri tecrübe etmiş yazılımcılar en ideal şekilde sıralıyorlar konuları.

 • kei @kei

  Javascript ile gidin. Ben de javascript'e başlamayı düşünüyorum. Şöyle düşünün kullanıcıdan girdi alıp (yazı, resim, video) bunu işleyip veritabanına işlerken işleme kısmında sunucunun gücünü mü kullanmak daha mantıklı yoksa kulanıcının elindeki aletin gücünü mü? Javascript ile genelde o yük kulanıcıya yükleniyor. C#'ın web ile ne alakası var ben bilmiyorum. python neyse de cidden anlamadım.

 • Synth @synth

  Yarar ama sana tavsiyem bunlardan önce web ile ilgili bazı kavramları öğrenmen. Kabaca şöyle bir yol haritası izlenebilir:

  - internet nedir ve nasıl çalışır
  - istemci/sunucu yapısı nasıl çalışır ve frontend ile backend kavramları nedir
  - Orta seviyeye kadar HTML (HTML anatomisi, HTML syntaxı ile en temel HTML etiketleri, HTML formları, SEO'da faydalı pratikler)
  - Orta seviyeye kadar CSS (Temel syntax, HTML/CSS entegrasyonu ve farklı entegrasyon yöntemlerinin farkları, CSS selectorler, specifict, pseudo selectorler, box model, CSS ölçü birimleri, flexbox ile grid, layout işlemleri, transform ve animasyonlar, responsive design, media queryleri, CSS değişkenleri)
  - Orta seviye JavaScript (Temel syntax, DOM kavramı ve DOM manipülasyonu, eventler, promise, callback, async/await, fetch api, ES6 spesifikasyonları, JavaScript'te prototype ve classlar)

  Bu dediklerimi takip eder, öğrenir ve basit projeler yaparsan aslında iş görür bir frontend geliştirici seviyesine gelmiş sayılırsın. Frontend için bu saydıklarım şart ve alternatifi yok. Backend'e geçtiğinde ise seçenekler tonla var, o noktaya gelirsen yine konuşuruz 🙂 Frontend'de biraz daha devam etmek istersen React veya Vue gibi bir önyüz kütüphanesinden devam edebilirsin. İşin o kısımları da derya deniz

  • Joker @joker

   Söylediklerinizi tek tek yapmaya çalışacağım. Frontend için bunların şart olduğunuzu söyleyerek bu işte çok bilgili olduğunuzu düşündüm. Bu arada JavaScript videolu kaynak önerisi olarak ücretsiz bildiğiniz var mı? Teşekkürler bu değerli yorumunuz için.