Bu yazıda ‘’3d yazıcının tarihi’’ anlatılacaktır.

Öncelikle; Biliyorum ki çoğumuz heyecan içerisindeyiz, sabırsızlıkla bekleyenlerimiz kadar endişeye kapılanlar da var, maalesef ki haksız sayılmazlar. Eminim ilerleyen zamanlarda bu korkularımızı giderecek yenilikler gelecek, bu açıkların hızlı bir şekilde kapatılmasını temenni ediyorum...

Konumuza gelirsek;
Bu teknoloji aslında 30 yıllık bir teknoloji, öyle pekte yakın tarihi var diyemeyiz. Katmanlı üretimi sağlayan tekniklerin tarihi 1860’lara dayanmaktadır. ‘’Hideo Kodama’’ 1981 yılında bu teknikleri kullanarak ilk 3d baskıyı alan isim olmuştur.

1984 yılında; kurucusu ‘’Charles Hull’’ olan 3d Systems firması SLA (stereolithography) tekniğini bulmuştur, 1987 yılında patentlenmiştir. Lazer ile özel bir likidi şekillendiren teknolojidir.

1991 yılında; ‘’Stratasys’’ firması ilk FDM (fused deposition modelling) makinesini üretmiştir. Bu teknoloji; plastiği yazıcı alanına katmanlar halinde sıkarak modeli oluşturan teknolojidir.

1992 yılında; ‘’3d Systems’’ firması ilk SLA makinesini üretmiştir. Aynı yıl içerisinde ‘’DTM’’ firması ilk SLS (selective laser sintering) makinesini üretmiştir. Bu makine SLA ile benzer teknik kullanarak çalışır fakat likit yerine toz kullanmaktadır.

1999 yılında; bilim adamları hücrelerden organ üretmek için 3d baskı teknolojisini kullanmayı denemişlerdir.

2000 yılında; ‘’Object Geometries’’ tarafından ilk 3d inkjet yazıcı üretilmiştir. Aynı yıl içerisinde ‘’Z corp.’’ firması ilk çok renkli 3d yazıcıyı üretmiştir.

2001 yılında; ‘’Solidimension’’ markası ilk masaüstü 3d yazıcıyı üretmiştir.

2002 yılında; ‘’A-3d’’ firması minyatür böbrek üretmiştir. Bilim adamlarının hedefi ise; tam ölçekli ve çalışan organlar üretmektir.

2005 yılında; Dr Adrian Bowyer REPRAP projesini (replicating rapid-prototyper) bulmuştur. Bu proje; bir 3d yazıcının kendisini kopyalamasıdır. 2008 yılında; birçok parçasını kendisi üretebilen 3d yazıcı üretilmiştir.

2008 yılında; ‘’Stratasys’’ firması ilk biyolojik uyumlu FDM termoplastiği üretmiştir. Aynı yıl içerisinde 3d yazıcı ile ilk prostetik bacak üretilmiştir.

2008 yılı içerisinde; online 3d model marketi kullanıma açılmıştır. Makerbot firması ‘’thingiverse’’ uygulamasını başlatmıştır. Thingiverse; ücretsiz 3d model dosya paylaşımı platformudur.

2009 yılında; ‘’Makerbot’’ daha geniş kitleler için reprap geliştirici kitleri üretmiştir.

2009 yılı içerisinde; ‘’Organova’’ tarafından 3d yazıcı ile ilk kan damarı üretilmiştir.

2011 yılında; ‘’Kor Ecologic’’ 3d yazıcı ile üretilen ilk otomobili üretmiştir (Urbee).

2012 yılında; ‘’Layer Wise’’ tarafından Hollanda’da, ilk kez 3d yazıcı ile çene üretilmiştir.

Endişe verici imkanların dışında; görüldüğü gibi tıp alanında da gelişme gösteren bu teknolojinin yakın gelecekte yaygınlaşmasını ve gelişmesini temenni ediyorum. Bu yazım umarım faydalı olmuştur, elimden geldiğince 3d printer marka-model incelemeleri ile devam edeceğim…
#3dyazıcı #3dprinter

BeğenFavori PaylaşYorum yap