Turktelekom dan Turknet'e geçiş sürecim. Adsl to Vdsl

Turktelekom dan Turknet'e geçiş sürecim. Adsl to Vdsl

Merhaba minna 😂(arkadaslar. Animecilere selam)

 

Yaklaşık 2003 den beri sanırım turktelekom kullanıyorum. Telekomla ilgili ilk yıllarda üç bes sıkıntı yaşasam da en az 7-8 yıldır hiç sorun yaşamadım. 64 ve 128 kbpsli hizlardan 16mbps lere geldik 😂 yetti mi? Hayır.

Nisan aylarında iPad pro almam ile birlikte oyun yayinciligina merak saldım. iPad ile hem oyun hem yayın yapamıyorum halı hazırda. Neden? Adsl teknolojisi yüzünden. Adsl de Upload hızlarının limiti var biliyorsunuz. Bu da hem oyun hem yayın yapmayı engelliyor. Neyse Superbox ta aldık. Sınırsız olan paket. Ayda 300 TL ödemeye başladık. Sonra tablet kesmedi. PC topladık. Fakat ping değerleri herzaman 100ms e yakın olduğu için yeni arayışlara giridim. Bu son 1 aydır falan mahallemizdeki turktelekom kutuları(santral) değişmeye başladı ve fiber ile güçlendirildiler. Fırsat bu fırsat TTelekomu aradım fiber var mı? Yok dedi 😂 nasıl ya kutuları bile değiştiler dedim. Malesef fiber kutular mevcut ama evinize fiber hat çekilmiyor dendi. Fakat VDSL var. Şu (100mbps) hızları artık kullanabilirsiniz dediler. Fakat Upload 4mbps 20gb kotaliydi sonra 1 e düşüyormuş.. Eyvallah dedim fiyat aldım ama tuzlu geldi. Turknet'e baktım VDSL de aynı hızlar daha uygundu ve karar verdim evdeki hattı Turknet'e çevirme girişimine başladım.

30ekim2019 sabah 10 da 35mbps icin online başvuru yaptım. 15:00 gibi evrakları kargoya verdim. Bu arada turknet kullanıcı bilgileri vs geldi. Ertesi gün 31 ekim 2019 da turktelekom yetkilisi geldi ve telefon hattını vs kontrol etti. Yeni telefon numarası atamislar ama zaten evde var dedim ve ttelekom yetkilisine hattı mevcut numaraya bağlamasını istedim. Öyle de yaptı. Diğer yeni telefon hattını iptal etmen söylendi.

1 Ekim öğle saatlerinde internet hattım geldi. 35mbps download 3mbps Upload sorunsuz baglandim. Bitti mi? Hayır. Turknet online işlem merkezinden 35mbpsyi en üst pakete aldım. Modemi 2-3dk kapatıp sonra açtım ve 97-98mbps hız aldım. Upload da 3.99 oldu. Hız testlerinde sürekli aynı değerleri aldım sikinti yok. Ping turktelekomda ortalama 9 du, Turknet'e 7 oldu.Turknetten aradılar kurulum yapicaz diye fakat ben bağladım kurdum ve internete bağlıyım zaten gerek yok dedim.

 

Gelelim Turknette oyun ve yayinciliga.

Pinglerim:

Süperbox : Pubg: 50-100 | Rocket League 80-110 arası (canlı yayın açık kapalı farketmiyor)

Turktelekom : Pubg: 50 - 80 | Rocket league 60-90 arası.(yayın yok 🙂 adsl çünkü)

Turknet: pubg: 45-60 | Rocket league 50-70 arası oldu. (Yayın açık kapalı pek fark yok)

Yayın ayarlarını da 2500-3000 arası tutuyorum. 1mbps de oyun için boşta kalıyor. Yani yayınlar oyunu etkilemiyor.

30ekimde başvurdum belgeleri yolladım. 31 inde turktelekom yetkilisi geldi hattı kontrol etti. 1 Kasım'da internetteydim. Yani 3 günde bağlantı sağladım hemen.

Şimdi Upload hızımı en az 7-8 kere cikartmayq çalışıyorum umarım bu hakkı tanırlar. Çünkü 35mbps ye kada Upload destekliyor hattım. Mesaj attım bekliyorum.

 

Yeni üye olacak arkadaşlara tavsiyeler:

Başvuruda yeni telefon hatti tanımıyorlar seçeneklerde var mıydı hatırlamıyorum ama buna dikkat etsinler. Otomatik hat aciyorlarsa diğerini iptal ettirsinler. Gelen Turktelekom yetkilisine kullandıkları numarayı söylesinler ve interneti o hatta bağlayanlar. Turknet online dan kayıt açıp durumu söyleyin. Yani ben zaten adsl den geciyoege telefon hattım var ve su numarayı kullanıyorum, internet hattimi bu numaraya istiyorum desinler. Soru sormadan olmaz vs demeden hallediyorlar.

Vdsl için  önce 35mbps bağlantı yapıyorlar. Sıkıntı etmesinler. Hat açıldıktan (internete bağlandıktan) 2-3 saat sonra online işlemlerden paket değiştirme seçeneği aktif oluyor. Sonrasında 100mbpsye kadar olanı alabilirler.

Turktelekomu arayıp sormadım. Taahutum vardı ve turkent iptal etti. Suanlik kaç para iptal bedelin var bilmiyorum.

Süperbox taahutum var ve iptal ettiricem 450 lira vergiler dahil fatura çıkacak.

Yasadigim sorun var mı?

Evet var. Oyunda ping sürelerim iyi fakat 1 saatlik oyunda 4-5 kere donup atlama yapıyor. Bunun nedenini bulamadım hala. Ping te zıplama yok. Takılıyor ve geçiyor hemen. Çatışma anında vs sıkıntı. Önerisi yada neden olduğunu söyleyebilecek varsa şimdiden teşekkürler.

 

Vakit ayırıp okuduğunuz için sağolun varolun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör