Yaklaşık 1 2 hafta boyunca Turknet Müşteri hizmetleri ile yaşadığım maceralar sonucu sorunuma herhangi bir çözüm bulamadıkları için bu maceramı sizle paylaşmak istiyorum. Paylaştığım yazı bizzat Turknet Müşteri Hizmetleri'ne gönderdiğim bir arıza kaydıdır. Fakat ne yazık ki bu yazımdan sonra da sorunuma herhangi bir çözüm bulunamadı. En sonda bu yazıma verdikleri cevabı da paylaşacağım. Önce yazıyı paylaşıyim:

Merhaba,
Öncelikle biraz agresif bir arıza kaydı olabilir. Bunun için özür dilerim büyük ihtimal bunu okuyan hiç kimsenin bu yaşadığım sorunlarla bir ilgisi yok. Ama gerçekten insanın aptal veya yalancı yerine koyulması sinir ediyor. En baştan başlıyorum çünkü sanırım her şeyi tane tane anlatmazsak bazı iş arkadaşlarınız kafasına göre destek kaydını kapatabiliyorlar bir sorununuz yok veya yapabileceğimiz bir şey yok diyerek.
Öncelikle hız problemimden bahsediyim. Bu kısmı hızlı geçicem çünkü çok sıkıldım. Modem arayüzünde şuanda aldığım hız 6-7 Mbps gözükürken, bizzat sizin sitenizde alabileceğim hız 75Mbps (https://hizliresim.com/At58GH) eğer bu arıza kaydımda da sorunu çözmezseniz geçeceğim millenicom’un sitesinde ise 82 Mbps gözükmekte (https://hizliresim.com/BTkRK1).
İlk destek kaydım olan ******* numaralı destek kaydımda herhangi bir sıkıntı yoktu Kübra hanım son derece ilgili bir şekilde bana sorunun neden kaynaklanabileceğini söyleyip alternatif çözüm önerilerinde bulundu. Bu önerilerinden biri de altyapımı YAPA altyapısından VAE’ye değiştirmekti. Bu konu hakkında düşüneceğimi kendisine belirtip teşekkür ettim. O da arıza kaydını kapatacağını fakat VAE altyapısına geçiş kararı alırsam yeniden bir arıza kaydı açarsam bana yardımcı olunabileceğini söyledi.(https://hizliresim.com/QZv66e)
İkinci destek kaydım olan ******** numaralı destek kaydım tam bir fiyaskoydu. Bunu yazıyla bile anlatmak istemiyorum direkt ekran görüntülerini paylaşıyorum.
https://hizliresim.com/5uzWrn
https://hizliresim.com/jCwb0O
Şimdi benim bir sorum var. Ben mi Türkçe bilmiyorum ve kendimi ifade etmekte zorluk çekiyorum? Yoksa Hasan Bey Türkçe bilmemesine rağmen müşteri hizmetlerinde çalışıp bir de insanların sorunlarını mı çözmeye çalışıyor?

Bu absürd ve saçma cevabın hemen ardından 25.03.2020 tarihinde saat 18.12’de arıza kaydını tekrar açtım ve VAE’ye geçmek istediğimi belirttim. (https://hizliresim.com/s8WcUS) Fakat sanırım üst üste çok fazla destek kaydı açtığımdan olsa gerek cevap ancak 31.03.2020 14.11’de geldi ve bana gönderilen cevapta YAPA - VAE altyapı atamalarının otamatik olduğu ve bunun değiştirilemediği söylendi.

Şimdi benim bu noktada yine bir sorum daha var. Nasıl oluyor da Kübra hanım bana VAE altyapısına geçebileceğimi söylerken, Esra hanım bu işlemin gerçekleştirilemiyeceğini sistemin bunu otomatik olarak ayarladığını söylüyor? Şimdi bu durumda Kübra hanım mı Turknet çalışanı değil yoksa Esra hanım mı?

Belki öncesinde yazdığım yaklaşık 300 kelimelik yazıdan ne istediğim tam anlaşılmamıştır. Son paragrafta özetlemek gerekirse: Hızım 8Mbps ama internetten altyapı sorgulattığımda 75-80 Mbps’a kadar hız alabileceğim gözüküyor. Bu sorunun çözümü olarak Kübra hanım VAE altyapısına geçersem bir şeylerin değişebileceğini söyledi. Ben de şuanda VAE altyapısına geçmek veya hız sorunumu çözebilecek daha iyi bir öneriniz varsa onu gerçekleştirmek istiyorum.
Saygılarımla.

Bu arıza kaydına gelen cevap ise: https://hizliresim.com/UynDsW

Turknet kullanmak sanırım tam bir kumar. Eğer şansınız yaver giderse ve kumarı kazanabilirseniz hiç sıkıntısız bir şekilde yüksek hızlı internetin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Fakat şansınız kötü ve oynadığınız kumarı kaybederseniz vay halinize.

#turknet #turknetpişmanlıktır #Turknetdestek

BeğenFavori PaylaşYorum yap