#TeknoYardım Merhabalar, ASUS marka notebook'um bozuldu ve teknik servise gitti. Servise gitmeden önce sitede bir form doldurmam istendi ve formdaki sorulardan biri şu şekildeydi;

Değerli ASUS Müşterisi,

Onarım sırasında cihazınızda yer alan tüm veri ve programlar silinebilir. Verilerinizi kaybetmemek için yetkili servise göndermeden önce cihazınızdaki verileri yedekleyiniz. Onarım sırasında sabit diskin (HDD) yenilenmesi durumunda cihazınızdan çıkan HDD ASUS Yetkili Servisi'ne ait olacaktır. ASUS, veri kurtarma hizmet sağlamaz; Bu hizmeti 3. taraf firmalardan almak için eski HDD'yi ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Böyle bir durumda size HDD için ücret bildirilmesini ister misiniz?

sorusuna "Evet, HDD değişmesi durumunda bana ücreti bildirilsin." şeçeneğini işaretledim.

Formda ayrıca "Müşteri Şikayeti ve Bildirilen Arıza Açıklaması" kısmına şikayetimi yazdım. Bilgisayarımın açılmadığını ve nedenini anlamadığımı söyledim.

Şimdi bilgisayarım geldi, anakart problemi sebebiyle arızalanmış. Sorunu çözmüşler fakat üstüne bir de format atmışlar. Bütün bilgilerim silinmiş durumda (bir kısmı cloud'daydı geri alabiliyorum ama önemi yok bence). Bilgisayarımı açamadığım için de yedekleyememiştim.

Yukarıdaki soru ve işaretlediğim cevaptan direkt "format atılmasın" anlamı çıkmıyor fakat eski HDD'deki bilgilerin önemli olduğu çıkıyor diye düşünüyorum. ASUS ile yaptığım görüşme sonrası bana format atılmaması gerektiğini "Müşteri Şikayeti ve Bildirilen Arıza Açıklaması" kısmında not etmem gerektiği, aksi halde "bilgi gizliliği" sebebiyle formatsız işlem yapılamayacağı belirtildi.

Ortada birden fazla pürüz olduğunu farkındayım, ben net bir şekilde format atılmamasını belirtmedim. Fakat formda da bu bilgi bana net bir şekilde sorulmadı, ayrıca format öncesi telefonla uyarılmadım. Mesela forma faturamı yüklediğim halde, üstüne garanti olsun diye kutusuna fotokopisini koyduğum halde bana tamir sırasında telefonla ulaşılıp faturamı yollamam gerektiği söylendi, yani işin aslı forma düzgün bir şekilde baktıklarına dahi inanmıyorum. Artı gerektiğinde telefonla ulaşılabileceği halde bana format hakkında ulaşılmamasını anlamıyorum.

ASUS sorunumu çözmeyince bu süreci burada kesmemeyi düşündüm, tavsiyelerinize açığım. Okuduysanız çok teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  Format atılır ve bu konuda herhangi birsey yapamazsınız. Serviste isler böyle yürüyor.

 • Umur @e900086

  Teşekkür ederim cevaplar için. Direkt anlaşılması zor kabul ediyorum. "İşlerin böyle yürümediği" aşikar ama hukuki olarak yaptırımı olabileceğini düşündüm, formatın net bir şekilde sorulması çok hoş olurdu her iki taraf için de.

  • Umur @e900086

   @aliytrklkmz Katılmıyorum. Yani format atılmak zorunda olunabilir tabii ki ama sebebi bu ise ortada zorunluluk olamaz. İşlerin aksaması ve yavaşlaması bahane olmamalı. Ayrıca tek tek şifre toplanması forma bu konuda soru eklenerek çözülebilir.

   İşin mantığı budur, bazen işler "hızlı" yürümez. Hepimiz yaptığımız işleri bu bahaneyle aksatabiliriz o zaman, değil mi?

  • Umur @e900086

   @aliytrklkmz Yani şifre konusunda tabii ki haklısınız, genel bir güvenlik problemi oluşuyor. Şifre istenmemesinin sebebi buysa, çözümü bulmakla yükümlü yine şirketler oluyor. Şu anda aklımıza gelmeyen başka bir yöntem ile sorun çözülebilir. Ben ilk aklıma geleni önerdim.

   Yoksa dediğiniz gibi sadece notebook için değil tüm markalarda, firmalarda alınan tutumlar genelde tüketicinin zararına oluyor, LP'nin de sık sık söylediği gibi. Ben de bunu kabul edemiyorum. Bu format meselesi de maalesef böyle.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Buradan çıkarılacak tek sonuç, kendinizi bu konularda geliştirmeniz ve bu gibi durumlarda milletin eline bakmamanız. En azından arada bir yedek alabilirsiniz. Ya da işi ilerletip harici disk kutusu alacaksınız. Böyle durumlarda diski çıkarıp verilerinizi genelde kurtarabilirsiniz.

  He diyeceksiniz ki "Ben bunlarla uğraşmak zorunda mıyım?" Haklısınız ama TR şartları mâlesef 🙂

 • Umur @e900086

  Güzel özetlemişsiniz arkadaşlar, teşekkür ederim. Lisans OEM miydi hatırlamıyorum ama dediğiniz gibi belki de Microsoft'un çözüm üretmesi gerekiyor.