Merhabalar arkadaşlar.
Bu rehberimizde kendimi, kendi çapımda geliştirdiğim bir konu olan donanım ve pc toplama konusunda bir kaynak hazırlayacağım. @leventp hocamız, üstadımız yanında denizde damla olsakda, bilgi paylaştıkça çoğalır diyerek oturuyorum klavyemin başına.

Rehberimize geçmeden önce bazı püf noktalardan bahsetmek istiyorum.

*Oyun sistemlerinde EKRAN KARTI sistemin klalbini oluşturur ve en yüksek bütçeyi hak eder.
-Ekran kartı seçiminde önemli unsurlar, bellek arayüzü BİT değeri, ve Chipset model numarası dikkate alınmalıdır. Ekran kartımızn Ram kapasitesinin çok fazla bir önemi olmadığını belirtmekte fayda var. Piyasada 4GB lık 200-250 lira aralığında GT 630 HD 7730 gibi eskimeye başlamış ve giriş seviyesi ekran kartları bulunuyor.Bana göre bu durum firmaların giriş seviyesi ekran kartlarını Casper Exper ve diğer markaların hazır sistemlerinde kullanmak ve donanım listesinde kabarıklık yaparak tercih edilebilirliğini artırmak için kullanılıyor. Tabi birde zamanında yanlış bilgilendirilmiş kullanıcıların "4GB" a duydukları sempatiden yararlanmak da olabilir.

*RAM konusda yanlış öğrenilmiş konulardan biridir arkadaşlar. Ne kadar fazla RAM o kadar fazla performans değildir. Eğer sistem rander için kullanılmayacaksa 4GB ram yeterlidir. dilerseniz 8GB'da kullanılabilir fakat bundan fazlası gereksiz olacaktır.

*SSD evet sistemin en önemli noktalarında biri. Hiç yoksa işletim sistemini kurmak için 32GB da olsa alınmalı bence. Yani SSD olsun çamurdan olsun diyorum. Okuma/Yazma hızlarına takılmayın en yavaşı bile HDD'den çok daha hızlıdır.

Aslında yukarıda birçoğunuz bildiği ve okurken sıkıldığı, belkide buraya kadar gelmeden kapattığı bir yazı oldu, fakat ufak bir bölümün ise yanlış öğrendiklerini düzeltme şansı bulduğu bir bilgilendirme oldu. Lafı daha fazla uzatmadan asıl konumuza geçelim...

Evet arkadaşlar, PC toplarken ilk yapmamız gerekn şey bütçemizi belirlemek. ardından AMD mi? İNTEL mi? sorusu-nun cevabını vermek. Bu sorunun cevabı Bütçemiz ile doğrudan alakalı. Eğer 2000 Liranın altındaysa bütçemiz AMD Tercih etmemiz gerekecek. Üzerindeyse İNTEL tercih edilmeli fakat AMD Fx x8 serisine yönelebiliriz. Böylece Ekran kartına daha fazla yatırım yapmış oluruz.

İlk olarak İntel rehberimizi hazırlayacağız. Yukarıda belirttiğim gibi 2000 Lira ve üzeri sisttemler olacak. üç farklı seviyede sistemimiz olacak , sizinde tahmin edebileceğiniz gibi;
*Giriş Seviyesi
*Orta Seviye
*Üst seviye

Bu sistemlerdeki bileşenler sabit kalmak zorunda değildir isteğe ve ihityaca göre çok daha farklı kombinasyonlar kurulabilir. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Sistemleri tek tek link vermek yerine ekran görüntüsü koymayı tercih ettim hem incelemesi rahat olacak böylelikle, hemde üzerine aldığım ufak notlar size yardımcı olacak.

İntel sistem rehberimiz bu kadar. Beğenilir ve talep olursa AMD sistem rehberide hazırlayabilirim.
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap